Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Silne zmiany na funcie (komentarz walutowy z 10.07.2018)

10 lip 2018 13:31|Marcin Lipka

Wielka Brytania żyje dymisjami w rządzie premier May. Funt odrabiał część wczorajszych strat, ale zaskakująco słabe dane o produkcji znowu przeceniły szterlinga. Złoty oddaje część poniedziałkowych wzrostów. EUR/PLN w przedziale 4,33-4,34.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które wyraźnie mogą wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Brexitowe problemy

W ostatnich godzinach najwięcej rynkowej uwagi przykuwały doniesienia z Wielkiej Brytanii. Jeszcze niedzielną dymisję sekretarza ds Brexitu Davida Davisa rynek odbierał w sposób mieszany. Z jednej strony odejście zwolennika twardego opuszczenia UE to szansa na utrzymanie bliskich relacji z Unia, ale z drugiej większe problemy rządu premier May. Oba elementy do wczorajszego popołudnia się znosiły.

Bardziej jednoznaczna reakcja pojawiła się, gdy rezygnację złożył także Boris Johnson. Barwna postać brytyjskiej polityki znana z ciętego języka oraz szef resortu spraw zagranicznych zrezygnował ze względu na przyjęcie przez konserwatystów planu zakładającego zbyt bliskie relacje z UE i niewypełnienie zobowiązań z referendum sprzed dwóch lat.

Funt stracił na wartości około procenta nie dlatego, że kolejny zwolennik Brexitu odszedł z gabinetu Theresy May, ale ze względu na niestabilność obecnej administracji i ryzyko odwołania szefowej rządu przez bardziej radykalnych członków partii. To także mogłoby doprowadzić do kolejnych wyborów, których wynik jest znaczną niewiadomą (sondaże nie wskazują jasnego zwycięzcy). Również alternatywa w postaci radykalizujących się labourzystów nie wydaje się szczególnie korzystna dla funta i dla brytyjskiej gospodarki. Więcej problemów w kraju także mniejsza szansa na podwyżkę stóp procentowych przez Bank Anglii w sierpniu.

Dodatkowo funtowi zaszkodziły dane o produkcji przemysłowej za maj. Były one słabe zarówno w porównaniu do konsensusu jak i obiektywnie. Produkcja spada już drugie miesiąc z rzędu, a w relacji r/r wzrosła tylko 0,8%. Tylko nieco lepiej (wzrost o 1,1% r/r przy konsensusie 1,8% r/r) wygląda przetwórstwo przemysłowe. Słabe dane o produkcji dodatkowo zwiększają ryzyko, że Bank Anglii jednak wstrzyma się z podwyżką stóp procentowych na kolejnym posiedzeniu co negatywnie wpływa na GBP.

Słaby ZEW, przecena liry i korekta na złotym

Dane makroekonomiczne nie zachwyciły także w Europie. Ekonomiści ankietowani przez instytut ZEW są najbardziej pesymistyczni co do perspektyw koniunktury w Niemczech od 6 lat. Przyczyniło się to prawdopodobnie do obniżenia wartości EUR/USD poniżej granicy 1,1700 wczesnym popołudniem.

Z kolei na rynki wschodzące w tym na złotego negatywnie mogły zadziałać informacje z Turcji. Na połączoną funkcję ministra finansów oraz skarbu prezydent Erdogan powołał swojego zięcia. Lira w ciągu kilku godzin straciła 4 proc. wartości i ponownie zbliżamy się na parze USD/TRY to górnych ograniczeń przedziału zmienności z ostatnich tygodni. Warto także pamiętać, że jeszcze w marcu za dolara trzeba było płacić 3,8 liry, a teraz jest to ponad 4,7. Przez 4 miesiące amerykańska waluta wyrażona w lirach zdrożała prawie 30 proc.

Zdecydowanie gorsza sytuacja niż wczoraj obserwowana jest również na złotym choć oczywiście polskiej walucie daleko to zmienności liry. EUR/PLN dziś dochodził do okolic 4,34 po wczorajszych silnych spadkach i rozpoczęciu wtorkowych notowań w granicach 4,31. Złoty po pierwsze odreagował wczorajsze zbyt silne wzrosty, a po drugie dane z Niemiec czy obawy o Turcję także nie służą polskiej walucie. Również należy pamiętać, że kwestia globalnego handlu zagranicznego nie zmierza w dobrym kierunku co także ciąży na PLN.

10 lip 2018 13:31|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

9 lip 2018 15:29

Złoty nadal zyskuje (popołudniowy komentarz walutowy z 09.07.2018)

9 lip 2018 13:01

Poprawa nastrojów (komentarz walutowy z 09.07.2018)

6 lip 2018 16:43

Ważny krok państwa, które nie boi się kryptowalut

6 lip 2018 16:09

Słabsze dane z rynku pracy (popołudniowy komentarz walutowy z 06.07.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut