Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara przestał spadać, kursy franka i euro stabilne (komentarz walutowy z 21.04.2021)

21 kwi 2021 10:17|Bartosz Sawicki

Rynek polskiej waluty ustabilizował się. Na światowych giełdach akcji i surowców zagościła czerwień, co pozwoliło zatrzymać odwrót od dolara.

W tym tygodniu notowania EUR/PLN przykleiły się do 4,55. Kurs euro zamknięty jest w dwugroszowym zakresie wahań, co dobitnie oddaje uspokojenie po marcowej przecenie i silnym odrabianiu start z początku II kwartału. Bilans ryzyk przemawia za tym, że kolejny większy ruch będzie wzrostem notowań w kierunku 4,60 zł.

Kursy walut, zmiana wartości złotego do wybranych walut w ostatnim tygodniu, źródło: Bloomberg

Impet osłabienia dolara osłabł, ale USD/PLN pozostaje wciąż poniżej 3,80. Za korekcyjne podbicie amerykańskiej waluty odpowiada w pierwszym rzędzie cofnięcie na rynkach akcji obrazujące globalny spadek apetytu na ryzyko. W ostatnim tygodniu do złotego zyskały najmocniej funt i frank. Kurs GBP/PLN trzyma się blisko 5,30, a CHF/PLN zamknięty jest pomiędzy 4,10 a 4,15.

Dobre i złe wieści z frontu walki z pandemią

Pfizer/BioNTech – specyfik tego konsorcjum ma w głównej mierze odpowiadać za osiągnięcie odporności zbiorowej w Unii Europejskiej. W kolejnych miesiąc będzie miał on ponad 60-procentowy udział w dostawach szczepionek. Łącznie w tym roku dostawy wynieść ok. 600 milionów dawek. Co więcej, już teraz przyspieszają dostawy transz zaplanowanych na późniejsze terminy. Europejska Agencja Leków orzekła też, że korzyści ze stosowania specyfiku Johnson&Johnson przeważają ryzyka. W połączeniu z usprawnieniem procesu szczepień większa dostępność szczepionek skutkuje przyspieszeniem unijnego programu. Przede wszystkim: w Niemczech tempo szczepień zwiększyło się niemal dwukrotnie.

Szczepienia w Europie: liczba dostarczonych dawek; źródło: Bloomberg

Rozbudza to entuzjazm wobec euro. Taki stan rzeczy wspiera także waluty, których los jest nierozerwalnie powiązany z koniunkturą w strefie euro, między innymi złotego, ale także waluty skandynawskie z koroną szwedzką na czele. Do Polski trafiło w tym tygodniu już około 1,5 miliona dawek, a do końca kwartału ma to być łącznie 27 milionów.

O ile jednak w Europie znów dochodzi do znoszenia części restrykcji i wygląda się znoszenia kolejnych, a inwestorzy oczekują poprawy koniunktury na wzór brytyjski lub nawet amerykański, o tyle z innych rejonów świata napływają informacje, które zaburzyły chwilowo entuzjazm inwestorów, przełożyły się też na schłodzenie nastrojów na rynku akcji i ropy. Tym razem źródło rynkowych niepokojów wypływa w Azji. Indie notują potężny przyrost liczby zachorowań. Z kolei w Japonii władze m.in. Tokio i Osaki apelują do rządu o wprowadzenie stanu wyjątkowego i zaostrzenie obostrzeń, by maksymalnie zdusić epidemię przed Igrzyskami Olimpijskimi (23 lipca – 8 sierpnia br.).

Niemiecka polityka próbuje przebić się na pierwszy plan

Wobec braku ważnych danych makroekonomicznych i w oczekiwaniu na wydarzenia drugiej części tygodnia rynki finansowe skupiły się (pewnie mocniej, niż miałoby to miejsce w innych okolicznościach) na rozwoju sytuacji na niemieckiej scenie politycznej przed wrześniowymi wyborami. Armin Laschet został oficjalnym kandydatem CDU/CSU na stanowisko kanclerza i do objęcia schedy po Angeli Merkel.

Scena polityczna Niemiec, źródło: sondaż INSA z 16-19 IV

Laschet stoi przed trudnym wyzwaniem, ponieważ w badaniach opinii społecznej od dłuższego czasu dominują negatywne dla chadeków tendencje. Na czoło niektórych sondaży przebijają się Zieloni. Po nominacji Annaleny Baerbock do ubiegania się o urząd kanclerza część komentatorów zapowiada dalszy wzrost poparcia dla tej frakcji. Kluczowe dla politycznej przyszłości największej europejskiej gospodarki stanie się to, kto tworzyć będzie koalicję rządzącą i czy możliwa jest ona bez CDU/CSU.

Kalendarium

21 kwi 2021 10:17|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 kwi 2021 10:30

Dolar traci, funt odbija, kurs euro stabilny (komentarz walutowy z 20.04.2021)

19 kwi 2021 9:06

Kurs euro ustabilizował się, dolar nadal anemiczny (komentarz walutowy z 19.04.2021)

16 kwi 2021 9:49

Euro ponownie faworytem inwestorów, dolar w odwrocie (komentarz walutowy z 16.04.2021)

15 kwi 2021 9:24

EUR/PLN szuka równowagi przy 4,55, kurs dolara w ważnym punkcie, funt z potencjałem do odbicia (komentarz walutowy z 15.04.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut