Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro na szczytach, funt rekordowo drogi, dolar mocno drożeje (komentarz walutowy z 26.03.2021)

26 mar 2021 9:18|Bartosz Sawicki

Tarapaty polskiej waluty nie mają końca. Globalne rynki są nerwowe i chwiejne, nastroje chimeryczne, a splot nowego rekordu zakażeń COVID-19, zaostrzenia restrykcji i obaw przed zbliżającym się wyrokiem ws. frankowiczów wypycha kurs euro od 4,65 zł.

Notowania wyrównały już pandemiczne szczyty i były najwyżej od 2009 r., a złoty zagrożony jest dalszym osłabieniem. Dolar przez moment kosztował niemal 3,95 zł. Najdroższy od kilku lat jest funt, GBP/PLN ponownie przekroczył 5,40. Brytyjska waluta po krótkiej zadyszce ponownie zaczęła drożeć względem euro. Motor tej tendencji jest dobrze znany: to kontrast pomiędzy postępem programu szczepień i sytuacją epidemiczną, co rzutuje na perspektywy gospodarcze.

Kursy walut. Notowania EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN

Podobnie: prezydent Joe Biden zapowiedział, że w pierwszych dniach jego prezydentury rozdysponowanych zostanie 200 mln dawek. Pomaga to zepchnąć EUR/USD na kilkumiesięczne dołki i poniżej 1,18. Oddala się perspektywa zakończenia odbicia dolara, może on zyskać jeszcze około 1,5 proc. względem wspólnej waluty, co może wypchnąć USD/PLN do 4,0. Dodajmy, że notowania korony norweskiej mają na wyciągnięcie ręki kilkunastomiesięczne szczyty, a korona czeska jest praktycznie najdroższa od 2011 r. Za słabość względem waluty naszych południowych sąsiadów odpowiada przede wszystkim rozbieżność ścieżek polityki pieniężnej. W tym przypadku widać jak na dłoni, że balastem jest nastawienie NBP, co szerzej opisywaliśmy we wczorajszym komentarzu.

Finansowe podsumowanie I kwartału br.: wybór bohatera, przegranego, zaskoczenia, rozczarowania i najważniejszej tendencji minionych miesięcy – w podcaście walutowym „Kurs na weekend”

Słabość ewidentna, ale wzrosty EUR/PLN stopniowe

Warto odnotować, że charakter ostatnich wzrostów EUR/PLN jest zupełnie inny niż jesiennej przeceny. Wtedy kurs euro wystrzelił o 4 proc. w zaledwie kilkanaście dni, a później zaczął ostro spadać. Obecnie na przebycie porównywalnego dystansu potrzeba było niemal miesiąca. W tym czasie EUR/PLN spadał tylko kilka razy, ale zwyżce dużo bliżej do stopniowego dryfu niż wystrzału. W ostatniej fali osłabienia kurs tylko raz zanotowano dzienny wzrost (minimalnie przekraczający) 0,5 proc. Popyt na złotego jest bardzo słaby, gdyż sytuacja epidemiczna studzi entuzjazm względem perspektyw gospodarki, która (obok sytuacji w bilansie płatniczym) była najjaśniejszym punktem waluty.

Kurs euro. Dzienne zmiany EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Oczywiście kilkuprocentowy wzrost gospodarczy nadal jest realny do osiągnięcia, ale entuzjazm wobec perspektyw polskiej gospodarki w sposób naturalny uległ osłabieniu. Najbardziej optymistyczne prognozy, zakładające ponad 5-procentową dynamikę PKB, ze względu na wydłużający się lockdown wydają się trudne do osiągnięcia. Jednocześnie pojawiają się pierwsze instytucje, które obniżają swoje szacunki – dotychczas kierunek był odwrotny. Bazując na wskaźnikach rynku opcji walutowych, można wywnioskować, że nastawienie do polskiej waluty – pomijając pandemiczny krach z marca ubiegłego roku – jest najbardziej negatywne w ostatnich latach.

Kwestią, która potęguje niepewność, jest oczywiście przełożone na połowę kwietnia posiedzenie Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych. Dodajmy, że premia za ryzyko jest w tej chwili większa niż przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z jesieni 2019 r. W najczarniejszym dla sektora bankowego scenariuszu koszt może przekroczyć 230 mld złotych (szacunki KNF), ale rynek zdaje się skłaniać do opinii, że będzie on wynosił kilkadziesiąt miliardów złotych.

Finansowe podsumowanie I kwartału br.: wybór bohatera, przegranego, zaskoczenia, rozczarowania i najważniejszej tendencji minionych miesięcy – w podcaście walutowym „Kursu na weekend”

Kalendarium

26 mar 2021 9:18|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 mar 2021 7:56

Kurs euro tuż pod pandemicznym szczytem, USD/PLN ponad 3,90 (komentarz walutowy z 25.03.2021)

24 mar 2021 10:55

Kurs dolara wystrzelił, kurs euro dryfuje wyżej (komentarz walutowy z 24.03.2021)

23 mar 2021 8:48

Kurs euro cofa się, dolar i funt wyraźnie tanieją (komentarz walutowy z 23.03.2021)

22 mar 2021 9:30

Dolar najdroższy od jesieni, EUR/PLN utknął nad 4,60 (komentarz walutowy z 22.03.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut