Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Nieuzasadniony wystrzał optymizmu (komentarz walutowy z 07.06.2018)

7 cze 2018 12:00|Marcin Lipka

Solidne wzrosty na amerykańskich parkietach przekładają się na dobry sentyment w strefie euro. Na Starym Kontynencie wydaje się on jednak być nieuzasadniony, biorąc pod uwagę dane makroekonomiczne. Złoty wsparty zachowaniem rynków globalnych. EUR/PLN blisko granicy 4,26.

Najważniejsze dane makro (czas CET – środkowoeuropejski). Szacunki danych makro są na podstawie informacji z Bloomberga, chyba że zaznaczono inaczej.

  • Brak danych makro, które mogą wyraźnie wpłynąć na analizowane pary walutowe.

Dalsze wzrosty EUR/USD

Jeszcze wczoraj można było ocenić, że wzrosty EUR/USD są w jakimś stopniu uzasadnione. Sugestia o możliwości zasygnalizowania daty zakończenia operacji luzowania ilościowego na przyszłotygodniowym posiedzeniu EBC to pozytywna informacja dla euro (jeżeli oczywiście ona się zmaterializuje). Kolejne wzrosty głównej pary walutowej są już jednak wyraźnie na wyrost.

Przede wszystkim sytuacja gospodarcza na obszarze strefy euro jest poniżej oczekiwań. Czwarty miesiąc z rzędu spadły zamówienia w niemieckim przemyśle (tym razem o 2,5% m/m wyrównane sezonowo). To sprowadziło roczny odczyt poniżej zera (-0,1 proc. r/r; wyrównane o liczbę dni roboczych), czyli do najniższego poziomu od dwóch lat. Ponieważ zarówno przed świętami, jak i po nich odczyty były słabe, nie można ich tłumaczyć kwestią kalendarza. Z danych wynika, że popyt słabł głównie w strefie euro, co by potwierdzało wcześniejsze sugestie pochodzące np. z indeksów PMI.

Dobrych danych nie ma także z Włoch. Sprzedaż detaliczna w ujęciu miesięcznym spadła o 0,7% w kwietniu (oczekiwano wzrostu o 0,1%) po spadku o 0,2% w marcu. W ujęciu rocznym spadek wyniósł aż 4,6% (najgorszy rezultat od 2012 r.). Tutaj w jakimś stopniu widać efekt Świąt Wielkanocnych (silny spadek żywności), ale poza żywnością roczna dynamika sprzedaży jest również ujemna, i to już czwarty miesiąc z rzędu (tym razem minus 2,3 r/r proc.).

W rezultacie, chociaż nakładanie się kwestii sezonowych i jednorazowych (święta, epidemia grypy, zwolnienia) utrudnia analizowanie faktycznej sytuacji gospodarczej, to jednak mamy do czynienia ze zbyt duża ilością słabych odczytów w pierwszych czterech miesiącach tego roku, a dodatkowo indeksy wyprzedzające (PMI) nie sugerują poprawy. Należy się więc spodziewać zauważalnego wyhamowania wzrostu, co na tę chwilę raczej nie jest wyceniane przez rynek.

Wolniejszy od konsensusu rozwój spowoduje prawdopodobnie również zmniejszenie się presji inflacyjnej (bazowej), a to może w kolejnych miesiącach zrewidować podejście EBC co do dalszych działań w kontekście polityki monetarnej. Gorsze prognozy może nie zatrzymają wyjścia z QE, ale prawdopodobnie opóźnią podwyżkę stóp procentowych, która może nie nastąpić przed końcem 2019 r. Taki scenariusz powinien ciążyć na euro, a zwłaszcza na EUR/USD, gdyż w USA trendy gospodarcze raczej uzasadniają dalsze zacieśnienie polityki pieniężnej.

Silniejszy złoty

Krajowa waluta dobrze sobie radzi zarówno w relacji do euro czy dolara, jak i np. do forinta. Złotego wspierają dobre nastroje na amerykańskich parkietach oraz dalsze wzrosty EUR/USD. EUR/PLN w okolicach południa jest notowany blisko granicy 4,26.

Dobry sentyment w USA w jakimś stopniu może być uzasadniony, ale już siła euro nie (szczegóły w poprzednich akapitach). Zagrożenia związane z Włochami, słabszy od oczekiwań wzrost gospodarczy w strefie euro i małe szanse na podwyżki stóp procentowych w Polsce połączone z perspektywą dalszego zacieśnienia monetarnego w USA i nadal względnie wysokimi cenami surowców energetycznych prawdopodobnie dość szybko dadzą o sobie ponownie znać. Wtedy kondycja złotego może znowu się pogorszyć i powrót EUR/PLN w okolicę 4,30 nie jest wykluczony w kolejnych tygodniach. W następnych godzinach natomiast dobra sytuacja PLN powinna zostać utrzymana.

 

7 cze 2018 12:00|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

6 cze 2018 15:38

Aprecjacja euro wspiera złotego (popołudniowy komentarz walutowy z 06.06.2018)

6 cze 2018 13:09

EBC ustawia rynek (komentarz walutowy z 06.06.2018)

6 cze 2018 12:46

Koniec kopania kryptowalut za półdarmo

5 cze 2018 15:30

Włochy znowu pogorszą sentyment? (popołudniowy komentarz walutowy z 05.06.2018)

Atrakcyjne kursy 27 walut