Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 05.01.2016

5 sty 2016 16:49|Marcin Lipka

Inflacja w strefie euro wyraźnie poniżej oczekiwań. Silne spadki EUR/USD po pokazaniu dzisiejszych danych. Złoty pozostaje pod presją awersji do ryzyka.

Ostatnie dane dotyczące strefy euro pokazały wyraźną poprawę sytuacji gospodarczej. Wczoraj opublikowano indeksy PMI dla gospodarek unii monetarnej. Szeroki wskaźnik dla strefy euro zanotował najwyższy poziom od kwietnia 2014 roku. Pozytywne tendencje pokazują indeksy produkcji oraz zamówień. Ożywienie widoczne jest również w obszarze zatrudnienia.

Poprawie ulega także sytuacja na rynku pracy. Obok raportów PMI korzystna tendencja została pokazana przez dzisiejsze dane z europejskich. W grudniu bezrobocie w Niemczech niespodziewanie spadło o 14 tys. To dwukrotnie więcej, niż zakładały rynkowe prognozy. Podobnie optymistycznie wypadły dane z Hiszpanii. W tym kraju liczba ludzi bez pracy zmalała o 55.8 tys. wobec prognozy około 53 tys. Miesiąc wcześniej ubyło ponad 27 tys. bezrobotnych.

Dane dotyczące przemysłu oraz rynku pracy pokazują, że działania podjęte przez Europejski Bank Centralny od połowy 2014 roku zaczynają coraz wyraźniej wspierać ożywienie w gospodarce. Przełom widać także na polu popytu na kredyt. Kredyt dla sektora prywatnego rośnie od pierwszego kwartału, co świadczy o wzroście aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw.

Inflacja poniżej oczekiwań

Mimo ewidentnej poprawy sytuacji, w wielu obszarach brakuje przełomu na polu inflacji. Pokazane dzisiaj przez Eurostat wstępne dane o inflacji w strefie euro całkowicie rozminęły się z prognozami. Tempo wzrostu cen wyniosło 0.2 proc. wobec oczekiwanego 0.4 proc. Zawiodły również dane o inflacji bazowej. Tempo wzrostu cen po wyłączeniu zmiennych cen energii i żywności wyniosło 0.9 proc. wobec 1 proc. oczekiwanego.

Już poniedziałkowe dane z Niemiec sugerowały, że dzisiejszy raport o inflacji może nie sprostać oczekiwaniom. W takich okolicznościach perspektywa wypełnienia celu inflacyjnego przez EBC oddala się. Taka sytuacja będzie nasilać spekulacje o możliwości zwiększenia skali stymulacji monetarnej przez frankfurcką instytucję.

Do tej pory rosnąca inflacja bazowa była argumentem dla przeciwników zwiększenia skupu aktywów. Jednak po drugim z rzędu spadku inflacji bazowej jego siła znacznie osłabła. Wzrost oczekiwań na więcej działań ze strony frankfurckiej instytucji widać po silnym spadku EUR/USD. Kurs blisko 1.0750 ostatnim razem był widziany 3 grudnia, kiedy brak akcji EBC doprowadziła do silnego umocnienia euro. Kolejne posiedzenie frankfurckiej instytucji jest zaplanowane na 21 stycznia.

Złoty pod presją

Szeroki rynek jest zdominowany przez awersję do ryzyka. Nerwowa atmosfera została wywołana przez wydarzenia w Chinach. W poniedziałek przerwano sesję ze względu na siedmioprocentowe spadki podstawowego indeksu. Dzisiaj natomiast poinformowano o interwencji na giełdzie. Mimo to giełda zakończyła sesję spadkiem. Nie pomogła informacja, że zakaz sprzedaży akcji przez dużych inwestorów zostanie utrzymany.

Dodatkowym źródłem ryzyka jest napięta sytuacja na Bliskim Wschodzie, która zwiększa zmienność na rynku ropy naftowej. Ten kanał oddziałuje negatywnie na stabilność walut krajów eksportujących surowiec. Rosyjski rubel po chwilowym umocnieniu powrócił do spadków. Kurs USD/RUB pozostaje blisko rekordowego poziomu.

Andrzej Kaźmierczak z Rady Polityki Pieniężnej powiedział, że decyzja Rezerwy Federalnej o podniesieniu stóp procentowych może negatywnie oddziaływać na złotego ze względu na możliwość odpływu kapitału (informacja za PAP). Natomiast Andrzej Rzońca powiedział, że obecnie nie ma przestrzeni do obniżek stóp procentowych.

Złoty pozostaje pod presją awersji do ryzyka. Dolar powrócił powyżej 4 zł, czyli najwyżej od początku grudnia. Euro na poziomie ponad 4.30 zł to najwyższy poziom od połowy grudnia. Niekorzystna atmosfera na szerokim rynku w połączeniu z negatywnymi danymi (inflacja wyniosła minus 0.5 proc. wobec oczekiwanego minus 0.4 proc.) oznacza wzrost prawdopodobieństwa dalszego osłabienia złotego.


5 sty 2016 16:49|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 sty 2016 14:12

Komentarz walutowy z 05.01.2016

4 sty 2016 16:36

Popołudniowy komentarz walutowy z 04.01.2016

4 sty 2016 13:13

Komentarz walutowy z 04.01.2016

31 gru 2015 13:06

Komentarz walutowy z 31.12.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut