Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs dolara w defensywie przed odczytem CPI, złoty przedłuża odbicie (komentarz z 15.05.2024)

15 maj 2024 8:00|Bartosz Sawicki

W maju złoty otrząsa się z kwietniowych tarapatów. W pierwszej fazie odrabianie strat napędzane było przez wyparowanie ryzyka geopolitycznego. Od kilkunastu sesji istotną rolę odgrywa także seria słabszych danych z USA, która sprawiła, że rynki znów zaczynają wierzyć we wrześniową obniżkę stóp przez FOMC. EUR/PLN obniżając się poniżej 4,27 zbliża się do wieloletnich minimów z kwietnia. USD/PLN wraz ze zwyżką EUR/USD ponad 1,08 osunął się pod 3,95, a CHF/PLN spadł do 4,35. Od apogeum strachu o rozwój sytuacji na Bliskim Wschodzie sprzed czterech tygodni złoty zyskał przeszło 2,2 proc. w relacji do euro. W tym czasie dolar i frank potaniały odpowiednio o 4 i 3,4 proc. W maju w koszyku G-10 najsilniejsze są dolar australijski oraz korona norweska, co dowodzi poprawie nastrojów na rynku walutowym.O tym jak trwałe będzie odrodzenie apetytu na ryzyko przesądzą dzisiejsze dane o inflacji z USA.

Kurs dolara w defensywie przed odczytem CPI, złoty przedłuża odbicie; Źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Dolar: kurs USD przed kluczowym odczytem
  2. Złoty: niska dynamika PKB w I kw. nie burzy mocnych fundamentów

Dolar: kurs USD przed kluczowym odczytem

Luzowanie polityki pieniężnej nabiera rumieńców w coraz liczniejszych gospodarkach rozwiniętych. Do szwajcarskich bankierów centralnych dołączyły szwedzcy. Za kilka tygodni stopy zetnie EBC, rośnie poparcie dla czerwcowej obniżki w Banku Anglii. Nastawienie RPP, która na zadyszkę koniunktury z końcówki kwartału i słabsze od prognoz odbicie inflacji po minięciu dołka patrzy przez palce, wyraźnie sprzyja złotemu.

Dane z USA i wycena stóp Fed; źródło: Bloomberg

Stopy procentowe w Polsce nie spadną w najbliższych kwartałach, co będzie istotnym atutem PLN, zwłaszcza w momencie, gdy w USA powróci dezinflacja, otwierając FOMC furtkę do luzowania i wypychając kapitał w kierunku rynków wschodzących. Ważnym testem trwałości rynkowej sielanki będą zaplanowane na 14:30 odczyty wskaźników inflacyjnych z USA za kwiecień. Dynamika CPI ma ponownie wynieść 0,4 proc. m/m i wyhamować z 3,5 do 3,4 proc. r/r. Kluczowa inflacja bazowa powinna zaliczyć słabszy skok niż w minionych miesiącach i podbić o 0,3 proc. m/m. Jeśli wskaźnik czwarty raz z rzędu przybierze wartość 0,4 proc. m/m, odczyt uderzy w rynkowe nastroje, wesprze dolara i ponownie zepchnie wycenę szans na wrześniowe luzowanie Fed poniżej 50 proc.

Złoty: niska dynamika PKB w I kw. nie burzy mocnych fundamentów

Sytuację fundamentalną PLN uzupełnia korzystna sytuacja w bilansie płatniczym, szeroki strumień bezpośrednich inwestycji zagranicznych oraz perspektywa rozpędzania się wzrostu gospodarczego. W marcu zanotowano dziesiątą z rzędu nadwyżkę na rachunku obrotów z zagranicą, a w całym roku saldo powinno wynieść 0,6 proc. PKB. Tempo wzrostu w 2024 r. pomimo ostatnich rozczarowań powinno wynieść około 3 proc., a w 2025 r. może przyspieszyć do niemal 5 proc. Dziś GUS poda wstępne szacunki, które powinny wykazać, że dynamika PKB w pierwszym kwartale nie przekroczyła 2 proc. r/r.

Kursy walut: kurs euro, EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Prognozy walutowe Cinkciarz.pl dotyczące EUR/PLN, które w świetle rankingu agencji Bloomberg ponownie okazały się najtrafniejsze na świecie, zakładają, że w 2024 r. punkt równowagi w notowaniach euro osunie się do 4,25. Nasz fintech widzi więcej przestrzeni do osłabienia dolara, który zyskiwał do głównych walut cztery miesiące z rzędu, wyczerpując przestrzeń do zwyżki. USD/PLN powinien spaść w kierunku 3,85 wraz ze wznowieniem przez EUR/USD wspinaczki do 1,10. Pojawiające się zwiastuny ożywienia w Eurolandzie połączone z hamowaniem wzrostu w USA powinny działać na korzyść wspólnej waluty. W wycenie euro, w przeciwieństwie do dolara, wyceniona jest solidna dawka luzowania polityki pieniężnej.

15 maj 2024 8:00|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 maj 2024 10:25

Złoty z mocnym wejściem w maj, korona norweska na czele stawki walut G-10 (komentarz z 13.05.2024)

10 maj 2024 7:40

Złoty korzysta z nastawienia RPP, kursy walut naruszają okrągłe bariery (komentarz z 10.05.2024)

9 maj 2024 7:48

Kursy walut w atmosferze wyczekiwania, RPP utrzyma stopy procentowe bez zmian (komentarz z 9.05.2024)

8 maj 2024 11:14

Korona szwedzka tonie po obniżce stóp, kurs euro i dolara traci impet w ważnych okolicach (komentarz z 8.05.2024)