Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kurs euro na szczytach, funt rekordowo drogi, dolar mocno drożeje (komentarz walutowy z 26.03.2021)

26 mar 2021 9:18|Bartosz Sawicki

Tarapaty polskiej waluty nie mają końca. Globalne rynki są nerwowe i chwiejne, nastroje chimeryczne, a splot nowego rekordu zakażeń COVID-19, zaostrzenia restrykcji i obaw przed zbliżającym się wyrokiem ws. frankowiczów wypycha kurs euro od 4,65 zł.

Notowania wyrównały już pandemiczne szczyty i były najwyżej od 2009 r., a złoty zagrożony jest dalszym osłabieniem. Dolar przez moment kosztował niemal 3,95 zł. Najdroższy od kilku lat jest funt, GBP/PLN ponownie przekroczył 5,40. Brytyjska waluta po krótkiej zadyszce ponownie zaczęła drożeć względem euro. Motor tej tendencji jest dobrze znany: to kontrast pomiędzy postępem programu szczepień i sytuacją epidemiczną, co rzutuje na perspektywy gospodarcze.

Kursy walut. Notowania EUR/PLN, USD/PLN i GBP/PLN

Podobnie: prezydent Joe Biden zapowiedział, że w pierwszych dniach jego prezydentury rozdysponowanych zostanie 200 mln dawek. Pomaga to zepchnąć EUR/USD na kilkumiesięczne dołki i poniżej 1,18. Oddala się perspektywa zakończenia odbicia dolara, może on zyskać jeszcze około 1,5 proc. względem wspólnej waluty, co może wypchnąć USD/PLN do 4,0. Dodajmy, że notowania korony norweskiej mają na wyciągnięcie ręki kilkunastomiesięczne szczyty, a korona czeska jest praktycznie najdroższa od 2011 r. Za słabość względem waluty naszych południowych sąsiadów odpowiada przede wszystkim rozbieżność ścieżek polityki pieniężnej. W tym przypadku widać jak na dłoni, że balastem jest nastawienie NBP, co szerzej opisywaliśmy we wczorajszym komentarzu.

Finansowe podsumowanie I kwartału br.: wybór bohatera, przegranego, zaskoczenia, rozczarowania i najważniejszej tendencji minionych miesięcy – w podcaście walutowym „Kurs na weekend”

Słabość ewidentna, ale wzrosty EUR/PLN stopniowe

Warto odnotować, że charakter ostatnich wzrostów EUR/PLN jest zupełnie inny niż jesiennej przeceny. Wtedy kurs euro wystrzelił o 4 proc. w zaledwie kilkanaście dni, a później zaczął ostro spadać. Obecnie na przebycie porównywalnego dystansu potrzeba było niemal miesiąca. W tym czasie EUR/PLN spadał tylko kilka razy, ale zwyżce dużo bliżej do stopniowego dryfu niż wystrzału. W ostatniej fali osłabienia kurs tylko raz zanotowano dzienny wzrost (minimalnie przekraczający) 0,5 proc. Popyt na złotego jest bardzo słaby, gdyż sytuacja epidemiczna studzi entuzjazm względem perspektyw gospodarki, która (obok sytuacji w bilansie płatniczym) była najjaśniejszym punktem waluty.

Kurs euro. Dzienne zmiany EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Oczywiście kilkuprocentowy wzrost gospodarczy nadal jest realny do osiągnięcia, ale entuzjazm wobec perspektyw polskiej gospodarki w sposób naturalny uległ osłabieniu. Najbardziej optymistyczne prognozy, zakładające ponad 5-procentową dynamikę PKB, ze względu na wydłużający się lockdown wydają się trudne do osiągnięcia. Jednocześnie pojawiają się pierwsze instytucje, które obniżają swoje szacunki – dotychczas kierunek był odwrotny. Bazując na wskaźnikach rynku opcji walutowych, można wywnioskować, że nastawienie do polskiej waluty – pomijając pandemiczny krach z marca ubiegłego roku – jest najbardziej negatywne w ostatnich latach.

Kwestią, która potęguje niepewność, jest oczywiście przełożone na połowę kwietnia posiedzenie Sądu Najwyższego ws. kredytów frankowych. Dodajmy, że premia za ryzyko jest w tej chwili większa niż przed wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z jesieni 2019 r. W najczarniejszym dla sektora bankowego scenariuszu koszt może przekroczyć 230 mld złotych (szacunki KNF), ale rynek zdaje się skłaniać do opinii, że będzie on wynosił kilkadziesiąt miliardów złotych.

Finansowe podsumowanie I kwartału br.: wybór bohatera, przegranego, zaskoczenia, rozczarowania i najważniejszej tendencji minionych miesięcy – w podcaście walutowym „Kursu na weekend”

Kalendarium

26 mar 2021 9:18|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 mar 2021 7:56

Kurs euro tuż pod pandemicznym szczytem, USD/PLN ponad 3,90 (komentarz walutowy z 25.03.2021)

24 mar 2021 10:55

Kurs dolara wystrzelił, kurs euro dryfuje wyżej (komentarz walutowy z 24.03.2021)

23 mar 2021 8:48

Kurs euro cofa się, dolar i funt wyraźnie tanieją (komentarz walutowy z 23.03.2021)

22 mar 2021 9:30

Dolar najdroższy od jesieni, EUR/PLN utknął nad 4,60 (komentarz walutowy z 22.03.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację