Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Lepsze nastroje, złoty zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 5.07.2018)

5 lip 2018 15:38|Bartosz Grejner

Ocieplenie sentymentu rynkowego pomaga złotemu odrobić straty poniesione w ostatnim tygodniu. Wieczorem zapis rozmów z ostatniego posiedzenia FOMC może nieco osłabić dolara, choć uwaga inwestorów w dużej mierze może być już skupiona na jutrzejszym raporcie z rynku pracy w USA.

EUR/USD powyżej 1,17

Czwartek stał pod znakiem polepszenia nastrojów. Wyraźnie na wartości zyskiwały główne indeksy giełdowe w Europie (ponad 1%), zyskiwało także euro. Notowania EUR/USD wzrosły ok. godz. 15 w okolice 1,172, najwyższego poziomu od nieco ponad tygodnia. To także górna granica notowań od połowy czerwca, kiedy nastąpiła aprecjacja dolara po jastrzębim przekazie od Rezerwy Federalnej w USAS i jednocześnie gołębim od EBC.

Na dzisiejszej poprawie sentymentu wyraźnie zyskał złoty. Polska waluta cofnęła się dzisiaj o ok. 6 gr od ostatnich szczytów (ponad 4,41 zł), spadając do dolnej granicy notowań z ostatniego tygodnia. Podobnie było w przypadku dolara, z tym że ten był o ok. 8 gr tańszy w porównaniu do szczytu kursu z wtorku (3,80 zł).

Do obserwowanego dzisiaj odreagowania przyczynić się mogły lepsze od oczekiwań dane o zamówieniach w niemieckim przemyśle, które wzrosły w maju o 2,6% w skali miesiąca, choć oczekiwano wzrostu o 1,1%, co było zarazem najwyższym miesięcznym wzrostem w tym roku (rok do roku nastąpił wzrost o 4,4%).

Kwestie handlu międzynarodowego i ceł cały czas wywierają istotny wpływ na rynek i nie inaczej było także dzisiaj. Niemiecki dziennik Handelsblatt donosił, że ambasador USA w Niemczech miał powiedzieć niemieckim producentom samochodów, że został poproszony o wypracowanie porozumienia pomiędzy Berlinem a Brukselą. To może sugerować ocieplenie podejścia administracji Białego Domu do kwestii ceł na samochody.

Dzisiaj wieczorem poznamy (o godz. 20:00) zapis rozmów z ostatniego posiedzenia FOMC, na którym podniesiono stopy procentowe. Jest spore prawdopodobieństwo, że dyskusja wewnątrz komitetu monetarnego w USA była nieco mniej jastrzębia niż wynikało to z wstępnego komunikatu. Poruszane mogły być kwestie potencjalnych ograniczeń w handlu międzynarodowym (wprowadzenia ceł) i ich wpływu na osłabienie tempa wzrostu gospodarczego i spowolnienie zacieśniania monetarnego. W takim scenariuszu dolar mógłby jeszcze nieco stracić.

W efekcie więc odreagowanie, którego obecnie jesteśmy świadkami, może być krótkotrwałe. Już jutro poznamy jednak dane z amerykańskiego rynku pracy, które tę sytuacją mogą potencjalnie odwrócić, szczególnie w przypadku większej presji płacowej na inflację.

Jutro na rynku

W piątek poznamy prawdopodobnie najistotniejszą publikację tygodnia - Departament Pracy w USA opublikuje o godz. 14:30 raport z rynku pracy za czerwiec. Uwaga rynku najczęściej skupia się przede wszystkim na danych o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, a w szczególności na zmianie przeciętnego wynagrodzenia za godzinę. Wzrost zatrudnienia w przedziale ok. 150 tys. - 250 tys. (mediana oczekiwań wynosi 200 tys.) raczej nie będzie zaskoczeniem i najistotniejszymi danymi z raportu okażą się te o płacach.

Spodziewany jest wzrost płac o 2,8% w skali roku (0,3% w skali miesiąca). Wyższe lub niższe tempo wzrost wynagrodzeń może sugerować większą lub mniejszą presję na inflację, co z kolei może zmieniać prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych w USA w tym roku (obecnie mediana oczekiwań członków FOMC wynosi 4 na ten rok).

Stąd odchylenie już o 0,1 pkt proc. prawdopodobnie wywołałaby znaczne wahania notowań dolara. W przypadku zwiększenia tempa wzrostu płac w czerwcu, dolar mógłby zacząć wyraźnie zyskiwać, biorąc pod uwagę bieżące relatywnie wysokie poziomy euro do dolara (EUR/USD oddalił się od ostatniego minimum 1,15). To z kolei najprawdopodobniej wywołałoby negatywną presję na złotego i moglibyśmy obserwować nawet testowanie ostatnich szczytów na niektórych parach (m.in. EUR/PLN czy USD/PLN).

 

5 lip 2018 15:38|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 lip 2018 13:23

Dane i handel (komentarz walutowy z 05.07.2018)

4 lip 2018 15:35

Uspokojenie na rynku, ale czy na długo? (popołudniowy komentarz walutowy z 04.07.2018)

4 lip 2018 12:52

UE-USA bez wojny? (komentarz walutowy z 04.07.2018)

3 lip 2018 15:44

Złoty odrabia część strat (popołudniowy komentarz walutowy z 03.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut