Kursy walut bez przełomu, nad EUR/PLN zbierają się ciemne chmury (komentarz z 21.10.2021)

21 paź 2021 8:17|Bartosz Sawicki

Kurs euro okopał się w okolicy 4,58 zł. Dolar na rynkach światowych nadal znajduje się pod presją, nastroje na rynkach akcji są dobre, ale wysokie pozostają zarówno ceny ropy, jak i rentowności amerykańskich obligacji.

W takim otoczeniu trójka walut naszego regionu (złoty, forint, korona czeska) wyraźnie odstaje od bardziej ryzykownych przedstawicieli koszyka gospodarek wschodzących i lekko traci względem euro. Ba, waluty Czech i Węgier są praktycznie jedynymi, które w tym tygodniu nie zdobywają pola w stosunku do dolara. Z kolei USD/PLN trzyma się poniżej 3,95, w tym przypadku trudno jednak mówić o wyraźnym trendzie. Podobnie: GBP/PLN pozostaje ponad 5,40, a CHF/PLN tkwi w połowie drogi między 4,25 a 4,30.

Kursy walut, EUR/PLN, EUR/CZK, EUR/HUF; źródło: Bloomberg

Kurs EUR/PLN zbliżał się wczoraj do 4,60. Odbicie się od tej istotnej bariery potwierdza jej znaczenie jako pułapu, który zamyka drogę kursowi wspólnej waluty do zwyżki o kolejne kilka groszy, w kierunku 4,65 zł za euro. Ten poziom jest z kolei ostatnim przystankiem przed 4,70 zł. Od dołu obecny przedział wahań kursu euro ogranicza 4,55 zł. Niezmiennie spodziewamy się, że w najbliższych dniach EUR/PLN pozostanie w nim zamknięty, a w szerszym horyzoncie będzie zniżkować pod 4,50.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Wzrost liczby zachorowań zagraża złotemu (i ambitnej wycenie zacieśniania) Na razie taką perspektywę oddala nie tylko nie do końca pozytywne środowisko zewnętrzne (słabość dolara i szósty dzień zwyżek na Wall Street znoszą się z wpływem taniejących obligacji USA i drogą ropą), ale także sytuacja epidemiczna. Minister zdrowia określił wczoraj, że mamy do czynienia z eksplozją liczby zakażeń. Uznał, że sytuacja jest bardzo poważna, w przyszłym tygodniu możliwe jest notowanie znacznie więcej niż pięciu tysięcy przypadków dziennie. Adam Niedzielski przestrzegł również, że w utrzymanie obecnego trendu będzie prowadzić do podjęcia „drastycznych środków”.

Stopy procentowe i inflacja w Polsce; źródło: Bloomberg

Taki scenariusz byłby niekorzystny przede wszystkim ze względu na fakt, że Rada Polityki Pieniężnej w ostatnich miesiącach powoływała się na niepewną sytuacją epidemiczną jako na argument za zwlekaniem z rozpoczęciem normalizacji. Rośnie zatem ryzyko, że październikowa podwyżka, pomimo niechybnej kontynuacji wzrostu inflacji powyżej 6 proc. r/r, nie przerodzi się w cykl już na najbliższym posiedzeniu, które odbędzie się już 3 listopada. W takim wypadku i biorąc pod uwagę wyśrubowaną wycenę skali podwyżek w najbliższym półroczu (około 125 pkt bazowych) złoty znalazłby się w poważnych tarapatach.

21 paź 2021 8:17|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 paź 2021 9:08

Kursy walut bez jednoznacznej tendencji: dolar tanieje, funt drożeje, a kurs euro na ziemi niczyjej (komentarz z 20.10.2021)

19 paź 2021 8:53

Dolar lekko tanieje, euro drożeje, korona norweska nie schodzi ze wzrostowej ścieżki (komentarz z 19.10.2021)

18 paź 2021 9:05

Kursy walut z małym potencjałem do dalszych spadków, kurs euro wciąż ponad 4,55 (komentarz z 18.10.2021)

15 paź 2021 9:26

Kursy walut po tygodniu korekty, dolar w opałach (komentarz z 15.10.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat