Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut blisko podwójnego przełomu, kurs euro poniżej 4,70, EUR/USD ponad parytetem (komentarz z 12.09.2022)

12 wrz 2022 8:19|Bartosz Sawicki

Kurs euro spada poniżej 4,70 zł, a kurs EUR/USD jest blisko 1,01. Definitywne sforsowanie przez obie pary walutowe wspomnianych pułapów otwierałoby przestrzeń do kontynuacji umocnienia złotego i odrabiania przez poturbowane euro strat w relacji do głównych walut. W takim scenariuszu znacznie spadłoby ryzyko, że USD/PLN w najbliższym czasie osiągnie nowe rekordy wszech czasów. Już teraz kurs dolara osunął się w okolice 4,65 zł, co oznacza, że USD jest tańszy o ok. 20 groszy w porównaniu z lipcowymi, historycznymi szczytami. W tym tygodniu dla inwestorów kluczowe będą dane o inflacji, szczególnie środowe odczyty presji cenowej w USA.

Kurs euro w relacji do dolara rośnie, ale wciąż nie oderwał się od parytetu, źródło: Cinkciarz.pl

Prognozy kursu euro Cinkciarz.pl niezmiennie zakładają, że na koniec kwartału EUR/PLN zbliży się do 4,60. Choć czasu może zabraknąć na zrealizowanie się takiego scenariusza, to perspektywy złotego postrzegamy nadal umiarkowanie pozytywnie. Zejście kursu euro pod 4,70 zł, choć na razie nie jest przekonujące, to otwiera drogę do zniżki w kierunku 4,65 zł, czyli letnich dołków EUR/PLN i przeciętnej wartości kursu w tym roku. Zmienność notowań wyraźnie się obniżyła, lecz złoty stopniowo odrabia straty pomimo tego, że kryzys energetyczny w Europie pozostaje realnym zagrożeniem, a Rada Polityki Pieniężnej straciła zapał do podnoszenia stóp procentowych. Globalne indeksy akcji mocno odbijają od dołków, a dolar przestał dynamicznie się umacniać. W takich warunkach może zabraknąć chętnych na kosztowną (ze względu na różnicę w poziomie stóp procentowych) grę na osłabienie polskiej waluty.

 

Kursy walut, kurs EUR, wykres EUR/PLN, źródło: Bloomberg

Złoty w pierwszej części miesiąca zyskał w relacji do wszystkich głównych walut poza frankiem, który podrożał o niespełna 1 proc. i kosztuje 4,85 zł. Na drugim biegunie znajduje się funt, który kosztuje około 5,40 zł, co oznacza, że jest najtańszy w tym kwartale. W nadchodzących tygodniach CHF powinien zachowywać siłę, nie spodziewamy się szybkiego powrotu EUR/CHF ponad parytet. Z kolei dla funta kluczowe będzie to, czy Bank Anglii w obliczu ponurych perspektyw gospodarki, podobnie jak Fed czy EBC, zdecyduje się na zaostrzenie kursu. Pierwotnie planowane na najbliższy czwartek posiedzenie brytyjskich władz monetarnych zostało przełożone ze względu na żałobę narodową, lecz cennych wskazówek udzieli seria danych najwyższego kalibru. Dynamika PKB w lipcu odbiła słabiej, niż zakładały to prognozy, a jutro i pojutrze opublikowane zostaną informacje o kondycji rynku pracy i inflacji.

Inflacja w USA, źródło: Bloomberg

Zresztą cały tydzień będzie stał pod znakiem odczytów dynamiki cen. Wśród nich najważniejsze będą dane dla USA, które na ostatniej prostej mogą wpłynąć na wycenę zamierzeń Fed przed przyszłotygodniowym posiedzeniem. Rynki praktycznie pogodziły się z trzecim kolejnym ruchem o 75 punktów bazowych, który koszt pieniądza w USA wywinduje do przedziału 3,00-3,25 proc. Dynamika CPI szczyt najprawdopodobniej osiągnęła w czerwcu (na poziomie 9,1 proc. rok do roku) i spadek z lipca powinien zostać powtórzony, głównie za sprawą niższych cen paliw. Po serii najnowszych wypowiedzi członków Fed, których przesłaniem była wierność strategii agresywnego zduszenia inflacji, trudno zakładać, że wtorkowy, zaplanowany na 14:30, odczyt zmieni nastawienie władz monetarnych. Tym bardziej że ceny bazowe, które ostatni miesięczny spadek zanotowały w maju 2020 roku, po dwóch odczytach na poziomie 5,9 proc. z rzędu powinny powracać ponad 6,0 proc.

12 wrz 2022 8:19|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 wrz 2022 8:53

Kursy walut kończą burzliwy tydzień spadkami, kurs euro znów przewyższa kurs dolara (komentarz z 9.09.2022)

8 wrz 2022 9:09

Kursy walut przygotowane na ostry ruch EBC, kurs euro stabilny nad 4,70 zł (komentarz z 8.09.2022)

7 wrz 2022 8:11

Kursy walut w obliczu ważnych decyzji banków centralnych, kurs dolara rośnie po optymistycznych danych, kurs euro zagrożony przed EBC (komentarz z 7.09.2022)

6 wrz 2022 9:35

Kursy walut odporne na wzrost cen gazu, funt i korona norweska mają swoje pięć minut (komentarz z 6.09.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut