Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut kończą burzliwy tydzień spadkami, kurs euro znów przewyższa kurs dolara (komentarz z 9.09.2022)

9 wrz 2022 8:53|Bartosz Sawicki

Złoty przeszedł względnie suchą nogą przez burzliwy tydzień rozpoczęty informacjami o bezterminowym wstrzymaniu dostaw rosyjskiego gazu przez Nord Stream i naszpikowany decyzjami banków centralnych. Kurs EUR/PLN nawet w momentach wyparowania apetytu na ryzyko nie wyszedł ponad 4,75, a na starcie piątkowej sesji jest w okolicy 4,70. Finisz tygodnia poniżej tego pułapu uchylać będzie furtkę do spadku kursu euro w kierunku 4,65 zł. W tym tygodniu euro potaniało około 0,5 proc., a do najsłabszych walut ostatecznie należy dolar, który w minionych dniach ustanawiał przecież rekordy siły w relacji do głównych walut. USD/PLN był bliski wyjścia nad 4,80, a osunął się pod 4,70. Z głównych walut minimalnie podrożał jedynie frank, którego kurs krąży wokół 4,85 zł.

Kurs euro spada do złotego i rośnie do dolara po decyzji EBC; źródło: Cinkciarz.pl

Europejski Bank Centralny podniósł stopy procentowe najmocniej w historii, aż o 75 punktów bazowych. Stopa referencyjna wynosić będzie 1,25 proc., a depozytowa 0,75 proc. Zapowiedziano kilka kolejnych podwyżek, a już po zakończeniu konferencji EBC na rynek trafiły pogłoski, że możliwy jest ruch o tej samej skali w październiku. Decyzja sprostała wysoko postawionej poprzeczce rynkowych oczekiwań. EBC w czerwcu anonsował rozpoczęcie zacieśniania ruchem o 25 pb w lipcu i 50 pb we wrześniu, lecz zmuszony został do mocnego otwarcia o łącznej skali 125 pb. Pomimo ponurych perspektyw europejskiej gospodarki zdecydowane zacieśnianie jest potrzebne, by ograniczyć popytowe źródła inflacji i zapanować nad oczekiwaniami inflacyjnymi gospodarstw domowych.

Kursy walut, zmiany wartości PLN do głównych walut, źródło: Bloomberg

Również szef Fed, Jerome Powell, w swoim wystąpieniu publicznym powtórzył, że amerykański bank centralny jest zdeterminowany, by jak najszybciej stłamsić inflację. Inwestorzy zdążyli w minionych tygodniach dobrze przetrawić takie stanowisko i ostatecznie w końcówce tygodnia przeważa bardziej optymistyczne spojrzenie na perspektywy wspólnej waluty. Kurs euro w relacji do dolara w minionych dniach naruszał 0,99 i w efekcie schodził na najniższe pułapy od dwudziestu lat, ale zmierza do zamknięcia tygodnia powyżej parytetu. Przetasowania te mają znamiona próby ustanowienia dołka przez notowania EUR/USD. Prawdopodobieństwo takiego scenariusza i mocniejszego wzrostowego odreagowania spychającego USD/PLN na niższe poziomy wzrośnie w przypadku przełamania szczytu z końcówki sierpnia i opuszczenia przez kurs przedziału 0,99-1,01.

Kursy walut, EUR/PLN na tle EUR/USD, źródło: Bloomberg

Z kolei konferencja po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej nie przyniosła zbyt wielu nowych informacji. Choć w komunikacie nie ma wskazówek odnośnie do terminu zakończenia cyklu, to jesienne wyhamowanie inflacji zapewne zostanie wykorzystane przez RPP do postawienia kropki nad i w cyklu. W takim scenariuszu przed nami są jeszcze góra dwie podwyżki stóp i zakończenie zacieśniania ze stopą referencyjną na pułapie 7,00-7,25 proc. Nieodzowny skok inflacji nawet do 20 proc. na przełomie roku wynikający z wdrożenia nowych, wyższych stawek za ogrzewanie czy energii elektrycznej może nie wystarczyć do wznowienia zacieśniania, ponieważ ceny regulowane pozostają poza orbitą oddziaływania banku centralnego.

9 wrz 2022 8:53|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

8 wrz 2022 9:09

Kursy walut przygotowane na ostry ruch EBC, kurs euro stabilny nad 4,70 zł (komentarz z 8.09.2022)

7 wrz 2022 8:11

Kursy walut w obliczu ważnych decyzji banków centralnych, kurs dolara rośnie po optymistycznych danych, kurs euro zagrożony przed EBC (komentarz z 7.09.2022)

6 wrz 2022 9:35

Kursy walut odporne na wzrost cen gazu, funt i korona norweska mają swoje pięć minut (komentarz z 6.09.2022)

5 wrz 2022 8:22

Kursy walut reagują na zamknięcie Nord Stream, kurs dolara i kurs franka wyraźnie podbiły (komentarz z 5.09.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut