Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.
karta wakacyjna
Karta wielowalutowa idealna na wakacje!
0 zł za wydanie karty wirtualnej.
Zamów teraz >
karta wakacyjna
Oszczędzaj na
wakacjach
płacąc kartą wielowalutową!
Zamów teraz >

Kursy walut mogą przestać spadać. Dolar z potencjałem do odbicia, a EUR/PLN do skromnej zwyżki (komentarz z 10.01.2022)

10 sty 2022 11:16|Bartosz Sawicki

Złoty rozpoczął rok od umocnienia względem wszystkich głównych walut. Dobra passa może jednak wisieć na włosku – możliwa jest korekta w notowaniach kursów walut.

Notowania EUR/PLN cofnęły się poniżej 4,55. Kurs dolara spadł w kierunku 4,00 zł. Główne waluty tak tanie nie były od odpowiednio trzech i dwóch miesięcy. Spodziewamy się, że złoty nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Wręcz przeciwnie, w prognozach walutowych Cinkciarz.pl zakładamy, że jeszcze w tym kwartale za euro płacić będziemy około 4,50 zł.

Kursy walut: złoty na tle EUR, GBP, CHF, USD i innych walut w 2022 roku; źródło: Bloomberg

Mimo to w najbliższych dniach widzimy spore ryzyko wygaśnięcia impetu umocnienia złotego i korekcyjnego odbicia kursu euro do 4,57 zł. Osłabienie walut koszyka gospodarek wschodzących (a także odbicie dolara) powinno mieć źródła we wznowieniu dyskusji o szybkich podwyżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną. Bardzo istotne okażą się dane o inflacji w USA, które zostaną opublikowane 12 stycznia. Nowy rekord presji cenowej i osiągnięcie przez wskaźnik CPI pułapu 7 proc. wiszą w powietrzu.

Złoty: nowe rekordy inflacji

Inflacja w Polsce miesiąc po miesiącu bije rekordy. W grudniu ceny konsumenckie wzrosły o 8,6 proc. rok do roku. Tak wysokiej dynamiki cen nie notowano w XXI wieku. Dane po raz kolejny wypadły wyraźnie powyżej oczekiwań rynku. Miesięczny skok cen również ponownie był bardzo silny, tym razem wyniósł 0,9 proc., a na pierwszy plan wysuwa się mocne podbicie cen żywności. Nowe szczyty osiąga jednak także inflacja bazowa.

Inflacja w Polsce, dynamika CPI w wskaźnika bazowego; źródło: Bloomberg

Lokalny szczyt inflacji prawdopodobnie został ustanowiony ze względu na wpływ Tarczy antyinflacyjnej. Jeśli nie doszłoby do jej przedłużenia, kolejnych zmian stawek podatków i taryf, to inflacja do bicia rekordów powróciłaby w drugim kwartale br., a realna byłaby dwucyfrowa dynamika wskaźnika CPI. W całym roku średni poziom inflacji powinien wynieść 7,5 proc.

Prognozy obarczone są jednak znacznym ryzykiem, ze względu na prawdopodobne zmiany i elastyczny charakter antyinflacyjnych narzędzi wdrożonych przez rząd. Ich wspólnym mianownikiem jest odsuwanie szczytu inflacji w czasie, a raczej obniżanie bieżącej inflacji kosztem przyszłej. W tym świetle spodziewamy się kontynuacji podwyżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej i wzrost kosztu pieniądza do minimum 3 proc., co jest korzystne z punktu widzenia złotego.

Dolar: zwodnicza słabość po raporcie z rynku pracy

W amerykańskiej gospodarce w grudniu przybyło niespełna 200 tysięcy miejsc pracy poza rolnictwem. To wynik zbliżony do pierwotnych danych za listopad i wyraźnie słabszy od oczekiwań. W reakcji na raport dolar w końcówce tygodnia znalazł się pod wyraźną presją. Kurs USD/PLN spadł w okolice 4,00. Oznacza to, że amerykańska waluta jest najtańsza od dwóch miesięcy.

Rynek pracy USA: liczba zatrudnionych poza rolnictwem; źródło: Bloomberg

Ruch ten naszym zdaniem może okazać się nietrwały. Słaby wynik zmiany zatrudnienia to efekt głównie problemów z dostępnością pracowników, nie zaś popytu na pracę. Są one ewidentne na poziomie stopy bezrobocia, która spadła poniżej 4,0 proc. Zdają się nasilać również na poziomie dynamiki wynagrodzeń. Oznacza to, że na pierwszy rzut oka niekorzystny dla dolara raport może w gruncie rzeczy przemawiać za przyspieszeniem perspektywy podwyżki stóp procentowych przez Fed.

W ubiegłym tygodniu głośno zrobiło się o możliwości takiego ruchu już w marcu. Warto odnotować, że wywołało to znacznie silniejszą reakcję na rynkach obligacji i akcji, a zwłaszcza w notowaniach sektora technologicznego. Z jednej strony taka obserwacja wpisuje się w ocenę, że dolar wyczerpał potencjał do umocnienia i szczyty wartości ma już za sobą. Z drugiej strony sugeruje, że znów krystalizuje się niekorzystne dla walut rynków wschodzących środowisko, w którym amerykańska waluta nie będzie tracić na wartości.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

10 sty 2022 11:16|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 sty 2022 16:26

Stopy RPP bez niespodzianek w górę, kursy walut na spadkowej ścieżce (komentarz z 4.01.2022)

3 sty 2022 8:30

Kurs EUR/PLN powinien utrzymać się poniżej 4,60 (komentarz z 3.01.2022)

21 gru 2021 7:45

Prognozy walutowe na 2022 rok: kursy walut zaczną spadać, złoty wróci na wzrostową ścieżkę (komentarz z 21.12.2021)

17 gru 2021 8:11

Kursy walut gotowe na świąteczny letarg, euro, frank i funt lekko podrożały (komentarz z 17.12.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut