Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Kursy walut w trybie czuwania, kurs euro ustabilizował się, kurs dolara odbija, frank nadal w cenie (komentarz z 3.08.2022)

3 sie 2022 9:23|Bartosz Sawicki

Rynki finansowe wstrzymały oddech. Sporą nerwowość wśród inwestorów wzbudza wizyta Przewodniczącej Izby Reprezentantów Nancy Pelosi na Tajwanie. Podnosi ona napięcie geopolityczne, ale także przypomina o ryzyku ponownego rozkręcenia się wojny handlowej i dalszego ochłodzenia stosunków między Chinami a USA. Dla notowań ropy, których zniżki wyhamowały w okolicy 100 dolarów za baryłkę Brent, bardzo istotne będą decyzje na szczycie OPEC+ dotyczące potencjalnego zwiększenia wydobycia od września. Przy oznakach zmierzania światowej gospodarki ku recesji część producentów (na czele z Arabią Saudyjską) może chcieć ulżyć koniunkturze poprzez zbicie wysokich cen surowca stanowiących istotny balast dla wzrostu gospodarczego. W piątek opublikowany zostanie raport z rynku pracy USA. Wyznaczy on postrzeganie kondycji tej kluczowej w oczach Fed sfery gospodarki i określi siłę popytu na dolara.

Kursy walut czekają na kluczowe rozstrzygnięcia; źródło: Cinkciarz.pl

W efekcie dominuje nerwowa atmosfera wyczekiwania, a kurs euro jest znacznie mniej zmienny niż w ubiegłym tygodniu. Od początku sierpnia krąży między 4,70 a 4,75 zł i w środowy poranek plasuje się dokładnie w połowie tego przedziału. Dopiero sforsowanie jego dolnego ograniczenia stworzyłoby przestrzeń do spadku notowań do 4,65 zł, czyli średniego poziomu notowanego w 2022 r. Niepewność i wyparowanie apetytu na ryzyko pomagają dolarowi. USD/PLN odbija z 4,60 w kierunku 4,65.

Kurs euro, wykres EUR/PLN; źródło: Bloomberg

W przypadku EUR/USD przetasowania z minionych kilkunastu godzin nie powinny mieć długofalowych reperkusji. Wciąż aktualna pozostaje ocena, że główna para walutowa jest w zawieszeniu pomiędzy parytetem a dołkami z 2017 r., leżącymi przy 1,0350. Dopiero ich sforsowanie stworzy warunki do mocniejszego odreagowania. Biorąc pod uwagę nieprzerwane ryzyko wystąpienia niedoborów gazu ziemnego na Starym Kontynencie w trakcie zimy, trudno oczekiwać radykalnej zmiany postrzegania wspólnej waluty. Widać to w jej notowaniach w relacji do franka, które w dwa miesiące obniżyły się o sześć procent i szurają po dnie. Pomimo wyraźnego cofnięcia się EUR/PLN w minionych dwóch tygodniach (euro potaniało o kilkanaście groszy) kurs franka nie może wyrwać się z przedziału 4,80-4,90 zł i w tej chwili jest w jego połowie.

Kurs franka, wykres EUR/CHF i CHF/PLN; źródło: Bloomberg

Łagodzenie oczekiwań odnośnie do skali zacieśniania przez główne banki centralne będzie odciskać piętno zwłaszcza na dolarze. Zamierzenia Fed były w końcu szczególnie ambitnie i agresywnie wycenione i rynkowe dyskonto może nie wytrzymać zderzenia z ostrym hamowaniem koniunktury. Przed piątkowym raportem o zatrudnieniu ważną wskazówką będzie publikowany dziś o 16:00 indeks ISM, najważniejszy wskaźnik oddający nastroje w usługach USA. Poza wyparowaniem apetytu na ryzyko USD znajduje też oparcie w wypowiedziach członków FOMC, które dowodzą, że zmiana nastawienia na łagodniejsze jeszcze się nie dopełniła.

3 sie 2022 9:23|Bartosz Sawicki

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 sie 2022 10:11

Kursy walut wyceniają recesję, kurs euro spada w kierunku 4,70 zł, dolar słabnie, ropa tanieje (komentarz z 2.08.2022)

1 sie 2022 9:47

Kursy walut bez wakacji od zmienności, kurs euro blisko 4,75, dolar z pauzą od umocnienia (komentarz z 1.08.2022)

29 lip 2022 11:19

Kursy walut spadają na koniec miesiąca, kurs euro i dolara jak przed tygodniem, inflacja przestała przyspieszać (komentarz z 29.07.2022)

28 lip 2022 9:01

Kursy walut przerywają wzrost po podwyżce Fed, EUR/PLN odbił od 4,80, USD/PLN od 4,70, kurs franka poniżej 4,90 zł (komentarz z 28.07.2022)

Atrakcyjne kursy 27 walut