Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro ustabilizował się, dolar nadal anemiczny (komentarz walutowy z 19.04.2021)

19 kwi 2021 9:06|Bartosz Sawicki

Po bardzo silnych przetasowaniach z przełomu marca i kwietnia rynek walutowy nieco się uspokoił. EUR/PLN szuka równowagi w okolicy 4,55. Dolar jest anemiczny i zagrożony dalszą przeceną, ale jego osłabienie wytraciło impet.

W ubiegłym tygodniu kurs euro wyhamował spadki w okolicy 4,52 zł i nie spodziewamy się pogłębienia tych dołków w najbliższych dniach. Za dużo bardziej prawdopodobną uważamy stabilizację na obecnych pułapach, a jeżeli miałoby dojść do większego ruchu, to raczej w kierunku 4,60 zł. Dolar w ubiegłym tygodniu tracił względem wszystkich głównych walut oraz zdecydowanej większości przedstawicieli świata rynków wschodzących. W tym drugim przypadku prym wiedzie wcześniej mocno poturbowany przez rosnące napięcie geopolityczne rubel.

Notowania dolara, kurs EUR/USD i USD/PLN; źródło: Bloomberg

Odwrót od amerykańskiej waluty przebiega przy uspokojeniu rynku długu i na fali wzrostu optymizmu. Miał on jednocześnie miejsce pomimo serii mocnych danych z gospodarki USA: wysokie wartości przybrały wskaźniki inflacyjne, sprzedaż detaliczna eksplodowała i pojawiają się sygnały, że kondycja rynku pracy zaczyna ulegać jeszcze szybszej poprawie. Mimo to kurs EUR/USD od kilku dni puka do 1,20 i flirtuje z maksimami z marca. Ich przebicie otwierałoby drogę także do dalszego spadku USD/PLN poniżej 3,80.

Trudno jednocześnie oprzeć się wrażeniu, że osłabienie amerykańskiej waluty ma kruche podstawy. Tak naprawdę kurs głównej pary walutowej powrócił do średniego poziomu z ostatnich kilku miesięcy. Dolar ma za sobą solidne dane, a euro obietnicę, że ścieżka koniunktury po odmrożeniu gospodarki może być podobna. W dłuższym terminie spodziewamy się wzrostu EUR/USD (w kierunku 1,25 w perspektywie końca roku) i spadku USD/PLN (poniżej 3,60 na koniec grudnia), ale może być zbyt wcześnie, by takie tendencje się już teraz krystalizowały.

Wydarzenia powoli nabierać będą tempa

Najbliższe dni nie powinny obfitować w istotne wydarzenia. Inwestorzy skupiają się m.in. na rozwoju napiętej sytuacji na linii Biały Dom – Kreml. Stany Zjednoczone zagroziły ostrymi reperkusjami w przypadku śmierci Aleksieja Nawalnego, który 31 marca rozpoczął strajk głodowy i obecnie znajduje się w stanie krytycznym. Uwagę przyciąga też weekendowa wyprzedaż kryptowalut. Bitcoin taniał o 15 proc. po informacjach, że Departament Skarbu USA zamierza wziąć pod lupę pranie brudnych pieniędzy na tym rynku.

Kurs Bitcoina; źródło: Bloomberg

Dopiero druga część tygodnia przyniesie ważne informacje o typowo rynkowym charakterze. W czwartek Europejski bank Centralny może zasugerować, czy w czerwcu w obliczu przedłużającej się pandemii i rozczarowującego przebiegu programu szczepień poluzuje politykę, zwiększając środki dostępne do prowadzenia programu PEPP, czyli kryzysowego skupu aktywów. Na tapecie będzie również rynek pracy USA: silny spadek liczby nowych bezrobotnych w ubiegłym tygodniu ugruntował prognozy, że w kwietniu odbudowanych może zostać ponad milion etatów utraconych w 2020 r. Tydzień zwieńczą indeks PMI, które pokażą, czy przepaść kondycji amerykańskiej i europejskiej gospodarki się pogłębia, czy też Stary Kontynent zaczyna nadrabiać dystans. Nie zabraknie również danych z Polski. Najważniejsze wskaźniki: sprzedaż detaliczna i produkcja przemysłowa będą przybierać imponujące, prawdopodobnie dwucyfrowe roczne dynamiki.

Kalendarium

19 kwi 2021 9:06|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 kwi 2021 9:49

Euro ponownie faworytem inwestorów, dolar w odwrocie (komentarz walutowy z 16.04.2021)

15 kwi 2021 9:24

EUR/PLN szuka równowagi przy 4,55, kurs dolara w ważnym punkcie, funt z potencjałem do odbicia (komentarz walutowy z 15.04.2021)

14 kwi 2021 11:41

Euro zaczyna znów drożeć, dolar pozostaje słaby, a rubel rozchwiany (komentarz walutowy z 14.04.2021)

13 kwi 2021 8:47

Bliski koniec spadków EUR/PLN, dolar i funt z potencjałem do odbicia (komentarz walutowy z 13.04.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut