Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.11.2015

18 lis 2015 16:46|Marcin Lipka

Osłabienie dolara przed publikacją protokołu z posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Amerykański rynek nieruchomości nie sprostał rynkowym oczekiwaniom. Złoty stabilny po publikacji danych dotyczących rynku pracy.

Po zakończeniu europejskiej sesji zostanie ujawniony protokół po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. Będzie to ostatnia tak istotna publikacja przed grudniowym spotkaniem Rezerwy Federalnej, podczas którego może zapaść decyzja o podniesieniu stóp procentowych. Ewentualna podwyżka na kolejnym posiedzeniu FOMC, będzie pierwszym takim wydarzeniem od niemal dekady.

Ostatnie raporty dotyczące amerykańskiej gospodarki przemawiają za zacieśnieniem polityki pieniężnej na kolejnym posiedzeniu FOMC. Zasadnicze znaczenie dla oceny szansy na podniesienie stóp procentowych, miały ostatnie dane z amerykańskiego rynku pracy. Zatrudnienie wzrosło zdecydowanie mocniej od prognoz (o 271 tys.), przez co prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych obliczane na podstawie kontraktów terminowych wynosi blisko 70 proc. (dane Bloomberg).

Dane z amerykańskiego rynku nieruchomości nie sprostały rynkowym oczekiwaniom. Liczba rozpoczętych budów domów spadła do 1.06 mln, wobec prognozy 1.16 mln. Natomiast liczba wydanych pozwoleń na budowę wyniosła 1.15 mln, co było rezultatem zgodnym z oczekiwaniami. To pozwala oczekiwać, że kolejne miesiące przyniosą poprawę również na polu nowych inwestycji. Ogólna ocena rynku nieruchomości pozostaje pozytywna.

Dzisiaj obserwujemy próbę odreagowania EUR/USD, po spadku do najniższego poziomu od siedmiu miesięcy. Szansa na silniejsze odbicie jest raczej ograniczona, ze względu na spodziewane zwiększenie rozbieżności w polityce pieniężnej między Europejskim Bankiem Centralnym a Rezerwą Federalną. Ostatnie sygnały płynące od przedstawicieli frankfurckiej instytucji wskazują, że szansa na zwiększenie stymulacji jest stosunkowo wysoka.

Środowe wystąpienia przedstawicieli Fedu nie dostarczyły istotnych informacji dotyczących polityki pieniężnej i sytuacji gospodarczej. Odniesienia do polityki pieniężnej zrobił Jeffrey Lacker, prezes Fed w Richmond. Potwierdził on swoje stanowisko, dotyczące konieczności rozpoczęcia zacieśniania polityki pieniężnej w grudniu. Lacker to jastrzębi przedstawiciel Fed, dlatego takie komentarze nie zaskakują. Scenariusz zacieśnienia wsparli także William Dudley oraz Dennis Lockhart. Stąd ich wpływ na rynek jest ograniczony.

Złoty stabilny na niskim poziomie

Październikowe dane dotyczące polskiego rynku pracy nie zaskoczyły. Zatrudnienie wzrosło trochę mocniej od oczekiwań, o 1.1 proc. wobec prognozy na poziomie 1 proc. Słabiej od przewidywań wypadły natomiast dane o wynagrodzeniach. Płace urosły o 3.3 proc., wobec prognozy 3.6 proc. Raporty potwierdzają, że ożywienie na rynku pracy pozostaje silne.

Dzisiejsze dane nie wpłynęły istotnie na zachowanie złotego. Większe znaczenie będą miały natomiast czwartkowe raporty. Jutro zostaną pokazane dane o sprzedaży detalicznej oraz produkcji przemysłowej. W trzecim kwartale polski PKB przyspieszył (do 3.4 proc. z 3.3 proc.), mimo że w tamtym okresie sprzedaż i produkcja były stosunkowo słabe.

W środę złoty był stosunkowo stabilny. Polska waluta utrzymuje się jednak na bardzo niskim poziomie. We wtorek dolar kosztował przez chwilę 4 zł, co było najwyższym poziomem od 11 lat. Podobnie jest w przypadku brytyjskiego funta, który momentami kosztował już ponad 6.08 zł, co było najwyższym poziomem od ponad dekady. Jeżeli protokół z posiedzenia FOMC będzie bardziej restrykcyjny niż rynkowe oczekiwania, złoty może powiększyć spadki.


18 lis 2015 16:46|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

18 lis 2015 13:33

Komentarz walutowy z 18.11.2015

17 lis 2015 17:10

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.11.2015

17 lis 2015 13:31

Komentarz walutowy z 17.11.2015

16 lis 2015 16:56

Popołudniowy komentarz walutowy z 16.11.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut