Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 21.07.2015

21 lip 2015 16:56|Artur Wiszniewski

Słowacja ostrzega Grecję. Dolar zawraca z najwyższego poziomu od trzech miesięcy. Węgry obcinają stopy procentowe do rekordowo niskiego poziomu. Złoty wzmocniony wobec dolara i funta.

Grecki rząd przedstawił parlamentowi kolejną część ustaw, które muszą być przyjęte, aby kraj rozpoczął negocjacje z Europejskim Mechanizmem Stabilizacji. Europejskie kraje oczekują od Grecji wprowadzenia rozwiązań prawnych dotyczących reagowania na kryzys bankowe. Nowe unijne przepisy zdejmują ciężar pomocy dla kredytodawców z podatników oraz przesuwają go na akcjonariuszy i deponentów.

W głosowaniu przed tygodniem część polityków z rządzącej koalicji Syrizy i partii Niezależni Grecy, była przeciwko ustawom gwarantującym zapewnienie finansowania pomostowego. To zmusiło premiera Alexisa Tsiprasa do przebudowy swojego gabinetu. Niemniej koalicja nie została zerwana. Tym razem głosowanie dotyczy raczej technicznych kwestii, co oznacza mniejsze szanse na sporo dysydentów.

Grecja zobowiązała się do przyjęcia kluczowych ustaw w dwóch turach. Pierwszym terminem był 15 lipca, a drugim jest 22 lipca. Kontrowersyjne ustawy dotyczące reformy systemu emerytalnego oraz wzrostu podatków dla rolników, nie będą obecnie głosowane.

Grecki rząd stoi obecnie przed sporym wyzwaniem. Negocjacje z EMS muszą się zakończyć przed 20 sierpnia, aby kraj zdołał otrzymać pieniądze na spłacenie kolejnej części długu do Europejskiego Banku Centralnego. Tym samym za kilka tygodni grecki kryzys ponownie może mieć większe znaczenie jako czynnik ryzyka, jeżeli Ateny nie będą w stanie dotrzymać terminów.

Słowacki minister finansów Robert Fico ostrzegł Ateny. Polityk powiedział, że jeżeli kraj nie będzie wywiązywać się ze zobowiązań wynikających z programu pomocowego, to Bratysława będzie naciskać na wyjście Grecji z unii monetarnej.

Euro rośnie

Po okresie wzrostów na giełdach, które były napędzane greckim optymizmem, przyszła pora na realizację zysków. Stąd spadki na europejskich i amerykańskich giełdach. Podobnie jest na rynku walutowym, gdzie obserwujemy osłabienie dolara. Amerykańska waluta spada z najwyższego poziomu od trzech miesięcy.

Obecnie mamy do czynienia z zamianą ról pomiędzy euro a dolarem. Europejska waluta, jako waluta finansująca, spada w okresach wzrostu awersji do ryzyka. To wynika z rozbieżności pomiędzy polityką Europejskiego Banku Centralnego oraz Rezerwy Federalnej. Zgodnie z oczekiwaniami amerykański bank centralny podniesie stopy procentowe już we wrześniu. Jeżeli na tym polu dojdzie do zmiany oczekiwań, to skala umocnienia dolara może zostać ograniczona (więcej o tej kwestii w poprzednim komentarzu).

Złoty wraca do wzrostów

Czeski Bank Centralny ostrzegł, że nie będzie tolerował spadku kursu EUR/CZK poniżej poziomu 27 koron. To odpowiedź na umocnienie czeskiej waluty do najwyższego poziomu od listopada 2013 roku. Korona osłabia się pod wpływem komentarzy banku centralnego.

Węgierski Bank Centralny obniżył dzisiaj stopy procentowe o 15 punktów bazowych do 1.35 procent. Decyzja była zaskakująca, ponieważ oczekiwano cięcia tylko o 10 punktów bazowych. Władze monetarne oświadczyły, że kończą cykl obniżek stóp procentowych oraz zamierzają utrzymać obecny poziom kosztu kredytu przez bardzo długi czas. W rezultacie forint drożeje wobec euro.

Podczas wtorkowej sesji złoty zdołał wykorzystać osłabienie dolara, aby odrobić straty poniesione w poniedziałek. Polska waluta zyskała także do funta oraz była stabilna do euro i franka. Kontynuacja tego ruchu jest uzależniona od rozwoju oczekiwań co do kolejnych kroków Fed.


21 lip 2015 16:56|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

21 lip 2015 13:18

Komentarz walutowy z 21.07.2015

20 lip 2015 17:05

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.07.2015

20 lip 2015 13:15

Komentarz walutowy z 20.07.2015

17 lip 2015 17:01

Popołudniowy komentarz walutowy z 17.07.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut