Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Kursy walut czekają na przełom, kurs dolara po ostrej wspinaczce, kurs euro trzyma się blisko 4,70 zł (komentarz z 16.05.2022)

16 maj 2022 8:28|Bartosz Sawicki

Na rynkach akcji w końcówce ubiegłego tygodnia doszło po spektakularnego odbicia, ale jest za wcześnie, by definitywnie ogłosić wyrwanie się światowych indeksów ze spirali wyprzedaży. Tym bardziej że nowych powodów do zmartwień dostarcza m.in. koniunktura w Chinach. Pokłosiem drakońskich covidowych restrykcji są fatalne wyniki sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. Psują one nastroje inwestycyjne na starcie tygodnia. W poniedziałek rano kurs euro plasuje się przy 4,68, dolar wyceniany jest na 4,50 zł. GBP/PLN powraca ponad 5,50, CHF/PLN znajduje się w okolicy 4,49.

Dolar najsilniejszy od 20 lat, USD/PLN najwyżej od marca; źródło: Cinkciarz.pl

Kurs euro utrzymuje się w kilkugroszowym przedziale wokół bariery 4,70 zł. Zakładamy jego utrzymanie w dotychczasowym zakresie. W kategoriach krótkoterminowego „sufitu” dla notowań EUR/PLN niezmiennie postrzegamy okolice 4,72, a prognozy walutowe Cinkciarz.pl zakładają jego stopniowe obniżanie się w kolejnych miesiącach. Obecnie jednak drogę do 4,60 zamyka okolica 4,65.

Najistotniejszymi informacjami z krajowej gospodarki będą jutrzejszy odczyt dynamiki PKB za pierwszy kwartał (szacujemy ją na około 8,5 proc. rok do roku) oraz zamykające tydzień dane obrazujące kondycję przemysłu i sytuację na rynku pracy.

Kursy walut, wykres EUR/PLN, USD/PLN i CHF/PLN; źródło: Bloomberg

Nieuniknione osłabienie koniunktury jest melodią przyszłości, ale już teraz obok rekordowej inflacji skutki wojny bardzo wyraźnie widać w bilansie płatniczym. Deficyt salda obrotów bieżących pogłębił się do prawie 3 mld euro, w ostatnim roku wynosi już ponad 2 proc. PKB. Oznacza to, że gospodarka błyskawicznie przeszła z potężnej nadwyżki (na papierze korzystnej dla złotego) do dużego deficytu. Jest on w większości rezultatem wojenną napaścią Rosji na Ukrainę: eksport na wschód został sparaliżowany, a surowce mocno podrożały. Poprawę w tym zakresie zwiastowałoby przełamanie impasu na polu Krajowego Planu Odbudowy oznaczające uruchomienie strumienia środków unijnych. Od tygodni mówi się o bliskim, wręcz przesądzonym porozumieniu. Zdaniem rzecznika polskiego rządu negocjacje zostały zamknięte i akceptacja ze strony Komisji Europejskiej jest kwestią dni. Przed kolejnym posiedzeniem Sejmu (25-26 maja) może też dojść do osiągnięcia konsensusu w sprawie likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Bez tych zmian, mimo zatwierdzenia KPO faktyczna wypłata środków pozostanie zablokowana.

Gdy EUR/PLN pozostaje stabilny, kurs USD/PLN narusza 4,50 i jest najwyższy od załamania złotego po napaści Rosji na Ukrainę. W relacji do innych reprezentantów gospodarek rozwiniętych amerykańska waluta jest najsilniejsza od 20 lat, a EUR/USD ma w zasięgu dołki z początku 2017 r. Jeśli zostaną one sforsowane, to może otwierać się droga do parytetu wartości euro i dolara. Kluczem do zachowania USD, który w maju deklasuje inne waluty, będą wtorkowe dane o sprzedaży detalicznej i seria wystąpień publicznych decydentów Rezerwy Federalnej. Spodziewamy się, że mogą studzić oni oczekiwania na jednorazowe ruchy stóp o więcej niż 50 punktów bazowych. Jeśli poprawa nastrojów inwestycyjne zacznie krzepnąć, będzie to impuls w kierunku korekty i przerwania przynajmniej na chwilę dominacji amerykańskiej waluty.

16 maj 2022 8:28|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

13 maj 2022 12:18

Kursy walut wierne trendom, dolar nie zwalnia tempa, kurs EUR/PLN nadal stabilny, CZK mocno zaskakuje (komentarz z 13.05.2022)

12 maj 2022 10:16

Kursy walut bez zwrotu po inflacji z USA, kurs dolara rośnie, EUR/PLN stabilny (komentarz z 12.05.2022)

11 maj 2022 9:21

Kursy walut przed inflacją z USA, kurs euro oddala się od ważnej bariery, dolar może ucierpieć (komentarz z 11.05.2020)

10 maj 2022 9:11

Kursy walut w cieniu strachu przed bessą, dolar rządzi, kurs euro krąży wokół 4,70, korona czeska w opałach (komentarz z 10.05.2020)

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację