Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Osłabienie euro, dolar zyskuje (komentarz walutowy z 02.10.2018)

2 paź 2018 15:46|Bartosz Grejner

Amerykańska waluta zyskuje przez zwiększone obawy o budżet Włoch. Presja na euro doprowadza notowania wspólnej waluty do granicy 1,15. Złoty stosunkowo stabilny, choć w relacji do dolara najsłabszy od trzech tygodni.

EUR/USD tuż przy 1,15

Wtorek przebiegał pod znakiem pogorszenia sentymentu, za co odpowiedzialna jest cały czas sytuacja związana z budżetem Włoch i jego zatwierdzeniem przez Komisję Europejską (założony w nim deficyt jest wyższy od oczekiwań i tego, co KE może zaakceptować). Nie pomagały także komentarze włoskich oficjeli o tym, że poradziliby sobie lepiej z własną walutą. Były one później tonowane deklaracjami, że Włochy nie chcą opuszczać strefy euro, ale nastroje na rynkach nie uległy zmianie na pozytywny.

Obawy o eskalację problemów Włoch na strefę euro osłabiały dzisiaj wyraźnie wspólną walutę. Euro kolejny dzień z rzędu wyraźnie tracił na wartości w relacji do dolara, który był beneficjentem słabszego sentymentu. Notowania EUR/USD spadły dzisiaj w okolice granicy 1,15, do najniższego poziomu od 21 sierpnia.

To już drugi raz, kiedy obserwujemy wzmożone obawy o sytuację we Włoszech. Po pierwszym razie rynek się otrząsnął i wrócił do poziomu wyjściowego. Niewykluczone, że podobny scenariusz będzie miał miejsce i teraz. Opuszczenie strefy euro przez Włochy na chwilę obecną jest bardzo mało prawdopodobne, ale przedłużające się utarczki pomiędzy rządem Włoch a Komisją Europejską w sprawie budżetu mogą ciążyć na euro.

Nie należy zapominać, że w dłuższej perspektywie siła dolara będzie najprawdopodobniej rosła, w związku z szybkim tempem zacieśniania monetarnego, w odróżnieniu od strefy euro. To kolejny czynnik, który może dodatkowo ciążyć na euro w przypadku utrzymywania się gorszego sentymentu na szerokim rynku.

W kontekście osłabienia euro i aprecjacji dolara złoty był stosunkowo stabilny. Notowania EUR/PLN poruszały się pomiędzy 4,29 - 4,30, co nie jest żadnym zaskoczeniem, gdyż przedział wahań tej pary jest stosunkowo ograniczony w ostatnich miesiącach. Jest on większy w przypadku relacji dolara do złotego i dzisiaj amerykańska waluta zyskiwała na wartości. Notowania USD/PLN wzrosły dzisiaj powyżej 3,73, osiągając najwyższy poziom od trzech tygodni. To akurat dziwić nie powinno, gdyż dolar z czasem powinien się umacniać, a jego osłabienie należy traktować raczej jako przejściowe.

Jutro na rynku

Jeszcze przed południem poznamy poziomy wskaźników PMI dla sektorów przemysłowego i usług strefy euro. Będą to jednak już drugie odczyty tych indeksów i raczej nie należy się spodziewać, aby odbiegały one znacząco od wstępnych szacunków, a przez to wpływ na euro będzie raczej ograniczony. Istotniejsze natomiast w kontekście wyceny wspólnej waluty mogą okazać się dane o sprzedaży detalicznej w strefie euro za sierpień, które Eurostat opublikuje o godz. 11:00. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost o 1,7% w skali roku (o 0,6 pkt proc. więcej niż w lipcu). Biorąc pod uwagę ostatnie szybkie tempo osłabienia euro, dane te mogą wyraźnie wpłynąć na notowania euro, jeżeli będą znacznie odbiegać od konsensusu (powyżej +/-0,2 pkt proc.).

O godz. 14:15 ADP przedstawi dane o zmianie zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA we wrześniu. Choć istotniejszy będzie piątkowy raport Departamentu Pracy, kiedy poznamy oficjalne dane, publikacja ADP może dać wskazówki, czego należy się spodziewać. Oczekiwania rynkowe wskazują na zwiększenie etatów o 187 tys., choć należy pamiętać, że korelacja danych ADP z oficjalnymi nie zawsze jest dobra. Dużo istotniejsze z drugiej strony są piątkowe dane o wynagrodzeniach.

ISM opublikuje o godz. 16:00 wskaźnik PMI dla sektora usług. Opublikowany w poniedziałek analogiczny wskaźnik dla sektora przemysłowego zawiódł oczekiwania, szczególnie jeżeli chodzi o subindeks cen (co może sugerować niższą presję na inflację). Konsensus rynkowy wskazuje na spadek o 0,4 pkt do 58,1 pkt tego indeksu we wrześniu. Słabszy wynik mógłby sugerować lekkie spowolnienie tempa wzrostu amerykańskiej gospodarki, co w teorii mogłoby osłabić dolara. W teorii, bo obecnie dolara wyraźnie zyskuje na wartości przede wszystkim ze względu na problemy w strefie euro (kwestia budżetu Włoch). Jeżeli negatywny sentyment na rynku nie zmieni się, to nawet gorsze od oczekiwań dane ISM mogą nie być w stanie osłabić dolara.

Jutro o godz. 16:00 rozpocznie się także konferencja prasowa Rady Polityki Pieniężnej po dwudniowym posiedzeniu. Stopy procentowe nie zostaną zmienione, ale interesujący może być pogląd członków rady na bieżące wydarzenia na rynku. Inflacja w Polsce ostatnio nie zaskoczyła pozytywnie, więc z tej strony jastrzębich sygnałów nie należy się spodziewać. Ceny ropy były często podnoszoną kwestią przez Adama Glapińskiego, przewodniczącego RPP. Ich wysoki obecnie poziom nie okazał się przejściowy, a ceny rosną stopniowo dalej. Wpływ na polską gospodarkę i tempo jej rozwoju mogą być negatywne, gdyż pogarszać się będzie bilans handlowy. A to z kolei może nieco zmieniać pogląd niektórych członków co do prowadzonej obecnie polityki monetarnej. Ostatecznie jednak czynniki zewnętrzne w dalszym stopniu powinny odgrywać kluczową rolę w wycenie złotego, a wpływ konferencji RPP powinien być ograniczony.

 

2 paź 2018 15:46|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

2 paź 2018 13:15

Włochy skupiają uwagę rynku (komentarz walutowy z 02.10.2018)

1 paź 2018 16:09

Umocnienie funta (popołudniowy komentarz walutowy z 1.10.2018)

1 paź 2018 13:23

Zmniejszenie napięcia (komentarz walutowy z 1.10.2018)

28 wrz 2018 16:15

Wpływ regulacji na cenę kryptowalut. Najlepszy byłby łagodny reżim

Atrakcyjne kursy 27 walut