Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kurs franka najniżej od sądnego czerwca 2022 r., kurs dolara coraz bliżej letniego dna

21 lis 2023 10:15|Bartosz Sawicki

Nowy tydzień, stare tendencje na w notowaniach na rynku walutowym. Dolar nadal traci na wartości, a złoty przedłuża imponujące umocnienie. Kurs euro po sforsowaniu 4,40 zł kontynuuje stopniowy zjazd i EUR/PLN wtorkową sesję rozpoczął w okolicy 4,35. Oznacza to, że wspólna waluta jest najtańsza od pandemicznego marca 2020 r. Od ok. trzech lat najmniej kosztuje funt brytyjski, który w tym kwartale jest słabszy od wspólnej waluty. GBP/PLN naruszył barierę 5,0. Dolar w relacji do euro jest najtańszy od połowy sierpnia. EUR/USD przekroczył 1,0950. Łącznie sprawia to, że USD/PLN zanurkował poniżej 4,0. Od letniego minimum 3,94 zł kurs dolara dzielą już tylko niespełna 3 grosze.

 Kurs franka najniżej od sądnego czerwca 2022 r., kurs dolara coraz bliżej letniego dna, kursy walut nadal toną.; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Frank: CHF/PLN narusza 4,50 dzięki sile złotego i poprawie nastrojów
  2. Złoty: wysoka dynamika wynagrodzeń pomaga wyjść gospodarce z dołka

Frank: CHF/PLN narusza 4,50 dzięki sile złotego i poprawie nastrojów

Strasząca i odpychająca od ryzykownych aktywów oraz rynków wschodzących ostra wyprzedaż amerykańskich obligacji dziś pozostaje mglistym wspomnieniem. Rynek błyskawicznie przeszedł od szykowania się na ostatnią w cyklu podwyżkę stóp Fed do odliczania do pierwszych cięć. Rentowność amerykańskich dziesięcioletnich papierów skarbowych kilka tygodni temu po raz pierwszy od 2007 r., czyli czasów przedkryzysowych dotknęła pułapu 5 proc. Obecnie jest o przeszło 60 pb bazowych niższa. Na Wall Street powróciła hossa, szczególnie mocna w przypadku branży technologicznej, sektorowy indeks Nasdaq Composite w kilkanaście sesji podniósł się o prawie 15 proc.

Kurs franka, wykres CHF/PLN i EUR/CHF; źródło: Bloomberg

Inwestorzy przestali się też obawiać o rozwój konfliktu na Bliskim Wschodzie. Wyparowanie niepokoju przejawia się przez spadek popytu na franka czy wspomagane interwencjami walutowymi odbicie izraelskiego szekla. EUR/CHF odrobił praktycznie całą październikową, sięgającą niemal 3-proc. zniżkę i powrócił w kierunku 0,97. W rezultacie CHF/PLN narusza 4,50 i jest najniżej od szokującej podwyżki stóp przez SNB z czerwca 2022 r. Zakładamy, że przy utrzymywaniu się relatywnie niskiej inflacji w Szwajcarii kwestią czasu jest zrównanie się euro i franka wartością.

Złoty: wysoka dynamika wynagrodzeń pomaga wyjść gospodarce z dołka

Wynik wyborów parlamentarnych w Polsce poprawił zarówno postrzeganie atrakcyjności polskich długoterminowych obligacji skarbowych, jak i akcji, a do napływu zagranicznego kapitału na rynki polskich aktywów zapraszają okoliczności zewnętrzne. Można mieć jednak wątpliwości, czy euforia utrzyma się długo w obliczu niechęci członków FOMC do przedwczesnej wyceny obniżek. Na razie euforia trwa. Złoty przedłuża powyborcze umocnienie, a WIG śrubuje rekordy wszech czasów.

Dynamika wynagrodzeń i dynamika CPI w Polsce. źródło: Bloomberg

We wtorek potwierdza się także atut PLN pod postacią perspektywy znacznej poprawy koniunktury. W październiku produkcja przemysłowa zanotowała roczny wzrost pierwszy raz od stycznia i przyspieszyła z -3,3 do 1,6 proc. r/r. Zatrudnienie pozostało na poziomie z września, a dynamika płac odbiła do 12,8 proc. r/r. Ta kluczowa figura makroekonomiczna przewyższyła prognozy i trzeci miesiąc z rzędu przekroczyła inflację CPI. Realna dynamika wynagrodzeń osiągnęła wartość nienotowaną od 2019 r. Wskaźnik ten w 2024 r. będzie utrzymywać się na kilkuprocentowym poziomie, stając się – obok luzowania fiskalnego i sowitych podwyżek płacy minimalnej – filarem odbicia konsumpcji i dynamiki PKB. Tempo wzrostu polskiej gospodarki w przyszłym roku przekroczy naszym zdaniem 2,5 proc.

21 lis 2023 10:15|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 lis 2023 8:47

Kurs dolara blisko 4,0 zł, złoty wciąż deklasuje pozostałe waluty

17 lis 2023 8:16

Kursy walut pogłębiają zjazd, dolar od wyborów potaniał o 7 proc.

16 lis 2023 8:15

Kurs euro narusza letnie dołki, EUR/PLN najniżej od trzech lat

14 lis 2023 15:31

Inflacja w USA hamuje, kurs dolara ostro spada