Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara blisko 4,0 zł, złoty wciąż deklasuje pozostałe waluty

20 lis 2023 8:47|Bartosz Sawicki

Kurs dolara w relacji do głównych walut ma za sobą jeden z trzech największych tygodniowych spadków w 2023 r. USD/PLN ostatni raz mocniej spadał przed rokiem, gdy szybko wygasał strach przed kryzysem energetycznym w Europie. Przecena USD tworzy pozytywne środowisko dla rynków wschodzących. Sprawia jednocześnie, że złoty może korzystać na poprawie lokalnych fundamentów, na którą składają się: zmiana postrzegania przyszłej polityki fiskalnej, monetarnej, naprawa relacji z Unią Europejską i rychłe odblokowanie finansowania dla KPO. PLN utrzymuje w tym kwartale pozycję najmocniej zyskującej waluty na świecie. Kurs euro po spadku na wieloletnie minima i zejściu pod 4,40 zł może jednak tracić impet. Podobnie kurs dolara, który pierwszy raz od sierpnia zbliżył się do bariery 4,0. W szerszym horyzoncie perspektywy złotego niezmiennie postrzegamy pozytywnie.

 Kurs dolara blisko 4,0 zł, złoty wciąż deklasuje pozostałe waluty, kursy głównych walut spadają; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: dane potwierdzą atut PLN pod postacią poprawy koniunktury
  2. Dolar: USD może otrząsnąć się po głębokiej przecenie

Złoty: dane potwierdzą atut PLN pod postacią poprawy koniunktury

W najbliższych dniach otrzymamy całą serię dowodów, że krajowa gospodarka najgorsze ma za sobą i napędzana konsumpcją w 2024 r. wyraźnie przyspieszy. W wtorek poznamy produkcję przemysłową i dane z rynku pracy. Dynamika wynagrodzeń powinna ponownie przyspieszyć do ok. 12 proc. Wzrost płac w sektorze przedsiębiorstw na trwałe przewyższać będzie inflację, co przekładać będzie się na zwiększone wydatki gospodarstw domowych. W minionych dwóch miesiącach sprzedaż detaliczna wypadała powyżej oczekiwań. W środę okaże się, że tym razem jej roczna dynamika skorygowana o inflację pierwszy raz od stycznia zyska wartości dodatnie.

Kursy walut; zmiana wartości EUR, USD, CHF, GBP i innych walut G-10 do PLN; źródło: Bloomberg

Relatywnie wysoka dynamika PKB będzie atutem PLN, ale w nadchodzących dniach złoty powinien pozostać zależny głównie od nastrojów na rynkach światowych. Po poprzednich mocnych skokach polskiej waluty miały miejsce przystanki od spadków kursów walut i ich częściowe odreagowanie. Uważamy, że tym razem może być podobnie. Czwartkowe Święto Dziękczynienia w USA na papierze również sprzyjać będzie korekcie ostatnich przetasowań, a następnie spadkowi zmienności w drugiej części tygodnia.

Dolar: USD może otrząsnąć się po głębokiej przecenie

Prognozy Cinkciarz.pl kursu głównej pary walutowej zakładają, że EUR/USD rok zakończy w bieżących okolicach 1,09. Do dalszego wzrostu wartości euro względem dolara konieczna może być trwała poprawa postrzegania perspektyw gospodarki Starego Kontynentu. W tym kontekście mocno wyczekiwane będą publikowane 23 listopada wstępne odczyty indeksów PMI dla Niemiec, Francji i całej strefy euro. Oczekiwana jest symboliczna poprawa tych koniunktury i minimalne odbicie kluczowych wskaźników z recesyjnych poziomów. Po ostatnich rozczarowaniach poprzeczka oczekiwań jest nisko zawieszona. Co więcej, cześć barometrów koniunktury dla Niemiec (indeksy ZEW i Ifo) daje przesłanki do nieśmiałego optymizmu.

Indeks ZEW. źródło: Bloomberg

Publikowany jutro protokół listopadowego posiedzenia FOMC wskaże z kolei, jak znaczące było poparcie dla kontynuacji zacieśniania przed słabymi danymi o zmianie zatrudnienia oraz niskim odczycie inflacji. Choć grudniowa podwyżka stóp procentowych nigdy nie była naszym scenariuszem bazowym, to uważamy, że rynek mógł przedwcześnie i zbyt ostro wycenił szybkie obniżki stóp Fed. Bieżące dyskonto zakłada, że za rok koszt pieniądza będzie o ok. 70 pb niższy niż obecnie, co nie koresponduje z ostrym nastawieniem członków Rezerwy Federalnej, którzy nie chcą dopuścić do przedwczesnego poluzowania się warunków finansowych w gospodarce.

20 lis 2023 8:47|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 lis 2023 8:16

Kursy walut pogłębiają zjazd, dolar od wyborów potaniał o 7 proc.

16 lis 2023 8:15

Kurs euro narusza letnie dołki, EUR/PLN najniżej od trzech lat

14 lis 2023 15:31

Inflacja w USA hamuje, kurs dolara ostro spada

13 lis 2023 9:50

Złoty blisko szczytów, kurs euro krąży nad tegorocznym minimum