Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut reagują na zamknięcie Nord Stream, kurs dolara i kurs franka wyraźnie podbiły (komentarz z 5.09.2022)

5 wrz 2022 8:22|Bartosz Sawicki

W poniedziałek Amerykanie obchodzą Święto Pracy, mimo to na rynku walutowym nie można mówić o spokojnym starcie tygodnia. Wszystko za sprawą informacji, że po zakończeniu prac konserwacyjnych przy Nord Stream nie zostaną wznowione dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej. Gaz na europejskich rynkach z miejsca podrożał o ponad 30 proc. Mimo że kurs euro pozostaje wciąż poniżej 4,75 zł, to wyraźne osłabienie wspólnej waluty w relacji do dolara i franka, przekłada się na wzrost USD/PLN w kierunku 4,80, a CHF/PLN ponad 4,85. Dolar kosztuje nawet 2 proc. więcej, a frank około 1,5 proc. więcej niż w końcówce minionego tygodnia. Nowe historyczne rekordy USD/PLN, od których notowania dzieli obecnie mniej niż 1,5 proc., są realną perspektywą i mogą być kwestią godzin.

Kurs euro do USD i CHF pikuje po zamknięciu Nord Stream, źródło: Cinkciarz.pl

Kurs EUR/USD po próbie ustabilizowania się wokół parytetu pikuje na najniższe poziomy od dwóch dekad i przełamuje 0,99. Notowaniom cały czas zagraża spadek do 0,97. Szybki i gwałtowny powrót strachu o kryzys gazowy na Starym Kontynencie to zła wiadomość dla złotego. W najbliższych dniach Kontynuacja odrabiania sierpniowych wzrostów, które wywindowały kurs euro maksymalnie do 4,80 zł, przy kolejnej fali umocnienia dolara oraz przeceny na rynkach akcji jest mało realna. Z drugiej strony każda kolejna odsłona turbulencji napędzanych strachem o wzrost cen energii i jego konsekwencji dla wzrostu gospodarczego w Europie coraz słabiej winduje EUR/PLN. W lipcu notowania osiągały 4,85, w sierpniu 4,80, jak dotąd we wrześniu pozostają poniżej 4,75.

Kursy walut, zmiany wartości PLN do głównych walut, źródło: Bloomberg

Tłem dla nowej odsłony przetasowań wywoływanych przez widmo kryzysu energetycznego błyskawicznie stał się raport z rynku pracy USA za sierpień. Zatrudnienie wzrosło o ponad 300 tysięcy osób, a podbicie stopy bezrobocia z 3,5 do 3,7 proc. jest efektem wzrostu aktywności zawodowej i rozszerzenia się zasobu siły roboczej. Dane okazały się na tyle zgodne z oczekiwaniami, że nie wstrząsnęły percepcją zamierzeń Fed. Przypomnijmy, że tydzień wcześniej słowa Jerome Powella na Sympozjum w Jackson Hole zostały jednoznacznie zinterpretowane jako deklaracja wierności strategii zdecydowanej walki z inflacją, nawet kosztem wzrostu gospodarczego. Trzecia z rzędu podwyżka stóp o 75 punktów bazowych na posiedzeniu 21 września jest wyceniona w ponad 80 proc. Oznacza to, że polityka pieniężna wciąż nie stanowi balastu dla amerykańskiej waluty, która pozostaje pierwszym wyborem w obliczu tarapatów euro.

Rynek pracy USA, zmiana zatrudnienia poza rolnictwem, NFP źródło: Bloomberg

Jeśli mowa o decyzjach banków centralnych, to w tym tygodniu czeka nas ich prawdziwy wysyp. Między innymi w środę Rada Polityki Pieniężnej po wakacyjnej przerwie powinna dokonać jedenastej z rzędu podwyżki stóp procentowych. Spodziewamy się ruchu o 25 pkt bazowych, windującego stopę referencyjną do poziomu 6,75 proc. Perspektywa osiągnięcia przez inflację w Eurolandzie wartości dwucyfrowych dzień później skłoni EBC do podniesienia kosztu pieniądza o minimum pół punktu procentowego. Niepożądana w dobie kryzysu energetycznego przecena euro sprawia, że coraz bardziej prawdopodobny jest ruch o 75 punktów bazowych.

Już dziś zostanie rozstrzygnięty wyścig do fotela premiera Wielkiej Brytanii. Zwycięstwo minister spraw zagranicznych Liz Truss jest powszechnie oczekiwane i nie powinno dawać wytchnienia funtowi utrzymującemu się w ogonie stawki głównych walut (GBP/PLN spadł w końcówce sierpnia pod 5,50). W szerszym horyzoncie brytyjskiej walucie może sprzyjać jej agenda luzowania fiskalnego, która może skłonić Bank Anglii do odważniejszych podwyżek stóp procentowych.

5 wrz 2022 8:22|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 wrz 2022 9:28

Kursy walut w kruchej równowadze, kurs dolara zależny od danych z rynku pracy (komentarz z 2.09.2022)

1 wrz 2022 8:20

Kursy walut kończą wakacje spadkami, kurs franka po spadku o niemal 20 groszy (komentarz z 1.09.2022)

31 sie 2022 11:18

Kursy walut obojętne na rekord inflacji, kurs euro i dolara blisko 4,73 zł, frank mocno potaniał (komentarz z 31.08.2022)

30 sie 2022 8:40

Kursy walut po tąpnięciu ceny gazu, euro i złoty w nieco lepszej kondycji (komentarz z 30.08.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut