Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.02.2016

3 lut 2016 16:52|Marcin Lipka

Dobra publikacja ADP została przysłonięta przez wypowiedzi Wiliama Dudleya z nowojorskiej Rezerwy Federalnej i wyraźnie słabszy odczyt ISM z sektora usług. Neutralny komunikat ze strony RPP.

ADP, wypowiedzi Dudleya oraz publikacja ISM

Opublikowane o 14.15 przez ADP dane o zmianie zatrudnienia sektorze prywatnym za oceanem były lepsze od oczekiwań (+205 tys vs +195 tys.). Dodatkowo odczyt za grudzień został zrewidowany w górę o 10 tys. do 267 tys. Publikację można zinterpretować jako dobrą. Gospodarka amerykańska nadal tworzy więcej niż 200 tys. miejsc pracy miesięcznie, co należy uznać za solidną wartość zwłaszcza, że w USA poziom bezrobocia w granicach 5%, sugeruje praktycznie pełne zatrudnienie. W takim momencie nawet można oczekiwać obniżenia tempa kreowania nowych etatów.

Rynek jednak wyraźnie nie zareagował na te dane, gdyż chwilę później inwestorzy dowiedzieli się o wypowiedzi Williama Dudleya. Szef Fedu z Nowego Jorku, względnie gołębi i często nazywany trzecim najważniejszym członkiem w FOMC, powiedział cytowanej przez Bloomberga agencji MNI słowa, które inwestorom skojarzyły się z wypowiedziami udzielonymi po dewaluacji juana i przecenie giełd w sierpniu ubiegłego roku. Wtedy ze względu na zaburzenia na rynkach finansowych Fed przesunął moment rozpoczęcia zacieśnienia monetarnego.

Dziś z kolei Dudley stwierdził, że przedstawiciele Fedu „uznają wydarzenia, które mają miejsce na rynku i napływające dane marko mogą przyczynić się do zmiany oczekiwań dotyczących wzrostu i ryzyk tego wzrostu”. Choć Dudley uważa również, że „jest zbyt wcześnie by wysnuć jasną konkluzję z tego co widzimy”, to jednak dalej zauważa, że „jedno co możemy stwierdzić, to że warunki finansowe zacieśniły się znacznie od naszego ostatniego spotkania w grudniu”

Niewykluczone więc, że jest to jedna z pierwszych wypowiedzi, która powinna sugerować inwestorom, że szanse na marcowe zacieśnienie monetarne wyraźnie się zmniejszyły, a Fed ma świadomość, że rynek zakłada pozostanie kosztu pieniądza na niezmienionym poziomie na najbliższym posiedzeniu.

Dodatkowo na osłabienie dolara wpłynął wyraźnie słabszy odczyt amerykańskiego indeksu ISM, który spadł z 55.8 pkt. do 53.5 pkt., przy oczekiwaniach na poziomie około 55 pkt.. Dodatkowo subindeks zatrudnienia obniżył się z 56.3 pkt. do 52.1 pkt, czyli najniższej wartości od roku i znacznie poniżej poziomów obserwowanych w ostatnich miesiącach. Gorsza hipotetyczna koniunktura w sektorze usług może być poważnym problemem dla Fedu, a przy tym jeszcze zmniejszać szanse na podwyżki stóp procentowych i tym samy wywołać presję na dolara.

Złoty względnie stabilny

Popołudniowy wzrost EUR/PLN w okolice 4.42 ma głównie związek z aprecjacją EUR/USD po komentarzach Dudleya oraz słabszych odczytach PMI z sektora usług. Ogólnie złoty nadal względnie stabilny, a neutralny komunikat RPP powinien podtrzymywać ruch boczny na koszyku PLN.

Elementem zagrożenia jest jednak cały czas sentyment globalny. Jeżeli on będzie się pogarszać w czasie sesji amerykańskiej (po 16.00 indeksy za oceanem traciły około 1%) wtedy złotemu trudno będzie utrzymać bieżące poziomy i wzrost awersji do ryzyka będzie prawdopodobnie przeceniać krajową walutę nie tylko do euro, ale również do franka czy dolara.

3 lut 2016 16:52|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

3 lut 2016 13:36

Komentarz walutowy z 03.02.2016

2 lut 2016 16:44

Popołudniowy komentarz walutowy z 02.02.2016

2 lut 2016 13:15

Komentarz walutowy z 02.02.2016

1 lut 2016 16:54

Popołudniowy komentarz walutowy z 01.02.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut