Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.03.2016

17 mar 2016 17:11|Artur Wiszniewski

Gołębia Rezerwa Federalna wspiera pozytywne nastroje na rynkach finansowych. Dane dotyczące polskiej gospodarki potwierdzają stabilne ożywienie. Złoty silniejszy tylko do dolara.

Rezerwa Federalna zamyka okres przesunięcia kluczowych banków centralnych na bardziej gołębie pozycje. Przed tygodniem taki krok został zrobiony przez Europejski Bank Centralny. Wcześniej polityka pieniężna została złagodzona przez Chiny oraz Japonię. Również mniej znaczące banki centralne zdecydowały o złagodzeniu swojej postawy.

W środę Fed pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Obecnie stopa funduszy federalnych jest w przedziale od 0.25 proc. do 0.50 proc. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami inwestorów. Zaskoczeniem były natomiast prognozy pokazane przez Fed. Projekcje wskazały na zaledwie dwie podwyżki stóp procentowych w tym roku. To istotne zmiana w stosunku do grudniowych prognoz, które mówiły o możliwości czterech podwyżek stóp procentowych.

Podczas konferencji prezes Fed Janet Yellen powiedziała, że obecny poziom stóp procentowych daje większe możliwości reakcji na zbyt wysoką inflację niż zbyt niską. Dlatego bank centralny chce mieć pewność, że rynek pracy będzie dążył do równowagi a inflacji do celu, zanim będzie kontynuować zacieśnianie polityki pieniężnej.

Ostatnie raporty z amerykańskiej gospodarki nie dają jednoznacznej odpowiedzi, czy czynniki krajowe będą w stanie popchnąć inflację do góry w otoczeniu rekordowo niskich cen surowców. Chociaż bezrobocie jest najniższe od pięciu lat, a zatrudnienie rośnie zdecydowanie powyżej oczekiwań, to płace rozczarowują (w lutym spadły o 0.1 proc. miesiąc do miesiąca). Bez wzrostu wynagrodzeń trudno liczyć na silniejszą konsumpcję. Sprzedaż detaliczna w pierwszych dwóch miesiącach 2016 roku rozczarowała. Trudno zatem oczekiwać, że konsumpcja gospodarstw domowych będzie czynnikiem wspierającym inflację.

Reakcja rynku walutowego była bardzo czytelna. Dolar stracił na wartości do euro i innych najważniejszych par. Amerykańska waluta osłabiła się także w stosunku do walut z koszyka rynków wschodzących. Biorąc pod uwagę łagodne nastawienie najważniejszych banków centralnych, można oczekiwać dalszej aprecjacji ryzykownych walut.

Solidne raporty

Dane z polskiej gospodarki potwierdzają silne ożywienie. Po porcji solidnych danych dotyczących rynku pracy dzisiaj powyżej oczekiwań wypadły dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej.

Produkcja przemysłowa wzrosła w lutym o 6.7 proc. wobec prognozy 5.5 proc. Miesiąc wcześniej wskaźnik wzrósł o 1.4 proc. Także dane o konsumpcji były wyższe niż oczekiwania. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 3.9 proc. w relacji rok do roku po wzroście o 0.9 proc. miesiąc wcześniej. Prognozy mówiły o wyniku plus 3.3 proc.

Zdecydowanie poniżej oczekiwań wypadły natomiast dane o inflacji producenckiej. Wskaźnik cen spadło o 1.4 proc. wobec prognozy minus 1.2 proc. Ten raport potwierdza przekonanie, że powrót inflacji powyżej zera pozostaje odległą perspektywą. Także dane o inflacji konsumenckiej i inflacji bazowej były zdecydowanie poniżej oczekiwań.

Silne ożywienie w polskiej gospodarce jest połączone z niską inflacją. Rada Polityki Pieniężnej zakomunikowała na ostatnim posiedzeniu, że nie zamierza dostosowywać poziomu stóp procentowych. Ocena została potwierdzona także w opublikowanym dzisiaj protokole po marcowym posiedzeniu RPP. Na razie szansa na zrewidowanie tego podejścia jest raczej niewielka, ponieważ władze monetarne uważają gospodarkę za zrównoważoną. Niemniej utrzymanie niskiej inflacji w dłuższej perspektywie może prowadzić do wzrostu presji na RPP, aby dostosować poziom kosztu kredytu.

Taki scenariusz mógłby prowadzić do osłabienia złotego, jest on jednak mało prawdopodobny. Z kolei czynnikiem, który może wspierać złotego w dłuższej perspektywie, jest luźna polityka najważniejszych banków centralnych.


17 mar 2016 17:11|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 mar 2016 13:16

Komentarz walutowy z 17.03.2016

16 mar 2016 16:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.03.2016

16 mar 2016 13:40

Komentarz walutowy z 16.03.2016

15 mar 2016 17:17

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.03.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut