Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.09.2017

19 wrz 2017 15:13|Marcin Lipka

Doniesienia Reutersa dotyczące wychodzenia z luzowania ilościowego przez EBC zwiększają zmienność na EUR/USD. Złoty wsparty przez nieco słabsze euro oraz wyraźnie lepsze dane z polskiej gospodarki. EUR/PLN obniża się do okolic 4.28.

Podczas względnie spokojnego popołudnia na rynku walutowym Reuters opublikował depeszę, w której powołując się na osoby z Europejskiego Banku Centralnego, sugeruje że informacja o podjęciu decyzji o wygaszeniu luzowania ilościowego nie musi być podjęta na październikowym posiedzeniu.

Podobne spekulacje już się pojawiały przed ostatnim komunikatem z Banku Centralnego i także powodowały presję na euro. Im późniejsze wyjście QE przez EBC tym szansa na utrzymanie bieżących wzrostów EUR/USD jest mniejsza. Ogólnie jednak według Reutersa na razie żadna decyzja nie została podjęta. Główna para walutowa spadła do 1.1955, ale po kilkudziesięciu minutach znaczna część strat została ograniczona.

W kontekście popołudniowych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości widać było znaczne przyspieszenie w liczbie wydanych nowych pozwoleń na budowę w sierpniu. Z kolei rozpoczęte inwestycje były minimalnie poniżej prognoz. Dodatkowe informacje zaprezentowane przez Biuro Spisu Powszechnego nie pokazują by huragan Harvey, który nawiedził Teksas miał wyraźny wpływ na odczyty. Liczba gospodarstw domowych objętych żywiołem była względnie mała. Dużo większy wpływ natomiast na dane za wrzesień może mieć Irma, której skutki dotknęły mieszkańców Florydy. Te odczyty jednak będą dopiero dostępne za miesiąc. Ogólnie dane nie są więc przełomowe, a rynek nadal będzie prawdopodobnie czekać na jutrzejsze posiedzenie FOMC.

Informacje Reuters i bardzo dobre dane z Polski

Popołudnie było korzystne dla złotego. Doniesienia Reutersa dotyczące możliwości późniejszego wycofania się EBC z QE wsparły krajową walutę, Drugim pozytywnym impulsem były wyraźnie lepsze od konsensusu odczyty z rodzimej gospodarki.

Szczególnie pozytywnie wyróżniała produkcja przemysłowa. Wzrosła ona o 8.8% r/r przy oczekiwaniach zbliżonych do 6.0% r/r. Powyżej konsensusu była także sprzedaż detaliczna z Polski, ale w tym przypadku różnica nie była tak duża jak w odczycie produkcji. Sprzedaż wzrosła o 7.6% r/r, a oczekiwania ekonomistów zawierały się blisko granicy 7.0%. Względnie niewielkie odchylenie od prognoz było widoczne na bardzo zmiennej ostatnio produkcji budowlano-montażowej (23.5% r/r, o 0.5 pkt poniżej szacunków) W rezultacie informacja dotycząca EBC nałożyła się na dobre dane z Polski. Dzięki temu EUR/PLN przed godziną 15.00, euro było notowane blisko granicy 4.28. To prawie 1.5 gr mniej niż w okolicach południa.

Dzisiejsze wydarzenia zmniejszają nieco ryzyko wybicia się EUR/PLN powyżej granicy 4.30. Z jednej strony wychodzenie EBC z QE może być wolniejsze niż oczekiwano, co powinno wspierać złotego, a z drugiej dzisiejsze dobre dane powinny zmniejszać prawdopodobieństwo kolejnych gołębich komentarzy ze strony RPP.

 

19 wrz 2017 15:13|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

19 wrz 2017 12:30

Komentarz walutowy z 19.09.2017

18 wrz 2017 15:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 18.09.2017

18 wrz 2017 12:44

Komentarz walutowy z 18.09.2017

15 wrz 2017 15:25

Popołudniowy komentarz walutowy z 15.09.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut