Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Dolar i frank lekko tanieją, EUR/PLN wciąż blisko 4,60 (komentarz z 13.10.2021)

13 paź 2021 9:56|Bartosz Sawicki

W notowaniach złotego pierwsza część tygodnia jest bardzo spokojna, co jest zasadniczą odmianą po burzliwym początku miesiąca. Kurs euro krótkoterminową równowagę odnalazł w okolicy 4,58 zł.

Na bardziej zdecydowane odrabianie strat nie pozwalają chimeryczne nastroje i duża niepewność na rynkach globalnych. Przyczyniają się do niej zwyżki cen surowców energetycznych, które mogą zdławić wzrost, zwłaszcza w gospodarkach wschodzących, windować wskaźniki inflacji i potęgować zaburzenia w łańcuchach dostaw. Ten ostatni czynnik jest na tapecie ze względu na rekordowe opóźnienia w dostawach mikroprocesorów. Skutkują one m.in. znacznym obniżeniem przez Apple planów produkcji nowej generacji flagowych smartfonów iPhone 13. Do inwestorów docierają doniesienia o problemach finansowych kolejnych po Evergrande chińskich deweloperów. Należy przywołać także serię raczej słabych danych z Eurolandu, np. wczoraj mocno rozczarował niemiecki indeks ZEW, jeden z ważniejszych barometrów niemieckiej koniunktury.

Kurs dolara: USD/PLN i EUR/USD; źródło: Bloomberg

W rezultacie na giełdach akcji, które są u progu sezonu kwartalnych wyników, dominuje atmosfera wyczekiwania w raczej słabych nastrojach. Ostatnia wyprzedaż obligacji skarbowych (doprowadzająca rentowność dziesięcioletnich obligacji USA do 1,60 proc.) nie jest wymazywana, a dolar zachowuje siłę. W stosunku do euro ustanawiał wręcz nowe tegoroczne maksima. Ruch EUR/USD był tak naprawdę symboliczny, a notowania szybko wróciły do 1,1550. W efekcie spadkowa korekta USD/PLN w kierunku 3,95 nie została przerwana. Delikatnie tanieje również frank (CHF/PLN osuwa się do 4,26), a kurs funta jest stabilny w okolicy 5,40 zł. Można zatem powiedzieć, że rynek szuka nowych impulsów, a tych mogą dostarczyć nie tylko informacje ze spółek. Na razie przebicie przez EUR/PLN poziomu 4,55, które otworzyłby drogę do pogłębienia ostatniej zniżki, wydaje się w najbliższych dniach mało prawdopodobne.

Inflacja w USA traci impet…

Na światowych rynkach kluczową publikacją tygodnia jest dzisiejszy (14:30) odczyt inflacji w USA. Dynamika cen w największej światowej gospodarce przekracza 5 proc., ale impet presji cenowej wyraźnie przygasł. Prognozowany jest bowiem już piąty kolejny miesiąc z inflacją konsumencką w przedziale 5,0-5,5 proc. r/r. Wskaźnik bazowy pozostać ma na wysokim pułapie 4,0 proc. r/r, ale jego 30-letnie maksima zostały ustanowione w czerwcu br. Nie można jednak dyskutować z tezą, że o ile początkowo wyskok inflacji był pochodną wzrostu cen, np. używanych pojazdów, stawek wynajmu i ubezpieczeń aut czy cen biletów lotniczych, o tyle teraz presja inflacyjna zaczyna się rozlewać po całej gospodarce, dotyczy coraz większej liczby dóbr i usług. Sprawia to, że nie tylko dynamiki głównych wskaźników będą uważnie monitorowane, ale także zachowanie poszczególnych kategorii.

Dynamika inflacji w USA, źródło: Bloomberg

Z oczekiwaniem na ważne dane rezonują wczorajsze wypowiedzi Raphaela Bostica, który zaczyna skłaniać się do wniosku, że wysoka inflacja może mieć bardziej trwały charakter. Słowa decydenta stojącego na czele oddziału Fed z Atlanty przykuły uwagę rynku, ale należy zastrzec, że jest on jednym z największych orędowników szybkiej normalizacji i jego poglądy nie do końca korespondują ze środkiem ciężkości opinii w Komitecie ds. Operacji Otwartego Rynku. Wnioski, że Rezerwa Federalna zmienia swoją ocenę charakteru zjawisk inflacyjnych i porzuca dotychczasową mantrę o przejściowym charakterze tych procesów, wydają się zdecydowanie przedwczesne. Kolejnych wskazówek, jak władze postrzegają sytuację, udzieli zapis dyskusji z wrześniowego posiedzenia Komitetu ds. Operacji Otwartego Rynku, który zostanie opublikowany o 20:00.

…ale w regionie nie odpuszcza

O ile w USA presja cenowa nie przyśpiesza, o tyle w naszym regionie nie daje za wygraną. W Polsce dynamika CPI we wrześniu podniosła się do 5,8 proc. r/r. Już w tym miesiącu przekroczy prawdopodobnie 6 proc. r/r, a na przełomie lat 2021-2022 realne są odczyty powyżej 7 proc. Z najświeższych informacji wynika, że w Czechach inflacja konsumencka ostro przybiera na sile (skok wskaźnika z 4,1 do 4,9 proc. r/r), a bardzo wysokie wartości wskaźnika notowane są także w Rumunii (rekordowe 6 proc. r/r).

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Czeskie władze monetarne od kilku miesięcy zdecydowanie podnoszą stopy procentowe (ostatnio śmiałym ruchem z 0,75 do 1,50 proc.), co jest wyraźnym wsparciem dla korony. Kurs EUR/CZK pozostaje blisko 25,00, ale nie zakładamy trwałego sforsowania tej bariery. Na ruch stóp i rozpoczęcie cyklu zdecydowali się także niechętni zacieśnianiu rumuńscy bankierzy centralni. W naszych prognozach zakładamy, że w obliczu niestabilności sceny politycznej będzie to jednak za mało, żeby notowania EUR/RON mogły uniknąć wzrostu do 5,00 w perspektywie kilku kolejnych miesięcy.

13 paź 2021 9:56|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 paź 2021 8:21

Kursy walut lekko niżej, EUR/PLN szuka równowagi pod 4,60 (komentarz z 12.10.2021)

11 paź 2021 9:40

Kursy walut szukają równowagi po kolejnym burzliwym tygodniu (komentarz z 11.10.2021)

8 paź 2021 9:23

Kursy walut wymazały zniżkę, złoty w kilkadziesiąt godzin z nieba do piekła (komentarz z 8.10.2021)

7 paź 2021 8:46

Kursy walut runęły, stopy ostro w górę, EUR/PLN ostro w dół (komentarz z 7.10.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut