Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >
karta wakacyjna

Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.

Zamów teraz >
karta wakacyjna

Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!

Zamów teraz >

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.07.2016

22 lip 2016 16:00|Cinkciarz.pl

Funt po południu kontynuował osłabienie. Moody’s lub Fitch mogą obniżyć rating Turcji już w ten weekend. Złoty kontynuuje powolny marsz w od góry. Euro po 4.35-4.36 złotego.

Funt po południu kontynuował osłabienie. Moody’s lub Fitch mogą obniżyć rating Turcji już w ten weekend. Złoty kontynuuje powolny marsz w od góry. Euro po 4.35-4.36 złotego.

W drugiej części dzisiejszej sesji para GBP/USD spada poniżej granicy 1.3100. Również wycena funta do złotego wyraźnie zareagowała na gorsze od oczekiwań odczyty PMI. Szterling jest obecnie notowany w okolicach 5.17-5.18 zł zbliżając się do poziomów niewidzianych od ponad 2 lat.

Cały czas trudno powiedzieć jak rozegra najbliższe posiedzenie Banku Anglii. Czy zastosuje jednorazowy silny ruch i obetnie stopy procentowe o więcej niż 25 punktów bazowych dołączając do tego jakiś dodatkowy element łagodzenia monetarnego, czy też ograniczy się do samego cięcia kosztu kredytu, a jedynie komunikat czy minutes będą jasno sugerować, że dalsze ruchy są prawdopodobne, ale jednak uzależnione od twardych danych.

Rynek na razie wycenia jedynie cięcie o 25 punktów bazowych w sierpniu. W kolejnych miesiącach jednak widać, że przyszłe stopy procentowe mogą spaść nawet do zera lub poniżej tego poziomu. Ujemnych stóp procentowych raczej nie należy się spodziewać od Banku Anglii, ale może to być sugestia, że rynek oczekuje operacji QE.

Przyszły tydzień jest ubogi w dane makroekonomiczne czy wypowiedzi członków Banku Anglii. Zaplanowany na środę odczyt PKB za drugi kwartał nie powinien mieć żadnego wpływu na decyzję dotyczącą stóp procentowych gdyż są to dane nieobejmujące okresu po Brexit. Większy wpływ na funta natomiast mogą być dane o zmianie cen nieruchomości, które są już za miesiąc lipiec.

Cięcie ratingu w weekend?

Na początku bieżącego tygodnia wszystkie główne agencje ratingowe ogłosiły, że zrobią przegląd tureckiego ratingu. Standard ∓Poor’s obcięła go w środę. Pozostałe dwie agencję jednak nadal utrzymują wiarygodność kredytową Ankary na poziomie inwestycyjnym choć Moody’s umieścił ją na liście obserwacyjnej do obniżenia.

Wydaje się jednak, że sytuacja Turcji w najbliższym czasie ma małe szanse na poprawę. Dodatkowo został wprowadzony stan wyjątkowy, co raczej nie jest elementem poprawiającym rating. Niewykluczone więc, że już w weekend Moody’s zdecyduje się na cięcie do poziomu spekulacyjnego.

W takim przypadku dwie agencje ratingowe wyceniałyby Turcję poniżej poziomu inwestycyjnego co mogłoby spowodować przyśpieszenie odpływu kapitału, wzrost rentowności obligacji skarbowych czy osłabienie się liry. Choć akurat dziś lira zachowuje się zaskakująco dobrze zyskując do dolara około procent.

Dobry tydzień dla złotego

Ostatnie dni złoty powinien zaliczyć do udanych. Jest on w czołówce walut krajów rozwijających się i rozwiniętych. Jeżeli globalne warunki pozostaną dobre to PLN może kontynuować powolną aprecjację zarówno do dolara jak i euro. Negatywnym elementem dla złotego może być natomiast środowe posiedzenie Fedu. Jeżeli Rezerwa Federalna zacznie sugerować podniesienie stóp procentowych na wrześniowym posiedzeniu wtedy można oczekiwać wzrostów zwłaszcza na USD/PLN.

Ogólnie jednak sentyment do krajowej waluty powinien pozostawać neutralny bądź pozytywny jeżeli oczywiście sytuacja globalna nie ulegnie większemu pogorszeniu. W krótkim terminie nie widzimy również większych wewnętrznych zagrożeń dla PLN.

 

22 lip 2016 16:00|Cinkciarz.pl

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 lip 2016 14:00

Komentarz walutowy z 22.07.2016

21 lip 2016 16:09

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.07.2016

21 lip 2016 13:42

Komentarz walutowy z 21.07.2016

20 lip 2016 16:43

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.07.2016

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację