Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.03.2017

16 mar 2017 15:34|Bartosz Grejner

Brytyjski bank centralny pozostawia politykę monetarną bez zmian, ale jastrzębi przekaz wzmacnia funta. Lepsze od oczekiwań dane rachunku bieżącego wzmacniają złotego.

Pierwszy głos za podwyżką stóp od ponad roku

Bank centralny Anglii (Bank of England, BoE) opublikował dzisiaj decyzję oraz zapis rozmów (tzw. “minutes”) po posiedzeniu komitetu monetarnego w dniu wczorajszym. Decyzje komitetu okazały się zgodne z oczekiwaniami rynkowymi: pozostawiono zarówno stop procentowe (0,25%) oraz program skupu obligacji (425 mld funtów co miesiąc). Jednakże zaskoczeniem okazał się brak jednomyślności wśród członków komitetu w głosowaniu nad poziomem stóp procentowych.

Kristin Forbes zagłosowała za podwyższeniem stóp procentowych o 25 pb już na tym posiedzeniu. Tym samym był to pierwszy głos za podwyżką stóp od stycznia 2016 r. Ta informacja spowodowała szybki wzrost wartości funta, którego kurs wobec dolara (GBP/USD) wzrastał z poziomu 1,226 przed decyzją o ponad pół procent do ok. 1,236. BoE równocześnie podniósł projekcje tempa wzrostu PKB w I kwartale o 0,1 pkt proc. do 0,6%, w porównaniu do lutowego raportu o inflacji.

Ponadto, z zapisu rozmów wynikało, iż część członków widziało szansę na konieczność podniesienia poziomu stóp procentowych szybciej niż tego oczekiwali a także na “niewielką” redukcję pakietu stymulacyjnego w ciągu trzech lat. Część z członków stwierdziła ponadto, iz potrzebowałaby stosunkowo niedużo nowych pozytywnych danych makroekonomicznych aby rozważać redukcję łagodnej polityki monetarnej (czyli de facto wzrost stóp procentowych).

EUR/PLN znowu poniżej 4,30

O 14.30 Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o przeciętnym wynagrodzeniu w sektorze przedsiębiorstw w lutym, które wzrosło o 4% r/r do 4304,95 zł. Z kolei przeciętne zatrudnienie wzrosło w tym sektorze o 4,6% r/r, przekraczając oczekiwania rynkowe o 0,1 pkt proc. i wyznaczając nowe blisko 9-letnie rekordy wzrostu. Szczególnie pozytywnie zaskoczyły jednak dane o rachunku bieżącym Polski w styczniu, który wyniósł 2,46 mld euro. Okazał się wyższe od konsensus rynkowego o 2 mld, a od grudniowego poziomu o 3 mld euro.

O tak znacznej poprawie na rachunku bieżącym zadecydowała poprawa salda dochodów pierwotnych, które było wyższe niż w poprzednim miesiącu o 1,9 mld euro. Zadecydował o tym przede wszystkim napływ środków z UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej w wysokości 2,2 mld euro. Jednakże rachunek kapitałowy pokazał znikomy napływ środków unijnych na inwestycje, co może odbić się na poziomie inwestycji w kolejnych miesiącach. Złoty zareagował na dane pozytywnie: kurs EUR/PLN pierwszy raz od ponad tygodnia spadał poniżej poziomu 4,30, a USD/PLN testował poziom 4,00. Polska waluta jednak nadal traciła do globalnie silniejszego funta. Na rynku międzybankowym funt przed godziną 15 kosztował ok. 3 grosze więcej (4,95 zł) niż w okolicach południa.

Jutro na rynku

Komunikat FOMC pomógł polskiej walucie, który zyskał, a jutro na rynek napłyną dane z polskiej gospodarki, które - w przypadku utrzymania pozytywnego trendu) - mogłyby w dalszym stopniu wzmocnić złotego. O 14.00 Główny Urząd Statystyczny opublikuje dane o lutowych poziomach produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W styczniu dane te okazały się znacznie lepsze od oczekiwań, kiedy to wzrosty osiągnęły kilkuletnie minima.

Po wzroście o 11,4% r/r sprzedaży detalicznej w styczniu, w lutym konsensus rynkowy wskazuje na jej zwiększenie się o 8,6% r/r. Choć to mniej niż przed miesiącem o kilka punktów procentowych, odczyt na tym poziomie byłby nadal blisko 5-letnich maksimów wzrostu. Nieco większy spadek tempa wzrostu oczekiwany jest w przypadku produkcji przemysłowej: oczekuje się jej wzrostu w lutym na poziomie 2,9% r/r, podczas gdy miesiąc wcześniej zwiększyła się o 9% - najwięcej od 5 lat. Trzeba jednak pamiętać, iż dane o produkcji poddają się stosunkowo sporym wahaniom z miesiąca na miesiąc.

W przypadku odczytów zgodnych lub wyższych od konsensusu, mogłoby wzrosłoby prawdopodobieństwo lepszego od oczekiwań tempa wzrostu PKB w I kwartale tego roku (po bardzo dobrym styczniu). Biorąc pod uwagę pozytywną reakcję złotego na komunikat FOMC i osłabienie dolara, pozytywne dane lutowe mogłyby w dalszym stopniu wzmocnić złotego - USD/PLN blisko granicy 4 zł, a EUR/PLN w okolice minimów z początku marca, tj. 4,27.

O tej samej godzinie GUS przedstawi również dane o inflacji producentów (PPI) w lutym. W ostatnich miesiącach rosła ona w szybkim tempie, zgodnie z globalnymi trendami. W styczniu wzrost cen producentów wyniósł 4,1% r/r, a w lutym oczekuje się jego dalszego zwiększenia do 4,6%, co byłoby najszybszym tempem wzrostu od prawie pięciu lat. Po ostatnim stosunkowo gołębiej konferencji Rady Polityki Pieniężnej, wyższe tempo wzrostu wskaźnika PPI mogłoby wzmocnić złotego, gdyż mogłoby wzrosnąć prawdopodobieństwo, że RPP porzuci zaskakująco gołębi ton.

O 15.00 z kolei poznamy wskaźnik zaufania konsumentów Uniwersytetu Michigan. Zaufanie konsumentów do gospodarki USA gwałtownie wzrosło wraz z wyborem Donalda Trumpa na nowego prezydenta, na co wpłynęły zapowiadane przez niego m.in. cięcia podatków oraz wzrost wydatków infrastrukturalnych. W lutym osiągnął on poziom 96,3 pkt, o 2,2 pkt od maksimum ze stycznia (i przy okazji kilkunastoletnich rekordów tego wskaźnika). Obecne oczekiwania rynkowe wskazują na odczyt na poziomie 97 pkt, choć musimy brać pod uwagę, iż poziom tego wskaźnika może spadać w związku z oczekiwaniem na spełnienie obietnic przedwyborczych Prezydenta Trumpa. Biorąc pod uwagę osłabienie dolara po decyzji i komunikacie FOMC, amerykańska waluta może zareagować zwiększeniem poziomu wahań w przypadku gdyby odczyt odbiegał znacznie od konsensusu.

 

16 mar 2017 15:34|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 mar 2017 12:24

Komentarz walutowy z 16.03.2017

15 mar 2017 15:34

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.03.2017

15 mar 2017 12:30

Komentarz walutowy z 15.03.2017

14 mar 2017 15:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.03.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut