Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.09.2017

1 wrz 2017 15:09|Bartosz Grejner

Raport z rynku pracy w USA zawodzi oczekiwania rynkowe, znacznie ograniczając tym samym szansę na odrobienie strat przez dolara. Złoty stosunkowo stabilny, ale jego dalszy los zależy od notowań dolara w kolejnych godzinach handlu.

Słabe dane z USA

Inwestorzy oczekiwali dzisiaj raportu z rynku pracy w USA - prawdopodobnie najważniejszej publikacji w tym tygodniu. Jednakże jeszcze kilka godzin przed jego publikacją, jedna z agencji informacyjnych podała wypowiedź Ewalda Nowotnego, członka Europejskiego Banku Centralnego, który miał powiedzieć, że “notowania euro mieszczą się w obrębie zmian historycznych”.

Rynek zinterpretował tę wiadomość jako zmniejszającą prawdopodobieństwo do werbalnej interwencji EBC w celu ograniczenia aprecjacji euro. Wywołało to zwiększenie wartości euro - EUR/USD wzrosło z ok. 1,189 do 1,193. Na największą jednak reakcję zgodnie z przewidywaniami należałoby poczekać na raport Biura Statystyki Pracy w USA (BLS).

Sierpniowy raport z rynku pracy okazał się gorszy od oczekiwań w przypadku najważniejszych danych. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło o 2,5% w stosunku do sierpnia ubiegłego roku, podczas gdy oczekiwano wzrostu o 2,6%. W porównaniu do lipca br. płace zwiększyły się o 0,1%, wobec oczekiwań o 0,1 pkt proc. wyższych.

Korelacja danych ADP o zmianie zatrudnienia (które poznaliśmy w środę) z oficjalnymi danymi BLS po raz kolejny okazała się słaba. Podczas gdy odczyt ADP wskazał na wzrost o 237 tys., według dzisiejszych danych zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło o 156 tys., 24 tys. poniżej konsensusu. Zrewidowano dodatkowo w dół zeszłomiesięczny odczyt z 209 tys. do 189 tys.

Sama stopa bezrobocia również nie zachwyciła - spodziewano się, że utrzyma się na poziomie 4,3%, podczas gdy wzrosła do 4,4%. Liczba zatrudnionych spadła o 74 tys., a stopa aktywności pozostała na niezmienionym poziomie 62,9%.

Początkowa reakcja dolara była negatywna - indeks dolara (DXY) spadł z ok. 92,5 pkt do 92,1 pkt, choć do godziny 15:00 wrócił do poziomu sprzed publikacji. Podobnie zachowywały się notowania EUR/USD - kurs po publikacji wzrósł nawet do 1,198, by w kolejnych trzydziestu minutach spaść do ok. 1,190.

Dzisiejszy słaby raport z amerykańskiego rynku pracy w połączeniu z praktycznie zgodną z oczekiwaniami inflacją PCE najprawdopodobniej w dalszym ciągu będzie wywoływał presję podażową na dolara i w kolejnych godzinach dolar może tracić na wartości. Z drugiej strony, na przeszkodzie szybkiej aprecjacji euro i utraty wartości dolara może stać komunikat Bloomberga, który po publikacji BLS podał, iż EBC może nie być gotowe z podjęciem decyzji ws. programu skupu aktywów przed grudniem br.

Gorsza kondycja dolara wspiera złotego

Dzisiejszy słabszy od oczekiwań raport z rynku pracy w USA to dobra informacja dla PLN. Zwiększa to prawdopodobieństwo utrzymania bieżącej, stosunkowo dobrej wyceny złotego w relacji do głównych walut. Po początkowych wahaniach w związku z publikacją BLS, notowania krajowej waluty ustabilizowały się w okolicach wczorajszych poziomów (z wyjątkiem globalnie silniejszego dzisiaj funta, do którego złoty tracił ok. 0,4%). Istotne zatem prawdopodobnie okażą się kolejne godziny handlu. Jeżeli dolar będzie tracił na wartości, a kurs EUR/USD wyraźnie będzie wzrastał ponad 1,19, złoty może zyskiwać. W przypadku pozostania kursu blisko w okolicy 1,19, złoty prawdopodobnie będzie stabilny.

W przyszłym tygodniu na rynku

Najbardziej wyczekiwanym i prawdopodobnie najważniejszym wydarzeniem przyszłego tygodnia będzie czwartkowy komunikat i konferencja prasowa po posiedzeniu Rady Prezesów Europejskiego Banku Centralnego. Zmiany zarówno stóp procentowych, jak i programu skupu aktywów nie są spodziewane.

Jednakże, biorąc pod uwagę ostatnią aprecjację euro i zaniepokojenie jego wysokim kursem wyrażone przez EBC podczas ostatniego posiedzenia, istnieje szansa, że EBC może ponownie odnieść się do kursu wymiany w komunikacie i/lub podczas konferencji prasowej. Stosunkowo wysoki kurs wspólnej waluty może utrudniać powrót inflacji na ścieżkę trwałego wzrostu i dążenie do celu inflacyjnego (2%).

Utrzymujący się jego wysoki poziom mógłby zatem skłaniać Radę Prezesów do rozważania wolniejszego tempa ograniczania programu skupu aktywów. Z drugiej strony wspomniana wypowiedź Nowotnego, może sugerować, że EBC będzie próbować wstrzymać się z odnoszeniem do kursu euro.

Nieco mniej istotne, ale mogące wpłynąć na notowania złotego, mogą być komunikat i konferencja polskiej Rady Polityki Pieniężnej w środę po dwudniowym posiedzeniu. Podobnie jak w przypadku EBC, niespodziewana jest zmiana poziomu stóp procentowych. Informacją, która mogłaby podnieść wartość polskiej waluty byłaby sugestia Rady o możliwości podwyżki stóp procentowych jeszcze przed końcem 2017 r.

W ostatnim okresie nie obserwowaliśmy wzrostów inflacji, która przekraczałaby oczekiwania. Stąd szanse na taki jastrzębi przekaz wydają się stosunkowo ograniczone.

 

1 wrz 2017 15:09|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

1 wrz 2017 12:13

Komentarz walutowy z 01.09.2017

31 sie 2017 15:08

Popołudniowy komentarz walutowy z 31.08.2017

31 sie 2017 12:29

Komentarz walutowy z 31.08.2017

30 sie 2017 15:02

Popołudniowy komentarz walutowy z 30.08.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut