Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Komentarz walutowy z 28.11.2016

28 lis 2016 13:11|Marcin Lipka

Posiedzenie OPEC pozostaje w centrum uwagi. OECD szacuje wpływ działań fiskalnych na gospodarkę USA. Złoty lekko zyskuje na wartości. Rewizje prognoz gospodarczych dla Polski.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

OPEC z globalnym wpływem

Tydzień rozpoczął się przeceną amerykańskiej waluty. Było to szczególnie widoczne w relacji do jena, gdzie spadek na USD/JPY przekraczał 150 pipsów. Przed południem jednak sytuacja nieco się ustabilizowała. Również EUR/USD po teście okolic 1.0700 wraca poniżej 1.0650. Ruch na dolarze powiązany był również ze spadkiem rentowności amerykańskiego długu i przeceną ropy naftowej. Ten ostatni element może być kluczowy w najbliższych dniach i godzinach.

W piątek mieliśmy znaczną przecenę ropy. Rynek negatywnie odebrał brak udziału Arabii Saudyjskiej w zaplanowanych na poniedziałek rozmowach pomiędzy OPEC a krajami niezrzeszonymi w kartelu. Również weekendowe wypowiedzi saudyjskiego ministra ds. energii o możliwości zbilansowania popytu i podaży, nawet bez obniżania globalnego wydobycia, zostały ocenione przez inwestorów jako ryzyko fiaska cięcia produkcji.

Z drugiej strony nie wszystkie wiadomości są negatywne dla WTI czy Brent. Przedstawiciele Wenezueli oraz Algierii mają spotkać się we wtorek z rosyjskim ministrem ds. ropy. W sobotę również doszło do spotkania w Teheranie, gdzie według doniesień Bloomberga powołującego się na depesze algierskiej agencji informacyjnej APS, została przedstawiona propozycja cięcia wydobycia na poziomie 1.1 mln baryłek przez OPEC i 600 tys. baryłek przez kraje niezrzeszone w kartelu. Reporterzy Bloomberga także donosili, że Iranowi została przedstawiona oferta możliwości zwiększenia produkcji do 3.92 mln baryłek dziennie, czyli tylko o 80 tys. mniej od docelowego poziomu Teheranu.

Biorąc pod uwagę, że spotkanie OPEC jest już w środę, szanse na porozumienie w ostatnich dniach zmniejszyły się. Nie oznacza to jednak, że są one poniżej 50%. Wydaje się, że bez konsensusu WTI mogłaby zanurkować poniżej 40 USD za baryłkę i utrzymać się na tym poziomie przez dłuższy czas. Z kolei nawet stosunkowo niewielkie obniżenie wydobycia (około milion baryłek) powinno względnie szybko przesunąć ceny do przedziału 50-55 USD za baryłkę. To powinny być argumenty, które jednak będą silnym powodem do zawarcia konsensusu.

Tak jak pisaliśmy we wcześniejszych analizach, notowania ropy w krótkim terminie mogą mieć silny wpływ na dolara. W przypadku jej wzrostu inwestorzy mogą odebrać to jako wzrost oczekiwań inflacyjnych, zwłaszcza na początku roku, kiedy baza cen detalicznych paliw w USA była bardzo niska. To także może dalej stymulować wzrost rentowności amerykańskich obligacji skarbowych, a także dolara. Z kolei, gdyby nie doszło do konsensusu, wtedy jest spora szansa, że dolar zauważalnie straci na wartości.

OECD o stymulacji fiskalnej USA

Dziś w ramach aktualizacji prognoz makroekonomicznych OECD zaprezentowała scenariusz, jak mogą zachować się wskaźniki makroekonomiczne w przypadku uruchomienia stymulacji fiskalnej w USA. Oczywiście te projekcje należy odebrać ostrożnie, gdyż prócz zapowiedzi ze strony nowej administracji żadne konkretne decyzje nie zostały podjęte.

Model użyty przez OECD zakłada jednak, że PKB w 2018 r. mogłoby wzrosnąć do 3.0% w porównaniu do scenariusza bazowego na poziomie 2.1%. „Wyższy wzrost w relacji do potencjału oraz wyższa inflacja spowodowałaby bardziej restrykcyjną politykę pieniężna, która wzrosłaby w relacji do bardzo niskiego scenariusza bazowego o 0.25 pkt proc. w 2017 oraz 0.75 pkt proc. w 2018 roku”, pisze OECD.

Nowe prognozy dla Polski

Złoty, podobnie jak inne waluty krajów rozwijających się, wzmocnił się nieco na początku dnia. Jednak w okolicach południa znaczna część tego ruchu została zredukowana. Z jednej strony, jest to efekt lekkich wzrostów na rynku ropy naftowej, a z drugiej prawdopodobnie danych OECD, dotyczących hipotetycznych skutków stymulacji fiskalnej w USA.

W najnowszym raporcie OECD zrewidował również prognozy gospodarcze dla Polski. Obecnie organizacja ocenia, że krajowa gospodarka urośnie o 2.6% w 2016 i o 3.2% w 2017. To odpowiednio o 0.4 pkt proc i 0.3 pkt proc. mniej niż w czerwcu. Warto jednak zauważyć, że w bieżącym roku aż 0.9 pkt proc. dodaje zmiana zapasów. Gdyby wyłączyć ten głównie rachunkowy składnik, to konsumpcja prywatna i publiczna wraz z inwestycjami i eksportem netto odpowiadają za wzrost na poziomie mniejszym niż 2% w całym 2016 roku.

 

28 lis 2016 13:11|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 lis 2016 16:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 25.11.2016

25 lis 2016 13:23

Komentarz walutowy z 25.11.2016

24 lis 2016 16:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.11.2016

24 lis 2016 13:06

Komentarz walutowy z 24.11.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut