Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.02.2016

1 lut 2016 16:54|Marcin Lipka

Wzrost awersji do ryzyka wspiera EUR/USD podczas popołudniowej sesji. Nowotny i Coeure o polityce monetarnej EBC. Złoty wyraźnie zyskuje na początku tygodnia mimo niesprzyjających warunków.

Dane i wypowiedzi członków EBC

Opublikowane po południu dane amerykańskiego Departamentu Handlu nie były wyjątkowo zaskakujące, zwłaszcza gdy zestawi się je z rewizjami za poprzedni miesiąc. Dochody Amerykanów w grudniu były nieco powyżej oczekiwań (+0.3% vs +0.2%), natomiast wydatki były nieco niższe od konsensus (0.0% vs +0.1%), choć nastąpiła rewizja danych w górę za listopad z +0.3% do +0.5%.

Podobna sytuacja miała miejsce w odczytach inflacji PCE. Ceny w relacji m/m spadły o 0.1% m/m przy oczekiwaniach braku zmiany, ale szacunki za listopad zostały zrewidowane w górę i tym samym odczyt rok do roku już był zbieżny z konsensusem rynkowym i wyniósł +0.6%. Również publikacja inflacji bazowej PCE w relacji m/m była minimalnie poniżej szacunków, ale już dane w ujęciu rocznym okazały się być zgodne z przewidywaniami ekonomistów i wyniosły +1.4%. Można więc założyć, że te publikacje są neutralne dla Rezerwy Federalnej.

Kilka ciekawych wypowiedzi pojawiło się natomiast w dzisiejszym wystąpieniu przedstawicieli EBC w Budapeszcie. Ewald Nowotny odnosił się jeszcze do grudniowych wydarzeń kiedy rynki „wyraźnie oczekiwały za dużo i to powinno dać im konkretną lekcję”. Pytany przez reporterów na temat marcowej decyzji Nowotny twierdził, że jest zbyt wcześniej, aby dyskutować na temat możliwego cięcia stóp procentowych.

Z kolei członek zarządu EBC Benoit Coeure stwierdził, że w banku centralnym „zawsze mówiliśmy, że jesteśmy gotowi i mamy możliwości, żeby zagrać naszą część w ożywieniu”. Dalej Coeure powtórzył praktycznie tekst komunikatu ze styczniowego posiedzenia EBC, że w marcu bank centralny zrobi przegląd swojej polityki.

Późnym popołudniem potencjalne ważne może być wystąpienie Mario Draghiego. Nie należy się jednak spodziewać jakiegoś przełomu co do stwierdzeń ze strony szefa EBC, gdyż i tak ostatnie posiedzenie banku centralnego było wystarczająco gołębie. Wieczorem zaplanowane jest także przemówienie Stanleya Fischera (http://www.cfr.org/economics/conversation-stanley-fischer/p37484). Na pewno wszelkie odniesienia do polityki pieniężnej czy hipotetycznego spowolnienia tempa zacieśnienia monetarnego wyrażane przez wiceszefa Fedu będą szeroko komentowane. To może również potencjalnie nieco osłabić amerykańską walutę, jeżeli Fischer będzie zwracał uwagę na globalne zagrożenia dla wzrostu gospodarczego w USA.

Wyjątkowe posiedzenie RPP

Dziś mamy dość ciekawą sesję na złotym. Krajowa waluta zyskuje na wartości mimo dość przeciętnego ogólnego sentymentu globalnego i słabych danych makroekonomicznych z kraju. Trudno jednak liczyć, by podobna sytuacja powtarzała się często. Być może akurat dziś cześć inwestorów portfelowych stwierdziła, że mimo cięcia ratingu przez S&P warto zająć pozycję na polskich obligacjach ze względu na ich wysoką rentowność oraz dość niskie historycznie wyceny złotego.

Do tego ruchu mogły zachęcić inwestorów także decyzję Banku Centralnego Japonii oraz mniejsze szanse na podniesienie stóp procentowych w USA, które powodują ogólne złagodzenie globalnych warunków monetarnych. Warto jednak zauważyć, że trudno oczekiwać by podobna sytuacja powtarzał się często w przyszłości. Złoty raczej nadal powinien być beneficjentem lepszego sentymentu rynkowego niż wzrostu awersji do ryzyka.

Jutro rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Będzie ono o tyle wyjątkowe, że ze względu zmiany w składzie weźmie w nim udział jedynie 8 członków. Szanse na jakiekolwiek decyzje odnośnie stóp procentowych są niezwykle małe ze względu na niepełny skład, oczekiwanie na marcową publikacje „Raportu o Inflacji”, a także ogólną słabość złotego, która nie sprzyja łagodzeniu polityki pieniężnej.

 

1 lut 2016 16:54|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 lut 2016 13:29

Komentarz walutowy z 01.02.2016

29 sty 2016 17:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 29.01.2016

29 sty 2016 13:58

Komentarz walutowy z 29.01.2016

28 sty 2016 17:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 28.01.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut