Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut oswajają się z perspektywą wyższych stóp procentowych, EUR/USD przebija się w niżej, EUR/PLN odnalazł równowagę (komentarz z 23.02.2023)

23 lut 2023 9:47|Bartosz Sawicki

Kurs dolara w relacji do głównych walut kontynuuje zwyżkę, a najnowszym pretekstem do kontynuacji odbicia USD stał się zapis dyskusji na lutowym posiedzeniu FOMC. Mimo to USD/PLN pozostaje poniżej 4,50 dzięki poprawie kondycji złotego. Kurs euro po ubiegłotygodniowym wyskoku w kierunku 4,80 zł odnalazł równowagę kilka groszy poniżej tego pułapu. W czwartek rano frank wyceniany jest na 4,81 zł, a kurs funta po kilkugroszowym spadku z minionych dni błyskawicznie wrócił do 5,40 zł.

Kurs dolara powoli rośnie, EUR/USD osuwa się do 1,06.; źródło: Cinkciarz.pl

Spis treści:

  1. Złoty: EUR/PLN odnajduje równowagę w okolicy 4,75
  2. Dolar: odbicie USD zachowuje charakter korekty

Złoty: EUR/PLN odnajduje równowagę w okolicy 4,75

Kurs euro w połowie miesiąca, w nerwowym oczekiwaniu na opinię rzecznika generalnego TSUE, zbliżył się do 4,80 zł. Choć EUR/PLN naruszył wówczas listopadowe szczyty, to złoty szybko cofnął się z dołków i notowania wspólnej waluty odnalazły krótkoterminową równowagę w okolicy 4,75 zł. Od początku tygodnia kurs euro krąży w wąskim przedziale i zamknięty jest pomiędzy 4,74 a 4,77 zł. Widzimy duże prawdopodobieństwo, że w najbliższym czasie obraz rynku PLN nie ulegnie diametralnej zmianie. Biorąc pod uwagę słabe nastroje na rynkach globalnych i jątrzącą się awersję do ryzyka, w krótkim terminie za bardziej prawdopodobny aniżeli spadek EUR/PLN do 4,70 postrzegamy wyskok do 4,80. Jednocześnie niezmiennie spodziewamy się, że na koniec marca za euro płacić będziemy o ok. 2-3 grosze mniej niż obecnie.

Kurs euro, wykres EUR/PLN.; źródło: Bloomberg

Elementem rynkowej układanki działającym w minionych tygodniach na niekorzyść złotego jest korekta na rynku dolara. Kurs EUR/USD już na początku lutego przerwał kilkumiesięczną wspinaczkę i runął z okolic 1,10. Jednak po pierwszym kilkudniowym, dynamicznym ruchu notowania dolara ugrzęzły. USD zachowuje siłę, lecz dalsze umocnienie przebiega mozolnie. Wystarczy powiedzieć, że EUR/USD obniżył się od dna z 7 lutego zaledwie o ok. 0,5 proc. Mimo to wczoraj osiągnięty został pułap 1,06, a notowania osunęły się najniżej od 6 stycznia. Prognozy Cinkciarz.pl dla kursu USD zakładają, że dolar może mieć jeszcze nieznaczną przestrzeń do kontynuacji (ostatnio niemrawego) odbicia.

Dolar: odbicie USD zachowuje charakter korekty

Spodziewamy się, że EUR/USD na koniec marca będzie w okolicy 1,05. Warto dodać, że dopiero sforsowanie tej bardzo istotnej bariery oznaczałoby załamanie się negatywnego dla dolara trendu i nie przewidujemy takiego rozwoju sytuacji na rynku walutowym. Widzimy ryzyko, że USD/PLN przejściowo wzrośnie nad 4,50, ale w dalszej części roku kurs dolara powinien obrać kierunek na 4,0 zł i tym samym powrócić do trendu spadkowego, który zrodził się jesienią 2022 r. Bieżące przetasowania, którym podlegają kursy walut, to efekt podnoszenia się oczekiwań odnośnie do poziomu stóp procentowych w głównych gospodarkach. Tendencja ta najsilniejsza jest w przypadku USA, co faworyzuje USD.

Kurs dolara, wykres EUR/USD i USD/PLN.; źródło: Bloomberg

Na samym początku lutego, dolar tracił po posiedzeniu Fed. Wczoraj, po publikacji zapisu dyskusji w FOMC, USD zyskiwał na wartości, zapewne w oparciu o fragment mówiący o tym, że większa, niż zakładano, liczba decydentów optowała za powtórzeniem grudniowego ruchu stóp o pół punktu procentowego. Tak naprawdę nastawienie przedstawicieli Rezerwy Federalnej nie zmienia się, ale inwestorzy przestali puszczać mimo uszu deklaracje potrzeby dalszego zacieśniania, gdy poprawiły się dane z gospodarki. Pokazuje to, jak bardzo zmieniło się nastawienie do uprzednio zepchniętego do głębokiej defensywy dolara. Dziś – przy w pełni wycenionych trzech podwyżkach stóp o łącznie 75 punktów bazowych, windujących do końca cyklu stopy Fed do przedziału 5,25-5,50 proc. – pozytywny wpływ kanału oczekiwań odnośnie do kształtu polityki pieniężnej może się już wyczerpywać.

newsletter

NEWSLETTER

Codzienny, darmowy komentarz rynkowy

Zaznacz poniższe pole, a w przyszłości nie ominą Cię m.in. powiadomienia o webinarach, nowych prognozach walutowych lub ważnych wydarzeniach na rynku walutowym.

Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celu realizacji tej usługi. W przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych w celu marketingu bezpośredniego przetwarzanie obejmuje mierzenie lub zrozumienie skuteczności naszych działań marketingowych oraz dopasowanie treści lub działań marketingowych - profilowanie (zautomatyzowana ocena oparta na posiadanych przez nas Twoich danych osobowych). Wyrażenie tej zgody skutkuje również udzieleniem zgody na otrzymywanie od nas informacji handlowych na wybrany przez Ciebie kanał kontaktu. Przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz prawo ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, a także prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody. Wycofanie zgody nie wpływa na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej wycofaniem. Pełna informacja o przetwarzaniu danych osobowych dostępna jest w Polityce prywatności.
23 lut 2023 9:47|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

22 lut 2023 12:30

Dolar wraca do wspinaczki, kurs EUR/PLN w uśpieniu, ale złoty stopniowo wymazuje zwyżkę (komentarz z 22.02.2023)

21 lut 2023 10:04

Kursy walut zaczęły tydzień spadkami, EUR/PLN narusza 4,75, ale złoty pozostaje zagrożony (komentarz z 21.02.2023)

20 lut 2023 8:15

Kursy walut odreagowują wzrosty, rozbieżne prognozy kursu euro, dolara, funta i franka (komentarz z 20.02.2023)

17 lut 2023 10:30

Kursy walut blisko szczytów, złoty traci argumenty, kurs dolara nabiera impetu (komentarz z 17.02.2023)