Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut kończą wakacje spadkami, kurs franka po spadku o niemal 20 groszy (komentarz z 1.09.2022)

1 wrz 2022 8:20|Bartosz Sawicki

W drugiej połowie sierpnia głównym problemem złotego stała się panika związana z gwałtownymi wzrostami kursów kontraktów na gaz i energię elektryczną. Boleśnie przypomniały one o wyzwaniach, przed którymi stoi europejska gospodarka. Jej opanowanie i załamanie cen energii z pierwszej części tygodnia dało wytchnienie zarówno polskiej walucie, jak i również euro. Ostatecznie złoty w sierpniu wyraźnie stracił wyłącznie w relacji do dolara amerykańskiego. Za sprawą wzrostowej korekty na rynku ropy naftowej minimalnie podrożała też korona norweska.

Kurs franka mocno spada i oddala się od 5 zł, źródło: Cinkciarz.pl

Kurs EUR/USD nie może oderwać się od parytetu, ale poprawę kondycji wspólnej waluty widać m.in. po jej notowaniach w relacji do franka szwajcarskiego, które w minionych dniach odbiły o prawie trzy procent. W rezultacie CHF/PLN, który przed tygodniem zbliżył się do bariery 5,0, ma za sobą serię spadków, która kurs franka sprowadziła w dół o niemal 20 groszy. W całym miesiącu najsłabszymi walutami były korona szwedzka oraz funt. GBP/PLN wrzesień rozpoczyna poniżej 5,50. Oznacza to, że kosztuje najmniej od prawie dwóch miesięcy. Jednocześnie w gronie G-10 funt i korona norweska mają najwięcej przestrzeni do odbicia w przypadku trwalszej poprawy nastrojów inwestycyjnych.

Kursy walut, zmiany wartości PLN do głównych walut, źródło: Bloomberg

Dolar i wspólna waluta wyceniane są na ok. 4,72 zł. W przypadku EUR/PLN trwałe sforsowanie tego pułapu otwierałoby furtkę do kontynuacji spadków i powrotu w kierunku dołków z połowy sierpnia, które zbiegają się ze średnim poziomem notowań w tym roku. Kurs euro nawet w najostrzejszej fazie ubiegłotygodniowych zawirowań na światowych rynkach nie przekroczył 4,80 zł i dość szybko wymazał połowę przeceny. Prognozy Cinkciarz.pl zakładają, że przy spokojniejszych rynkach światowych, niczym pod wpływem grawitacji kurs będzie schodził na niższe pułapy i na koniec kwartału będzie bliżej 4,60 zł. Po wczorajszych informacjach o rekordach inflacji oraz strukturze wzrostu w drugim kwartale praktycznie przesądzona staje się kontynuacja cyklu zacieśniania przez RPP. Sprawia to, że PLN będzie odporniejszy na utrzymanie strategii ostrej walki z inflacją przez Rezerwę Federalną i zwrot w kierunku bardziej restrykcyjnego nastawienia, który dokonał się w EBC. Szanse na ostrą podwyżkę na przyszłotygodniowym posiedzeniu europejskich władz pieniężnych rosną po wczorajszych danych o inflacji. Wskaźnik CPI w strefie euro przekroczył już 9 proc. rok do roku, a bazowy podbił z 4,0 do 4,3 proc. r/r, przybierając wartość mocno powyżej oczekiwań.

Do głębszego odreagowania siły dolara poza utrzymaniem spadkowej trajektorii przez EUR/PLN potrzebne jest oczywiście odbicie się EUR/USD od 1,0. Katalizatorem korekty w notowaniach głównej pary walutowej powinno być przekroczenie szczytu z poprzedniego piątku i powrót w obręb dominującego przez znaczną część wakacji przedziału wahań 1,01-1,03. W najbliższych godzinach taki scenariusz wydaje się jednak mało realny. Do poprawy postrzegania euro potrzebne jest wznowienie dostaw rosyjskiego gazu w dotychczasowym wymiarze po zakończeniu prac konserwacyjnych przy Nord Stream, które rozpoczęły się wczoraj i potrwać mają jeszcze dwa dni.

Inwestorzy wyczekują też na piątkowy raport z rynku pracy USA, który będzie testem dla ambitnej wyceny przyszłych kroków Fed zakładającej m.in. trzecią z rzędu podwyżkę o 75 punktów bazowych na wrześniowym posiedzeniu FOMC. Ziarno niepokoju, że rynki mogły się nieco zagalopować, zasiały wczorajsze szacunki zmiany zatrudnienia prywatnej firmy ADP, które sugerują, że w sektorze prywatnym w sierpniu przybyły 132 tysiące etatów, czyli o ok. połowę mniej niż w lipcu.

1 wrz 2022 8:20|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

31 sie 2022 11:18

Kursy walut obojętne na rekord inflacji, kurs euro i dolara blisko 4,73 zł, frank mocno potaniał (komentarz z 31.08.2022)

30 sie 2022 8:40

Kursy walut po tąpnięciu ceny gazu, euro i złoty w nieco lepszej kondycji (komentarz z 30.08.2022)

29 sie 2022 9:00

Kursy walut rosną po Jackson Hole, kurs dolara wsparty niezłomnością Fed, euro nadal bez sił (komentarz z 29.08.2022)

26 sie 2022 9:48

Kursy walut przed Jackson Hole, euro nadal tańsze od dolara, złoty odrobił straty (komentarz z 26.08.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut