Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.12.2015

16 gru 2015 16:11|Marcin Lipka

Stabilizacja EUR/USD przed historycznym posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Dane z Polski bez znacznie dla złotego. Polska waluta trochę słabsza po wtorkowym umocnieniu.

Zgodnie z rynkowymi oczekiwaniami Rezerwa Federalna podniesie dzisiaj stopy procentowe. Stopa funduszy federalnych wzrośnie z przedziału od zera do 25 punktów bazowych do 0.25-0.50 proc. Będzie to pierwsza podwyżka stóp procentowych od 2006 roku.

Zasadnicze znaczenie dla reakcji rynków finansowych będzie miała ścieżka podwyżek stóp procentowych nakreślona przez Federalny Komitet Otwartego Rynku. Można spodziewać się, że proces zaostrzania polityki pieniężnej będzie raczej łagodny. W dodatku, jeżeli Fed wskaże na trzy podwyżki w przyszłym roku, reakcja rynków finansowych może być nawet pozytywna.

Przedstawiciele amerykańskiego banku centralnego w ostatnich tygodniach zakomunikowali, że cykl zacieśniania polityki pieniężnej będzie uzależniony od danych. Prezes Fed Janet Yellen powiedziała, że teraz bank centralny będzie przykładał mniejszą wagę do sytuacji na rynku pracy, natomiast większa uwaga zostanie poświęcona inflacji. Fed będzie obserwował, czy tempo wzrostu cen przybliża się do celu na poziomie 2 proc.

Silniejszy rynek pracy

Wstępne raporty dotyczące koniunktury w krajach strefy euro były bliskie oczekiwaniom. W większości krajów obserwujemy stabilny rozwój sytuacji. Negatywnie wyróżnia się tylko Francja, gdzie indeks PMI dla sektora przemysłowego spadł do neutralnego poziomu 50, oddzielającego rozwój od spadku aktywności.

W przypadku raportu dotyczącego unii monetarnej uwagę zwraca wzrost indeksu zatrudnienia. Firmy zatrudniają pracowników w największym tempie od wiosny 2011 roku.

Ten raport pokazuje, że działania podjęte przez Europejski Bank Centralny w połowie 2014 roku zaczynają przynosić spodziewane efekty. Już wcześniej widoczny był wzrost akcji kredytowej. Także poziom stopy bezrobocia spada, chociaż wciąż pozostaje blisko historycznych szczytów. Kurs EUR/USD po wczorajszym spadku pozostaje ponad 1.09 dolara.

Złoty czeka na Fed

Polski rynek pracy potwierdza swoją siłę. Listopadowe dane dotyczące sytuacji zatrudnieniowej były lepsze od oczekiwań. Dynamika wynagrodzeń wzrosła do 4 proc. w relacji rok do roku wobec 3.3 proc. miesiąc wcześniej. Prognozy mówiły o wzroście o 3.3 proc. Podobnie lepiej od oczekiwań wypadły dane o wynagrodzeniach, które wzrosły o 1.2 proc. po wzroście o 1.1 proc. w poprzednim okresie. Oczekiwania wskazywały na 1.1 proc.

Rozczarowały natomiast dane dotyczące inflacji bazowej. Tempo wzrost cen po wyłączeniu zmiennych cen energii i żywności spadło do 0.2 proc. wobec 0.3 proc. miesiąc wcześniej. Prognozy mówiły o wzroście o 0.3 proc. Pokazane wczoraj dane o inflacji konsumenckiej były również niższe niż oczekiwania. Inflacja wyniosła minus 0.6 proc. wobec minus 0.5 proc. prognozowanej.

W czwartek zostaną pokazane dane o sprzedaży detalicznej. Zgodnie z oczekiwaniami sprzedaż zwiększyła się o około 2 proc. po wzroście o 0.8 proc. miesiąc wcześniej. Ten raport pokaże, czy silny rynek pracy wspiera konsumpcję. Jeżeli tempo wzrostu sprzedaży pozostanie na niskim poziomie, to szansa na silniejsze odbicie inflacji ze względu na rosnący popyt, będzie stosunkowo niewielka. Z tego powodu wzrośnie presja na Radę Polityki Pieniężnej, aby obniżała dalej stopy procentowe. Taki scenariusz byłby niekorzystny dla złotego.

Podczas środowej sesji złoty stabilizuje się w relacji do najważniejszych par po wyraźnym umocnieniu we wtorek. Frank szwajcarski spadł poniżej 4 zł, a euro porusza się niewiele powyżej 4.30 zł. W najbliższej perspektywie najważniejszym czynnikiem dla złotego będzie decyzja Rezerwy Federalnej dotycząca stóp procentowych oraz reakcja szerokiego rynku. Gołębi komunikat może oznaczać umocnienie złotego.


16 gru 2015 16:11|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

16 gru 2015 13:05

Komentarz walutowy z 16.12.2015

15 gru 2015 16:46

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.12.2015

15 gru 2015 13:14

Komentarz walutowy z 15.12.2015

14 gru 2015 16:54

Popołudniowy komentarz walutowy z 14.12.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut