Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Na rynku nadal dobre nastroje (popołudniowy komentarz walutowy z 10.07.2018)

10 lip 2018 15:36|Bartosz Grejner

Dolar się wzmacnia, ale nastroje na szerokim rynku cały czas dobre. Dolar zyskuje po słabych danych z Europy. Złoty bez istotnych zmian, ale prawdopodobieństwo, że będzie kontynuował wzrosty jest dużo mniejsze niż to, że powróci na ścieżkę osłabienia.

EUR/USD spada w okolice 1,17

Dzisiaj obserwowaliśmy kolejną z rzędu sesję notowań pośród nieco lepszego sentymentu na rynku. Po wczorajszych wzrostach na amerykańskiej giełdzie, wzrastały także ich azjatyckie odpowiedniki w nocy. Wzrosty nie ominęły także europejskich parkietów, które również były zauważalnie na plusie jeszcze w okolicy godz. 15:00. Te dobre nastroje to prawdopodobnie wynik braku napływu nowych negatywnych informacji w kwestii ceł, które mogłyby eskalować konflikt pomiędzy USA, Chinami i UE.

Dane z Europy do polepszenia ogólnego nastroju na rynku raczej się nie przyczyniły. Produkcja przemysłowa w maju zarówno we Francji jak i Wielkiej Brytanii zawiodła oczekiwania rynkowe, podobnie jak wskaźnik sentymentu instytutu ZEW, który dla strefy euro i Niemiec osiągnął najniższe poziomy od 6 lat. Na tak słabym jego wyniku zaważyły obawy o handel międzynarodowy.

To prawdopodobnie jeden z czynników, przez którego notowania euro do dolara spadły poniżej poziomu 1,17 i wokół tej granicy oscylowały ok. godz. 15:00. Umacnianie się dolara i spadek kursu EUR/USD początkowo spowodował także wyraźne osłabienie złotego. Cena za euro wzrosła do blisko 4,34 zł przed południem, choć jeszcze o godz. 9:00 znajdowała się o 3 gr. niżej. W kolejnych godzinach jednak EUR/PLN powróciło w okolicę 4,32 zł, zbliżając się do poziomu wczorajszego zamknięcia.

Kalendarz wydarzeń w kolejnych godzinach jest praktycznie pusty, stąd sentyment na rynku może być w dużej mierze uzależniony od tego co będzie się działo na amerykańskim parkiecie giełdowym. Wzrosty głównych indeksów giełdowych w USA mogą wspierać dobre nastroje i stosunkowo wysoką wycenę polskiej waluty. Obawy o utrudnienia w handlu międzynarodowym prawdopodobnie jednak powrócą i w połączeniu ze stosunkowo słabymi fundamentami (brak perspektyw na wzrost stóp procentowych w Polsce, osłabienie tempa wzrostu w regionie) może przyczyniać się do słabnięcia złotego w dłuższej perspektywie i przekroczenia ostatnich szczytów z ubiegłego tygodnia.

Jutro na rynku

Po dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej (RPP) poznamy decyzje ws. stóp procentowych w Polsce, w przypadku których jednak jakakolwiek zmiana nie jest spodziewana. Jak do tej pory przekaz od RPP odnośnie polityki monetarnej był bardzo łagodny - wydaje się, że jakiekolwiek podwyżki stóp procentowych przed ruchem Europejskiego Banku Centralnego (EBC) są raczej mało prawdopodobne. To sugerowali sami członkowie Rady, a jej prezes nawet wspomniał rok 2020. W teorii komunikat i konferencja prasowa mogłyby mieć nieco większy wpływ na notowania złotego, choć ciężko także przypuszczać, żeby stanowisko RPP uległo zmianie od ostatniego posiedzenia. Na rynku, poza obawami o wojnę celną (niekorzystne dla złotego) nie zaszły istotne zmiany. W rezultacie, ostateczny wpływ jutrzejszego komunikatu i konferencji RPP na polską walutę powinien być ograniczony.

10 lip 2018 15:36|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

10 lip 2018 13:31

Silne zmiany na funcie (komentarz walutowy z 10.07.2018)

9 lip 2018 15:29

Złoty nadal zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 09.07.2018)

9 lip 2018 13:01

Poprawa nastrojów (komentarz walutowy z 09.07.2018)

6 lip 2018 16:43

Ważny krok państwa, które nie boi się kryptowalut

Atrakcyjne kursy 27 walut