Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut w inflacyjnym szoku, dolar drożeje o 10 groszy, kurs euro oddala się od 4,70 zł (komentarz z 14.09.2022)

14 wrz 2022 8:22|Bartosz Sawicki

W minionych tygodniach członkowie Fed wielokrotnie deklarowali kontynuację zdecydowanej walki z presją cenową. Potrzebę utrzymywania ostrego kursu w amerykańskiej polityce monetarnej w pełni odzwierciedliły odczyty inflacji za sierpień. Ich rezultat to popłoch wśród inwestorów, którzy błyskawicznie stracili wiarę w dominujące ostatnio rynkowe tendencje: odbicie na parkietach akcji oraz odwrót od dolara. Kurs euro jest o trzy grosze nad minimum z tego tygodnia i rośnie do 4,72. Ten sam pułap osiągają notowania dolara, które wystrzeliły o 10 groszy wraz z runięciem EUR/USD poniżej parytetu. Frank szwajcarski znów kosztuje ponad 4,90 zł, a GBP/PLN nie zadomowił się poniżej 5,40 i powraca w kierunku 5,45.

Kurs dolara dynamicznie rośnie po danych o inflacji w USA, źródło: Cinkciarz.pl

Przed miesiącem dynamika inflacji w Stanach Zjednoczonych wyhamowała mocniej od oczekiwań, co wywołało przejściową euforię na rynkach finansowych. Tym razem odczyt, podobnie jak zazwyczaj miało to miejsce w tym roku, okazał się wyższy od oczekiwań. Wartość wskaźnika obniżyła się zaledwie z 8,5 do 8,3 proc. rok dok roku. Presja cenowa nie tylko nie chce dać za wygraną i wygasa bardzo powoli, ale także zmienia się jej charakter. Przy rozgrzanym rynku pracy pierwotny impuls pod postacią szoków podażowych przemienia się w inflację o charakterze popytowym. Ceny bazowe już dziewiąty raz w ostatnim roku z miesiąca na miesiąc wykonały skok o pół procent lub więcej. W rezultacie ich roczna dynamika podbiła z 5,9 do 6,3 proc. i jest o włos od cyklicznego rekordu z marca, gdy wartość wskaźnika wyniosła 6,5 proc. rok do roku.

 

Inflacja w USA, źródło: Bloomberg

W takiej sytuacji Rezerwa Federalna nie ma możliwości spuszczenia z tonu. W kontekście przyszłotygodniowego posiedzenia FOMC trzecia kolejna podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych windująca koszt pieniądza do przedziału 3,00-3,25 proc. była praktycznie przesądzona jeszcze przed wtorkowymi odczytami. Inwestorzy liczyli po cichu, że deklarowana potrzeba dalszego agresywnego tłumienia presji cenowej jest maską, a hamująca inflacja w kolejnych miesiącach pozwoli na stopniowe jej zrzucanie i łagodzenie nastawienia. Tymczasem po najświeższych informacjach część komentatorów nawołuje do ruchu o pełny punkt procentowy. Taki krok jest już wyceniony w niemal jednej trzeciej, a ceniony ekonomista i były sekretarz skarbu USA Larry Summers wyraził opinię, że tak ostra podwyżka byłaby krokiem w kierunku przywrócenia wiarygodności Fed. W perspektywie końca pierwszego kwartału 2023 r. wycena poziomu stóp Fed jest o pół punktu procentowego wyższa niż dwa tygodnie temu i zakłada osiągnięcie pułapu 4,5 proc.

Kursy walut, kurs EUR, USD i CHF, wykres EUR/PLN, CHF/PLN, USD/PLN; źródło: Bloomberg

Inflacyjne zaskoczenie i skokowy wzrost wyceny przyszłych podwyżek wywołują panikę na rynkach. Indeksy na Wall Street runęły o kilka procent i wymazały zdecydowaną większość wzrostowej korekty z minionych dni. Dolar błyskawicznie odzyskał rezon i dynamicznie podrożał. Kurs EUR/USD, który w poniedziałek przez moment naruszał nawet pułap 1,02, znów znajduje się poniżej parytetu. Próbę wyrwania się głównej pary walutowej z tendencji spadkowej należy ocenić za nieudaną. Podobnie EUR/PLN nie sforsował trwale 4,70 zł. Przy zwrocie rynkowych nastrojów o 180 stopni złoty najpewniej nie będzie w stanie zyskiwać. Tym bardziej że gdy najważniejsze banki centralne zaostrzają kurs, jeszcze mocniej razi niechęć krajowych władz monetarnych do kontynuacji podwyżek stóp procentowych. Za najbardziej prawdopodobny scenariusz na nadchodzące dni jawi się utrzymanie się kursu euro w przedziale 4,70-4,75 zł oraz dalsze krążenie EUR/USD wokół parytetu.

14 wrz 2022 8:22|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

12 wrz 2022 8:19

Kursy walut blisko podwójnego przełomu, kurs euro poniżej 4,70, EUR/USD ponad parytetem (komentarz z 12.09.2022)

9 wrz 2022 8:53

Kursy walut kończą burzliwy tydzień spadkami, kurs euro znów przewyższa kurs dolara (komentarz z 9.09.2022)

8 wrz 2022 9:09

Kursy walut przygotowane na ostry ruch EBC, kurs euro stabilny nad 4,70 zł (komentarz z 8.09.2022)

7 wrz 2022 8:11

Kursy walut w obliczu ważnych decyzji banków centralnych, kurs dolara rośnie po optymistycznych danych, kurs euro zagrożony przed EBC (komentarz z 7.09.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut