Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut obojętne wobec wzrostów na Wall Street, dolar w olimpijskiej formie, kurs funta zawrócił (komentarz z 21.07.2021)

21 lip 2021 10:20|Bartosz Sawicki

Nastroje na Wall Street wyraźnie się poprawiły, ale dolar wciąż kusi inwestorów. EUR/PLN nie oddala się na bezpieczny dystans od 4,60, a kurs amerykańskiej waluty przekracza 3,90 zł.

Brak odreagowania w notowaniach złotego i niemożność oderwania się EUR/PLN od majowych szczytów to zła wróżba w kontekście utrzymywania się nerwowych, chimerycznych nastrojów na rynkach globalnych. Dominują obawy, że sytuacja epidemiczna dławić może wzrost gospodarczy, wzmagać zaburzenia łańcuchów dostaw, a tym samym podbijać ścieżkę inflacji. Podobnie było zresztą w pierwszej części miesiąca, gdy kurs euro zbliżał się do 4,55 zł. Obecnie, po pokonaniu 4,60 zł, kolejnym ważnym poziomem dla kursu euro byłyby okolice 4,62. Podtrzymujemy opinię, że schłodzenie nastrojów inwestycyjnych i tarapaty złotego nie powinny być trwałe, a potencjał do dalszego wzrostu EUR/PLN jest mocno ograniczony.

Kursy walut, złoty na tle wybranych walut w lipcu; źródło: Bloomberg

Polska waluta na razie nadal przypominać może nieco boksera, który słania się na nogach i czeka na kolejne ciosy. Przysłowiowym gwoździem do trumny może okazać się jutrzejsze posiedzenie Europejskiego Banku Centralnego, które powinno przynieść podtrzymanie bardzo łagodnego stanowiska. Może stać się to wodą na młyn spadków EUR/USD. Kurs głównej pary walutowej od kilku dni eroduje bardzo ważną barierę leżącą nieco poniżej 1,18. Jej definitywne przełamanie otworzy drogę do dalszego umocnienia dolara. Złoty należy ostatnio do grona walut najbardziej wrażliwych na jego siłę. Słabo radzą sobie też waluty skandynawskie: korona szwedzka i (zwłaszcza) korona norweska oraz węgierski forint. Funt również wypadł z łask inwestorów, głównie za sprawą pogorszenia sytuacji epidemicznej, która sprawia, że żywotniejsze stają się obawy o perspektywy gospodarki po brexicie, a czerwcowa dyskusja o szybszym zacieśnianiu polityki przez Bank Anglii wydaje się z dzisiejszej perspektywy zupełnie nieuzasadniona. Przed tygodniem GBP/PLN zbliżał się nawet do 5,40, dziś zaś kursy brytyjskiej waluty osuwa się w kierunku 5,30 zł.

Sprzedaż detaliczna hamuje, efekt odmrażania wygasa

W pierwszej części tygodnia poznaliśmy dane o produkcji przemysłowej i kondycji rodzimego rynku pracy, które potwierdzają optymistyczne perspektywy krajowego wzrostu gospodarczego. Dzisiejszy odczyt sprzedaży detalicznej (wyrażonej w cenach stałych) po trzech miesiącach rekordowych dynamik przybrał wartość jednocyfrową (wyhamowanie z 13,9 do 8,6 proc. rok do roku). Nie jest to jednak powód do szczególnych zmartwień.

Wzrost gospodarczy w Polsce, dynamika PKB r/r; źródło: Bloomberg

Po pierwsze: wygasają efekty bazy statystycznej. Po drugie: odroczony przez pandemię i restrykcje popyt został już zrealizowany. Nastroje konsumentów są dobre i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić. Komplet ostatnich danych potwierdza, że w poprzednim kwartale polska gospodarka odbijała w rekordowym tempie ok. 10 proc. rok do roku. W całym 2021 roku dynamika PKB powinna przekroczyć 5 proc. Podobny scenariusz zakładamy również na rok kolejny.

Otoczenie makroekonomiczne nie powinno stawać na drodze do podwyżek stóp przez Radę Polityki Pieniężnej. Niezmiennie utrzymujemy, że tych nie należy jednak oczekiwać wcześniej niż w pierwszym kwartale 2022 roku, mimo że dynamika inflacji będzie utrzymywać się powyżej 4 proc. Po ostatnim posiedzeniu RPP stało się jasne, że dopóki nie można będzie wykluczyć kolejnej fali zachorowań na koronawirusa, dopóty władze monetarne nie będą skłonne porzucić kryzysowej polityki.

21 lip 2021 10:20|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

20 lip 2021 10:48

Kursy walut znów pod wpływem pandemicznych obaw, dolar, euro i frank w górę (komentarz z 20.07.2021)

19 lip 2021 10:27

Dolar przyciąga jak magnes, kursy walut zagrożone dalszą zwyżką (komentarz z 19.07.2021)

16 lip 2021 10:10

Kursy walut ani myślą spadać, dolar rozdaje karty, korona norweska w tarapatach (komentarz z 16.07.2021)

15 lip 2021 8:13

Kursy walut przerywają zwyżkę, dolar, euro funt i frank wciąż drogie (komentarz z 15.07.2021)

Atrakcyjne kursy 27 walut