Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Negatywne nastroje (popołudniowy komentarz walutowy z 4.09.2018)

4 wrz 2018 15:36|Bartosz Grejner

Presja na waluty krajów wschodzących i widmo nowych ceł na import z Chin znacznie pogarszają sentyment na rynku. EUR/USD spada ponownie poniżej 1,16. Złoty, choć opiera się głębszej przecenie, także traci na wartości.

Dolar może być silniejszy

Kontynuacja przeceny walut wschodzących (EM) i przecena na rynku akcji mocno popchnęły dzisiaj wycenę dolara w górę. Notowania euro do dolara (EUR/USD) spadły dzisiaj w okolice 1,155, najniższego poziomu od 24 sierpnia. Publikacji makro, które w istotny sposób mogłyby wpłynąć na euro czy dolara dzisiaj nie było, a rynek reagował także na zagrożenie ze strony dodatkowych ceł, które - wg agencji informacyjnej Bloomberg - prezydent Trump może ogłosić już w czwartek.

Osłabienie dotknęło także złotego, który tracił w relacji do głównych walut, choć mniej niż inne waluty krajów wschodzących. Zakres wahań polskiej waluty mieścił się w granicach jakie obserwowaliśmy w poprzednich dniach - z wyjątkiem pary USD/PLN, która testowała poziom 3,73 w okolicach południa.

Kondycja złotego w dalszej części dnia w dużej mierze zależeć będzie od tego, co będzie działo się na amerykańskich parkietach. Główne europejskie indeksy giełdowe traciły dzisiaj po blisko 1,5% ok. godz. 15:00, a kontrakty terminowe na ich amerykańskie odpowiedniki również wskazywały na początek sesji poniżej piątkowych poziomów (w poniedziałek w USA obchodzono Święto Pracy).

Pogłębienie spadków indeksów w USA i dalsza przecena walut EM może przyczyniać się do dalszego wzmocnienia amerykańskiej waluty. ISM o godz. 16:00 przedstawi jeszcze wskaźnik PMI sektora przemysłu w USA. Biorąc pod uwagę dzisiejsze wydarzenia na rynku, jej wpływ na notowania dolara mogą być już ograniczone. Jeżeli jednak konsensus zostałby znacznie przekroczony (57,6 pkt), a subindeks cen wykazałby także zwiększoną presję na inflację, aprecjacja dolara mogłaby przyspieszyć. To także negatywnie wpłynęłoby na koszyk złotego, który mógłby ulegać dalszemu osłabieniu.

Jutro na rynku

O godz. 14:30 Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) opublikuje bilans obrotu zagranicznego USA w lipcu. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost deficytu o blisko 4 mld do 50,2 mld dolarów. Na rynek walutowy, w tym dolara, największy wpływ ma obecnie potencjalna eskalacja wojny handlowej pomiędzy USA a Chinami (w ubiegłym tygodniu Bloomberg donosił, że prezydent Trump ma ogłosić w tym tygodniu 25-procentowe cła na 200 mld dol. importu chińskiego). Dane BEA będą miały więc raczej charakter drugorzędny, choć z drugiej strony pozytywny odczyt w okolicy deficytu na poziomie 46 mld dol. lub poniżej, mógłby jeszcze wzmocnić dolara.

Po dwudniowym posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej jutro o godz. 16:00 zostanie opublikowany komunikat ws. polityki monetarnej. Stopy procentowe nie ulegną zmianie. Nie ma też, póki co argumentów, które mogłyby przemawiać za zaostrzeniem polityki monetarnej. Polska gospodarka jest cały czas w dobrej kondycji, co nie powinno powodować presji na złagodzenie stanowiska w kwestii stóp procentowych. Co jednak może powodować zwiększenie niepewności w regionie (Włochy, Grecja, Turcja) czy też obawy o globalne spowolnienie gospodarcze przez potencjalne zaostrzenie wojny handlowej. Scenariusz bazowy jednak zakłada, że czynniki zewnętrzne będą odgrywały zdecydowanie większą rolę w wycenie złotego, stąd publikacja RPP czy też późniejsza konferencja prasowa z udziałem jej prezesa, będzie miała raczej ograniczony wpływ na polską walutę.

4 wrz 2018 15:36|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

4 wrz 2018 12:59

Dolar zyskuje na wartości (komentarz walutowy z 4.09.2018)

3 wrz 2018 15:49

Brexit i dane makro ciążą na funcie (popołudniowy komentarz walutowy z 3.09.2018)

3 wrz 2018 14:00

Słabiutkie PMI z Polski (komentarz walutowy z 3.09.2018)

31 sie 2018 16:13

Umocnienie dolara (popołudniowy komentarz walutowy z 31.08.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut