Stopy RPP bez niespodzianek w górę, kursy walut na spadkowej ścieżce (komentarz z 4.01.2022)

4 sty 2022 16:26|Bartosz Sawicki

Rada Polityki Pieniężnej nie czeka na nowe informacje o rekordach inflacji i czwarty miesiąc z rzędu podniosła stopy procentowe. Podobnie jak przed miesiącem zdecydowano się na ruch o 50 pkt bazowych, który doprowadził stopę referencyjną do 2,25 proc.

Złoty po decyzji nie traci rezonu. Notowania EUR/PLN rok rozpoczęły od kontynuacji zniżki z końcówki grudnia. Kurs euro naruszał dziś 4,57 i znajdował się najniżej od połowy października. Jego obecna wartość jest spójna ze średnim poziomem z ostatniego roku. W najbliższych dniach nie spodziewamy się gwałtownych przetasowań. Kluczowe będą zaplanowana na środę o godz. 15 konferencja prezesa NBP oraz piątkowe dane z rynku pracy w USA, gdzie prognozowany jest przyrost zatrudnienia o niecałe pół miliona etatów, co byłoby dwa razy lepszym wynikiem niż dane za listopad.

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Stopy RPP nadal będą rosnąć

Jeśli w części Rady Polityki Pieniężnej kiełkowała obawa o przegrzewanie się gospodarki, to grudniowe dane za listopad o sprzedaży detalicznej, produkcji przemysłowej, ale także o wynagrodzeniach, trafiły na bardzo podatny grunt. Także nowy rok rozpoczął się od bardzo wysokiego odczytu indeksu PMI, czyli głównego wskaźnika nastrojów w przemyśle (z 54,4 do 56,6 pkt).

Wzrost gospodarczy w Polsce: dynamika PKB r/r; źródło: GUS, Cinkciarz.pl

W tej chwili gospodarka pędzi w ponad 5-procentowym tempie. Na 2022 rok prognozy Cinkciarz.pl zakładają ponad 4,5-procentową dynamikę PKB, ale struktura wzrostu będzie działać w kierunku utrzymywania się wysokiej inflacji. Jeśli przyrównać bieżącą sytuację do sztafety, to można wręcz powiedzieć, że pałeczkę od jednorazowych związanych z pandemią i cenami paliw oraz energii przejmują czynniki związane z popytem i konsumpcją.

Stopy procentowe wesprą złotego

Gospodarstwa domowe oczekują się nasilania presji inflacyjnej. W otoczeniu silnej koniunktury, dobrej kondycji rynku pracy i bardzo silnej stymulacji fiskalnej z ostatnich kwartałów pracujący będą dążyć do uzyskiwania wyższych wynagrodzeń. Jeśli w ten sposób dochód rozporządzalny nie zostanie uszczuplony, może to prowadzić do dalszego podbijania cen. A to oznacza konieczność dalszych podwyżek stóp.

Kurs euro: wykres dzienny EUR/PLN; źródło: Bloomberg

Zakładamy, że docelowo stopy procentowe zostaną podniesione do 3,0 proc. I widzimy pole do stopniowej, mniej gwałtownej kontynuacji zacieśniania w pierwszej części tego roku. To ważny argument za umocnieniem złotego. Prognozujemy spadek EUR/PLN do 4,50 w tym kwartale i kontynuację umocnienia w dalszej części roku.

Inflacja zmusza do kolejnych podwyżek

W grudniu zapewne padł nowy inflacyjny rekord. Szacujemy, że ceny z miesiąca na miesiąc wykonały kolejny znaczny skok i były aż 8,5 proc. wyższe niż przed rokiem, w znacznym stopniu za sprawą drożejącej żywności. W poszukiwaniu wyższych dynamik wskaźnika CPI należy cofnąć się do końcówki poprzedniego wieku, do grudnia 2000 roku.

Inflacja w Polsce: dynamika cen konsumenckich i bazowych (r/r); źródło: Bloomberg

Pomimo wdrożenia Tarczy antyinflacyjnej presja cenowa łatwo nie odpuści: w całym roku dynamika CPI r/r osiągnie średnio ponad 7,5 proc., a przejściowo, w drugim kwartale, może wyjść poza próg 10 proc. Dopiero w drugiej połowie przyszłego roku dynamika CPI powinna zacząć obniżać się w kierunku górnego odchylenia od celu NBP, czyli pułapu 3,5 proc.

4 sty 2022 16:26|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 sty 2022 8:30

Kurs EUR/PLN powinien utrzymać się poniżej 4,60 (komentarz z 3.01.2022)

21 gru 2021 7:45

Prognozy walutowe na 2022 rok: kursy walut zaczną spadać, złoty wróci na wzrostową ścieżkę (komentarz z 21.12.2021)

17 gru 2021 8:11

Kursy walut gotowe na świąteczny letarg, euro, frank i funt lekko podrożały (komentarz z 17.12.2021)

16 gru 2021 8:17

Kursy walut niżej, dolar słabszy po Fed, euro, frank i funt nadal czekają na banki centralne (komentarz z 16.12.2021)

Atrakcyjne kursy 28 walut

Rozpocznij chat