Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 05.08.2016

5 sie 2016 15:44|Marcin Lipka

Dobry raport z amerykańskiego rynku pracy wywołuje nie tylko wzmocnienie dolar, ale również zaburzenia na funcie. Złoty minimalnie mocniejszy pod lepszych od oczekiwań publikacjach z USA.

Dane z amerykańskiego rynku pracy za miesiąc lipiec były dobre. Nowe miejsca pracy w sektorze pozarolniczym wzrosły o 255 tys przy oczekiwaniach na poziomie 180 tys. Dodatkowo nastąpiła rewizja danych w górę za dwa poprzednie miesiące o 18 tys.

Mimo, że stopa bezrobocia utrzymała się na tym samym poziomie (4.9%), a nie spadła o 0.1 pkt proc. jak spodziewali się ekonomiści to jednak również i te dane należy odebrać względnie pozytywnie bo wzrósł odsetek osób szukających pracy i pracujących do populacji w wieku produkcyjnym. Oznacza to, że zmniejsza się liczba osób pozostających poza zasobami siły roboczej.

Patrząc również na wzrost płacy godzinowej należy uznać, że jest on solidny. Co prawda w porównaniu z poprzednim miesiącem nie podwyższył się on w relacji rok do roku (+2.6%), ale wzrósł bardziej od oczekiwań jeżeli chodzi o relację m/m i wyniosły +0,3%. To może sugerować, że presja na wyższe wynagrodzenia będzie kontynuowana, co powinno być pozytywnym elementem dla FOMC.

Warto także zauważyć, że minimalnie wzrosła średnia liczba godzin przepracowanych w tygodniu. Sugeruje to nie tylko wyższe wypłaty, ale także fakt, że ci którzy pracują w niepełnym wymiarze godzin pracują dłużej, a ci którzy są zatrudnieni na cały etat zostają po godzinach. Oba elementy powinny sugerować coraz lepszą kondycję rynku pracy.

Rekcja rynkowa jest także względnie silna. EUR/USD spadł 60-70 pipsów. Trudno jednak powiedzieć czy jest ona tylko związana z wyższymi payrollsami, czy też wszystkie elementy raportu Departamentu Pracy składają się na lepszą wycenę dolara. Gdy porównamy dane NFP i ADP z ostatnich kilku miesięcy to średnia jest bardzo podobna. W sumie więc rynek nie powinien być zaskoczony, że amerykańska gospodarka tworzy od 150-200 tys miejsc pracy miesięcznie.

W kontekście przyszłej polityki monetarnej ważna jest jednak reakcja rynku instrumentów dłużnych. Rentowności 2-letnich obligacji skarbowych wzrosły od 6 punktów bazowych i przekroczyły 0.7%. To praktycznie automatycznie zwiększa rynkowe prawdopodobieństwo podniesienia stóp procentowych przez Fed. W rezultacie dzisiejsza aprecjacja dolara może być bardziej trwała.

Funt i złoty

Nie jest zaskoczeniem, że silniejszy dolar wywołał przecenę GBP/USD. Jednak skala samego ruchu jest dość poważna i wynosi prawie 150 pipsów. Oznacza to, że popularny „kabel” testuje w tym momencie okolice 1.30. Prawdopodobnie na tej parze zostały uruchomione zlecenia „stop loss” które powiększyły ogólną przecenę funta.

W rezultacie funt w relacji do złotego pogłębił ponad 2-letnie minima i spadł do poziomu 5.03. CHF/PLN oraz EUR/PLN zareagowały spokojniej, ale krajowa waluta dzięki lepszemu sentymentowi globalnemu minimalnie zyskała również do franka i euro. Natomiast wzrost apetytu na dolara popchnął wycenę USD/PLN w okolice 3.87, co można uznać, że uzasadniony ruch biorąc pod uwagę, że raport amerykańskiego Departamentu Pracy został przyjęty pozytywnie na rynku.

 

5 sie 2016 15:44|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

5 sie 2016 11:35

Komentarz walutowy z 05.08.2016

4 sie 2016 15:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 04.08.2016

4 sie 2016 11:16

Komentarz walutowy z 04.08.2016

3 sie 2016 15:40

Popołudniowy komentarz walutowy z 03.08.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut