Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.09.2015

17 wrz 2015 17:19|Artur Wiszniewski

Brak kierunku na rynkach finansowych. Inwestorzy czekają na komunikat Rezerwy Federalnej. Złoty przeceniony po porcji kiepskich danych z polskiej gospodarki.

Przed kluczową decyzją Rezerwy Federalnej atmosfera na rynkach jest dość spokojna. Inwestorzy nie chcą zajmować dużych pozycji ze względu na niepewność związaną z decyzją Fed oraz spodziewanym skokiem zmienności po pokazaniu komunikatu. Kurs EUR/USD krąży nieznacznie powyżej 1.13.

Podstawowy scenariusz zakłada brak wzrostu kosztu kredytu oraz zapowiedź jednej podwyżki do końca 2015 roku. To będzie oznaczać obniżenie ścieżki stóp procentowych. Taki scenariusz będzie negatywny dla dolara, lecz pozytywnie wpłynie na ryzykowne aktywa (więcej o scenariuszach przed Fed w poprzednim komentarzu). Decyzja Fed zostanie przedstawiona o 20.00 czasu polskiego.

Pokazane dzisiaj dane o nowych bezrobotnych potwierdziły silne ożywienie na amerykańskim rynku pracy. Liczba wniosków o pomoc dla bezrobotnych spadła o 11 tys. do 264 tys. Wynik był lepszy niż prognoza na poziomie 275 tys. To najniższy wynik w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Dane nie wpłyną na dzisiejszą decyzję Fed.

Kiepskie dane

Dane dotyczące produkcji przemysłowej oraz sprzedaży detalicznej podobnie jak przed miesiącem rozczarowały. Produkcja przemysłowa wzrosła o 5.3 procent w relacji rocznej. To wynik zdecydowanie gorszy niż prognoza na poziomie ponad 6 procent. Wzrost produkcji zanotowano w 24 spośród 34 badanych działów przemysłu. Najlepsze wyniki zanotowała branża samochodowa (plus 26 procent). Z kolei spadki zanotowano w produkcji metali (minus 5.3 procent) oraz produkcji wyrobów elektronicznych (minus 3.8 procent).

Jeszcze gorzej było ze sprzedażą detaliczną. Ten raport pokazał spadek sprzedaży o 0.3 procent w relacji rok do roku. Oczekiwania mówiły natomiast o wzroście w tempie 1.2 procent. Najlepsze wyniki zanotowały podmioty zajmujące się handlem w branży motoryzacyjnej oraz sprzedawcy żywności. Spadki zanotowano natomiast w kategoriach paliwa i pozostałe.

Sierpniowe oraz lipcowe dane były stosunkowo słabe. To oznacza, że trzeci kwartał może być mniej udany, niż oczekiwano wcześniej. Tym samym spowolnienie wzrostu widziane w drugim kwartale może trwać także w kolejnym trzymiesięcznym okresie. Trudno bowiem oczekiwać, że wrześniowe dane będą na tyle silne, aby zniwelować niekorzystny wpływ lipca i sierpnia. Nie zmieni tego dość wyraźne ożywienie na rynku pracy (więcej we wczorajszym komentarzu).

Opublikowany dzisiaj protokół wrześniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej pokazał, że RPP dość pozytywnie ocenia rozwój sytuacji gospodarczej w strefie euro oraz zwraca uwagę na korzystne tendencje w Stanach Zjednoczonych. Władze monetarne widzą natomiast zagrożenie w pogorszeniu kondycji gospodarek rozwijających się. W tym kontekście zasadnicze znaczenie ma kryzys w Chinach, lecz także problemy Rosji i Brazylii mają duży wpływ.

RPP zwróciła uwagę na spowolnienie wzrostu polskiej gospodarki w drugim kwartale, za co odpowiadał niższy wkład eksportu netto i inwestycji, lecz konsumpcja rosła stabilnie. Patrząc na tendencje zachodzące w gospodarkach rozwijających się, można oczekiwać, że aktywność polskiej gospodarki może być niższa.

Hamowanie gospodarek wschodzących może wpłynąć na osłabienie globalnego wzrostu oraz pogłębić przecenę surowców. Ten czynnik może opóźnić powrót inflacji do dodatnich poziomów. Niemniej większość członków RPP oczekuje stabilizacji stóp procentowych.

Przed decyzją Rezerwy Federalnej złoty tracił na wartości w relacji do wszystkich par. Zasadnicze znaczenie dla tego ruchu miały słabe dane z polskiej gospodarki. Brak wzrostu stóp procentowych oraz zapowiedź jednorazowej podwyżki w tym roku może jednak oznaczać umocnienie złotego. Z kolei bardziej jastrzębie stanowisko Fed będzie prowadziło do dalszej przeceny polskiej waluty.


17 wrz 2015 17:19|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

17 wrz 2015 13:28

Komentarz walutowy z 17.09.2015

16 wrz 2015 17:07

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.09.2015

16 wrz 2015 13:35

Komentarz walutowy z 16.09.2015

15 wrz 2015 17:03

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.09.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut