Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 25.07.2016

25 lip 2016 13:44|Marcin Lipka

Mimo spadku indeks Ifo pozytywnie zaskoczył i wskazuje, że gospodarka niemiecka jest na razie niewrażliwa na Brexit. Przed nami interesujący tydzień z Fedem, BoJ i PKB z USA. Stabilizacja scenariuszem bazowym dla złotego.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Niemiecka gospodarka cały czas w dobrej kondycji

Tydzień na rynkach finansowych rozpoczyna się we względnie dobrych nastrojach. Podczas sesji azjatyckiej kontrakty terminowe na S&P500 osiągnęły historyczne rekordy. Większość indeksów giełdowych w Europie także notuje zwyżki. Optymistycznie należy również odebrać publikację Instytutu Ifo z niemieckiej gospodarki, która mimo niewielkiego spadku (z 108.7 do 108.3 punktów) była powyżej oczekiwań ekonomistów oraz pozostała na przyzwoitych poziomach.

W podziale na część Ifo, która wskazuje bieżącą kondycję i przyszłą kondycję niemieckich przedsiębiorców, warto zwrócić uwagę, że wskaźnik obecnego nastroju flirtuje z poziomem 115 punktów, który jest blisko 4-letnich szczytów. Z kolei, prawdopodobnie głównie przez obawy związane z Brexitem, do 102.2 pkt z 103.1 pkt spadła składowa, która pokazuje kondycję przedsiębiorstw za 6 miesięcy. Cały czas jednak jest to zadowalający poziom, zwłaszcza że po obawach dotyczących Chin na początku bieżącego roku, wskazania wahały się blisko granicy 100 i wcale nie przełożyły się na wyraźne ograniczenie przyszłej kondycji.

Z kolei w podziale na poszczególne sektory, przedsiębiorstwa produkcyjne dobrze oceniają swoją bieżącą sytuację, ale zauważalnie gorzej przyszłą. Podobnie jak w wypadku zbiorczego indeksu, prawdopodobnie jest to skutek Brexitu. Coraz lepiej radzi sobie natomiast budowlanka, która według Instytutu osiąga „ponownie nowe rekordowe poziomy”. Również bez większych zastrzeżeń przedstawiają się nastroje firm zajmujących się sprzedażą detaliczną. Słuszna wydaje się więc opinia Instytutu Ifo, że „niemiecka gospodarka udowadnia odporność”. Potwierdzają to również dobre PMI z zeszłego tygodnia, natomiast słaba publikacja ZEW, czyli ankiet niemieckich ekonomistów, raczej była zbyt pesymistyczna i zbyt mocno „przesiąknięta” strachem Brexitu.

Fed, dane i wystąpienia członków FOMC

W tym tygodniu zaplanowane są dwa posiedzenia wiodących banków centralnych – na środę amerykańskiego, a na piątek rano japońskiego. Pewnie dużo ciekawsze będzie to drugie, zwłaszcza że jest spora szansa na modyfikację parametrów polityki monetarnej, a także pojawią się nowe prognozy makroekonomiczne. Dla regionu Atlantyku ważniejsze będzie jednak posiedzenie Rezerwy Federalnej.

Mimo że środowy komunikat FOMC nie będzie zawierać nowych prognoz makroekonomicznych oraz nie będzie kończyć się konferencją prasową, to jednak opis sytuacji gospodarczej powinien być względnie optymistyczny. Dodatkowo Rezerwa Federalna może rozpocząć kilkuetapowe przygotowywanie rynku do możliwej podwyżki stóp procentowych we wrześniu. Podobna strategia, o czym kilkukrotnie wspominaliśmy, była zastosowana w drugim kwartale po kwietniowym posiedzeniu. Choć wtedy finalnie się z niej wycofano ze względu na zaskakująco słabe dane z rynku pracy oraz obawy związane z Brexit.

Teraz jednak prócz komunikatu Fedu dobry będzie prawdopodobnie odczyt PKB za drugi kwartał. Szacunki Fedu z Atlanty pokazują rozwój na poziomie +2.4% w ujęciu zanualizowanym. Na piątek, tuż po danych o PKB, zaplanowane jest wystąpienie Johna Williamsa. Jest on ostatnio jednym z najbardziej optymistycznie nastawionych członków FOMC. Jeżeli odczyt PKB będzie dobry, to może on również zdradzić nieco szczegółów na temat lipcowego posiedzenia Fedu. Często po posiedzeniu jest również sporo wypowiedzi przedstawicieli FOMC w mediach.

Oczekujemy także, że za trzy tygodnie w „minutes” dowiemy się o poważnej dyskusji na temat możliwości zacieśnienia monetarnego we wrześniu. Kolejne wystąpienia członków Rezerwy Federalnej prawdopodobnie także będą względnie jastrzębie, tak jak to miało miejsce od szeroko opisywanego przez nas przemówienia Rosengrena w maju. Nawet jeśli finalnie nie dojdzie do zacieśnienia monetarnego we wrześniu, to okres do tego posiedzenia może być korzystny dla amerykańskiej waluty.

Stabilizacja scenariuszem bazowym

Sytuacja na złotym pozostaje neutralna. Euro jest blisko poziomu 4.36 zł, a frank jest notowany nieco powyżej 4.00. Pewnym zagrożeniem dla kondycji PLN są bardzo dobre dane z USA i bardziej jastrzębi od oczekiwań komunikat FOMC. Zakładając jednak, że publikacje będą bliskie konsensusowi, a Fed będzie stopniowo rozgrywać przejście do nieco bardziej restrykcyjnej polityki stóp procentowych, negatywny efekt na polską walutę powinien być stosunkowo niewielki i ograniczony jedynie do dolara.

Dodatkowo elementem przeciwdziałającym ogólnemu zacieśnieniu warunków monetarnych na świecie, będą prawdopodobnie również działania ze strony Banku Anglii oraz Banku Japonii. Stąd na razie nie oczekujemy, by suma globalnych czynników zaczęła negatywnie wpływać na PLN. Scenariuszem bazowym pozostaje więc stabilizacja.

 

25 lip 2016 13:44|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 lip 2016 16:00

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.07.2016

22 lip 2016 14:00

Komentarz walutowy z 22.07.2016

21 lip 2016 16:09

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.07.2016

21 lip 2016 13:42

Komentarz walutowy z 21.07.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut