Kursy walut po tygodniu korekty, dolar w opałach (komentarz z 15.10.2021)

15 paź 2021 9:26|Bartosz Sawicki

Uspokojenie nastrojów na giełdach akcji, wyhamowanie wyprzedaży amerykańskich obligacji skarbowych, słabszy dolar – to trzy tendencje, które sprawiły, że od początku tygodnia kurs euro codziennie mozolnie się osuwał, a w piątek rano jest tuż ponad 4,57.

Zmienność, która w poprzednich tygodniach była rekordowa, wyraźnie przygasła. Notowania wykonały pierwszy krok do potwierdzenia szczytów, ale droga do dalszego umocnienia złotego zostanie otwarta dopiero, gdy EUR/PLN przełamie 4,55. Choć w tym tygodniu polska waluta umacniała się, to bariera ta jak dotąd ani przez moment nie była zagrożona. Niezmiennie spodziewamy się spadku kursu euro poniżej 4,50 zł w tym kwartale, ale do silniejszego ruchu może być potrzebna trwalsza poprawa nastrojów inwestycyjnych na światowych rynkach. Na razie widać jedynie jej pierwsze zwiastuny, a optymizm ma nad wyraz kruche podstawy.

Kursy wlaut: zmiana wartości głównych walut względem złotego; źródło: Bloomberg

Osłabienie dolara, które sprawiło, że USD/PLN cofnął się pod 3,95, naszym zdaniem będzie kontynuowane, ale na razie wciąż ma znamiona korekty. Dolar potaniał w tym tygodniu o ponad 1 proc., a w gronie głównych walut słabszy był jedynie jen. Kursy franka szwajcarskiego czy funta obniżyły się w tym tygodniu jedynie nieco o ponad pół procent. Od złotego minimalnie silniejsza są waluty skandynawskie.

Polska waluta delikatnie zyskała też względem większości reprezentantów koszyka emerging markets, nawet rubla, któremu w ostatnich tygodniach wiatru w żagle dodaje wzrost cen surowców energetycznych. Należy odnotować też kolejny krach liry, która na nowych historycznych dołkach znalazła się po zaordynowanych przez prezydenta Recepa Erdogana roszadach we władzach monetarnych: z dnia na dzień z grona decyzyjnego usunięto niechętnych obniżkom stóp procentowych decydentom. Spirala wyprzedaży tureckiej waluty trwa w najlepsze i nic nie zwiastuje, by lira, która w miesiąc straciła do dolara 8,5 proc., miała się z tej długoterminowej tendencji wyrwać.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy
15 paź 2021 9:26|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

14 paź 2021 9:56

Kursy walut mozolnie się osuwają, kurs dolara z największym spadkiem (komentarz z 14.10.2021)

13 paź 2021 9:56

Dolar i frank lekko tanieją, EUR/PLN wciąż blisko 4,60 (komentarz z 13.10.2021)

12 paź 2021 8:21

Kursy walut lekko niżej, EUR/PLN szuka równowagi pod 4,60 (komentarz z 12.10.2021)

11 paź 2021 9:40

Kursy walut szukają równowagi po kolejnym burzliwym tygodniu (komentarz z 11.10.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat