Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs euro wyczerpał spadkowy potencjał, dolar może odbijać z dołków (komentarz walutowy z 26.05.2021)

26 maj 2021 10:36|Bartosz Sawicki

Zmienność na rynku walutowym wyraźnie przygasła, ale dolar wciąż znajduje się w zdecydowanej defensywie.

Kusy walut trzymają się ostatnich minimów. Oznacza to, że EUR/PLN tkwi tuż nad lutowym dołkiem i znajduje się przy 4,48. Kurs dolara osuwa się w kierunku 3,65 zł, a amerykańska waluta jest najtańsza w tym roku. Funt wyceniany jest na mniej niż 5,20 zł, a CHF/PLN utrzymuje się pod 4,10. Uważamy, że bezpośredni potencjał do spadków EUR/PLN został wyczerpany, podobnie – dolar pod koniec miesiąca może liczyć na chwile wytchnienia przed kluczowymi danymi z rynku pracy zaplanowanymi na pierwszy piątek czerwca.

Kursy walut, EUR/PLN, GBP/PLN, USD/PLN; źródło: Bloomberg

W tym tygodniu kroku złotemu dotrzymuje jedynie korona norweska windowana przez poprawę sytuacji na rynku ropy naftowej. Notowania baryłki w Londynie wystrzeliły w ostatnich dniach o ponad 5 proc. i kurs odrobił większość ubiegłotygodniowego załamania. Silniejszy jest wyłącznie dolar nowozelandzki, który zyskuje przed dzisiejszym posiedzeniem banku centralnego. Jego nastawienie można zakwalifikować jako jedne z bardziej jastrzębich. Zaostrzenie kursu – podobnie jak w przypadku Norwegii – ma swoje źródła w obawach o powstanie bańki na rynku nieruchomości.

RAPORT VIDEO

ANALIZA VIDEO

Kursy walut w czwartym kwartale. Prognozy dla złotego, euro, franka i dolara.

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o nowych prognozach walutowych, webinarach lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na analizę video wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.

Dyskusje nad dyskusją

Dolar traci w obliczu nadpłynności w globalnym systemie finansowym, która dodatkowo obniża atrakcyjność odsetkową tej waluty. Szansą na odbicie byłyby wysokie odczyty kluczowych wskaźników z danymi z rynku pracy na czele (przyszły piątek). Mogłyby rozwiać narosłe ostatnio wątpliwości co do ścieżki wzrostu i dać asumpt do rozpoczęcia dyskusji nad rozpoczęciem wygaszania skupu aktywów i odchodzenia od nadzwyczajnej, ratunkowej polityki pieniężnej.

Kurs dolara na tle rentowności obligacji; źródło: Bloomberg

W tym kontekście warto odnotować ostatnią serię wypowiedzi decydentów. Między innymi Patrick Harker i Robert Kaplan, którzy stoją na czele regionalnych Fed z Filadelfii i Dallas, nawoływali do takiego ruchu. Ich znaczenie dla kształtu polityki jest jednak raczej marginalne, gdyż w tym roku nie dysponują prawem głosu (grono decyzyjne zmienia się rotacyjnie każdego roku). Co innego Richard Clarida, wiceprezes Fed oraz obok Jerome Powella i Lael Brainard, najbardziej wpływowa figura w amerykańskiej polityce pieniężnej. Zasugerował on, że w najbliższych miesiącach możliwe jest rozpoczęcie dyskusji nad wygaszeniem. Mary Daly z San Francisco Fed niejako dopowiedziała, że obecnie rozważane jest to, kiedy optymalne byłoby rozpoczęcie dyskusji nad strategią wyjścia.

Uważamy jednak, że trauma z 2013 roku, która była szczególnie mocnym ciosem w rynki wschodzące, nie powtórzy się. Przede wszystkim, wtedy był to szok i efekt błędnej komunikacji z rynkiem. Teraz inflacja jest nieprzerwanie na tapecie, a wygaszanie skupu (tzw. tapering) od miesięcy odmieniany jest przez wszystkie przypadki. W rezultacie zaostrzenie retoryki powinno okazać się jedynie przejściowym wsparciem dla dolara (i hamulcem dla umocnienia złotego). Dopiero przybliżenie podwyżki stóp w prognozach Fed byłoby silnym bodźcem. Zakładamy, że może on wystąpić, ale dopiero w przyszłym roku, gdy czarno na białym rozstrzygnie się kwestia trwałości przyspieszenia inflacji.

26 maj 2021 10:36|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 maj 2021 8:17

Kursy walut spadają, euro, funt i dolar najtańsze od miesięcy (komentarz walutowy z 25.05.2021)

24 maj 2021 8:58

Kurs euro zaczyna tydzień pod 4,50, USD/PLN pod 3,70, a CHF/PLN blisko 4,10 (komentarz walutowy z 24.05.2021)

21 maj 2021 10:30

Kurs euro najniżej od lutego, EUR/PLN narusza 4,50 zł (komentarz walutowy z 21.05.2021)

20 maj 2021 9:35

Kurs dolara zawraca z minimów, euro i funt stabilne (komentarz walutowy z 20.05.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut