Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.07.2015

16 lip 2015 17:03|Artur Wiszniewski

Grecja otrzyma 7 mld wsparcia pomostowego. EBC zwiększył awaryjną płynność dla greckiego sektora bankowego. Mario Draghi nie widzi niebezpieczeństwa niespłacenia przez Grecję długów wobec EBC. Złoty korzysta z apetytu na ryzyko.

Tak jak oczekiwano, Europejski Bank Centralny nie zmienił poziomu stóp procentowych. Podstawowa stopa procentowa wynosi plus 0.05 procent, a stopa depozytowa minus 0.2 procent.

Podczas konferencji prasowej prezes EBC Mario Draghi poinformował, że frankfurcka instytucja zwiększyła limit awaryjnej płynności dla greckich banków. Wzrósł on jednak tylko o 900 mln euro, co odpowiada tygodniowym potrzebom. Szef EBC powiedział, że taka decyzja mogła zapaść ze względu na działania podjęte przez grecki rząd, które otwierają drogę do zapewnienia finansowania pomostowego, a następnie uruchomienia docelowego programu pomocowego.

Mario Draghi wielokrotnie podkreślał, że EBC działa przy założeniu integralności strefy euro. Frankfurcka instytucja nie dopuszcza rozpadu unii monetarnej. Szef EBC pytany o konsekwencje nieuregulowania najbliższej płatności przez Grecję (20 lipca) powiedział, że na podstawie posiadanych informacji posiada, nie przewiduje podobnego rozwiązania.

Według Mario Draghiego wpływ greckiego kryzysu jest ograniczony do rynków finansowych. EBC nie dostrzegł pogorszenia warunków monetarnych. Niemniej, jeżeli EBC dostrzeże szkodliwy wpływ tego czynnika, jest gotowy zastosować odpowiednie narzędzia.

Eurogrupa daje pieniądze

Ministrowie finansów strefy euro wyrazili zgodę na przekazanie Grecji finansowania pomostowego. W oświadczeniu wskazano, że greccy politycy wypełnili zobowiązanie wynikające z poniedziałkowego porozumienia. Teraz pozostaje tylko zgoda krajowych parlamentów, która spodziewana jest jutro.

To oznacza, że kraj otrzyma 7 miliardów euro, które pozwolą uregulować najbardziej palące płatności w najbliższym czasie. Zasadnicze znaczenie ma spłacenie najbliższej raty dla Europejskiego Banku Centralnego, która jest wymagana do 20 lipca. W dodatku kraj musi uregulować zaległe płatności wobec Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Pierwszy krok w kierunku trzeciego programu pomocowego został wykonany. Na horyzoncie jest jednak coraz więcej przeciwności. Piątkowe głosowanie w Bundestagu, ze względu na niemiecką krytykę Grecji, będzie pewnym czynnikiem ryzyka.

W dłuższym terminie istotnego znaczenia nabierze zapewne fakt, że znaczna część Syrizy głosowała przeciwko programowi pomocowemu. To osłabia pozycję premiera Alexisa Tsiprasa oraz podgrzewa spekulacje na temat konieczności przebudowy rządu lub wcześniejszych wyborów. Testem będzie kolejna runda głosowań nad ustawami narzuconymi przez wierzycieli, które muszą być przyjęte do 22 lipca.

Złoty rośnie

W czwartek złoty powiększył zyski wobec euro. Kurs EUR/PLN spadł do blisko 4.10 zł, co było najniższym poziomem od czerwca. Złoty zyskał także wobec dolara, funta oraz franka szwajcarskiego.

Dane z polskiej gospodarki wypadły poniżej prognoz. Zatrudnienie wzrosło o 0.9 procent w czerwcu, co było wynikiem gorszym od prognoz oraz słabszym niż przed miesiącem. Podobnie było z raportem o wynagrodzeniach, które wzrosły o 2.5 procent, czyli mniej niż oczekiwano. Także raport o inflacji bazowej był poniżej oczekiwań. Zwolniła ona do 0.2 procent z 0.4 procent przy prognozie 0.3 procent. W piątek zostaną opublikowane dane o produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej. W kontekście nie najlepszych wyników w ostatnim czasie trudno oczekiwać, że dane będą wspierać złotego.

Złoty pozostaje pod wpływem silnego apetytu na ryzyko. Polska waluta ma szansę na powiększenie zysków w miarę postępów w sprawie Grecji. Niemniej dość jastrzębie nastawienie zaprezentowane przez Fed, będzie temperować potencjał aprecjacyjny.


16 lip 2015 17:03|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 lip 2015 13:26

Komentarz walutowy z 16.07.2015

15 lip 2015 17:10

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.07.2015

15 lip 2015 13:24

Komentarz walutowy z 15.07.2015

14 lip 2015 17:28

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.07.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut