Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.09.2014

23 wrz 2014 17:08|Artur Wiszniewski

NBP jako jeden z nielicznych banków centralnych z rynków wschodzących będzie ścinał stopy. Spadek bezrobocia przekreśla szansę na głębsze obniżki w październiku. Bombardowania w Syrii zwiększają awersję do ryzyka mimo wygaszania ukraińskiego kryzysu.

Jak poinformowała agencja Bloomberg, ekonomiści z Bank of America Merrill Lynch umieścili Narodowy Bank Polski wśród nielicznych banków centralnych, które obniżą stopy procentowe w najbliższej perspektywie. Spośród 16 banków centralnych śledzonych przez BoA ML tylko cztery mają ściąć koszt kredytu na fali zacieśniania polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną. Obok NBP stopy mają ściąć władze monetarne w Czechach i Korei Południowej.

Zacieśnienia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną oznacza, że kapitał będzie powracał z rynków wschodzących na amerykański rynek. Międzynarodowy Fundusz Walutowy poinformował, że w sierpniu wartość inwestycji portfelowych na rynkach wschodzących wyniosła tylko 9 miliardów dolarów – znacznie poniżej średniej 38 miliardów z trzech ostatnich miesięcy. Ta tendencja ma się nasilać, co może nieść ze sobą osłabienie walut krajów z koszyka rynków wschodzących.

Bliski Wschód zastąpi Ukrainę?

Stany Zjednoczone rozpoczęły bombardowanie pozycji Państwa Islamskiego w Syrii. Amerykanie są wspierani przez kraje europejskie oraz państwa arabskie. Dodatkowo niepewność zwiększyła informacja, że Izrael zestrzelił syryjski samolot, który naruszył jego przestrzeń powietrzną. Eskalacja napięcia na Bliskim Wschodzie zwiększyła awersję do ryzyka, co przyniosło umocnienie jena i franka – czyli walut postrzeganych jako bezpieczne przystanie dla kapitału.

Nasilenie napięcia w regionie bliskowschodnim zbiega się w czasie ze stopniowym wygaszeniem ukraińskiego konfliktu. Kijów i Moskwa realizują zobowiązania wynikające z porozumienia wynegocjowanego w Mińsku. To sprawia, że niedługo problemy za naszą wschodnią granicą zostaną zmarginalizowane. Z perspektyw ryzykownych aktywów, w tym także złotego, negatywną informacją jest jednak wzrost napięcia związanego z kryzysem na Bliskim Wschodzie.

Cięcie tylko o 25 punktów

Rada Polityki Pieniężnej na ostatnim posiedzeniu zapowiedziała obniżki stóp procentowych w październiku. Za ścięciem kosztu kredytu przemawia wyjątkowo niska inflacja i słabnąca koniunktura. W dodatku Europejski Bank Centralny dokonał bezprecedensowego złagodzenia polityki pieniężnej (skup aktywów i negatywne stopy procentowe), co rodzi niebezpieczeństwo umocnienia złotego w relacji do euro z powodu dysparytetu stóp procentowych.

Niewiadomą była jedynie skala redukcji ceny pieniądza. Początkowo rynkowy konsensus typował 25 punktów bazowych, lecz po bardzo słabych danych o produkcji przemysłowej (spadek o 1.9 procent przy prognozie zakładającej wzrost) mówiono nieśmiało o możliwości cięcia nawet o 50 punktów bazowych. Takie spekulacje były podsycane przez gołębich przedstawicieli RPP.

Po publikacji dzisiejszych danych szansa na cięcie większe niż ćwierć punktu procentowe zmalała znacząco. Zarówno raport o stopie bezrobocia, jak i dane o sprzedaży detalicznej były lepsze od prognoz. Co prawda wzrost sprzedaży w tempie 1.7 procent nie powala na kolana, lecz spadek 11.7 procent bezrobocia jest czytelnym sygnałem poprawy kondycji rynku pracy (przed rokiem bezrobocie wynosiło 13 procent). Ostatnim istotnym raportem przed decyzją RPP będzie indeks PMI dla przemysłu.

Podsumowując, przekonanie części członków RPP, że polityka pieniężna potrzebuje jedynie dostosowanie, przeważy zapewne opinię o konieczności złagodzenia polityki pieniężnej. Tak dzisiejsze dane zostały zinterpretowane przez rynek, co najlepiej oddaje umocnienie złotego w relacji do najważniejszych walut.


23 wrz 2014 17:08|Artur Wiszniewski

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 wrz 2014 12:26

Komentarz walutowy z 23.09.2014

22 wrz 2014 18:27

Komentarz popołudniowy z 22.09.2014

22 wrz 2014 12:51

Komentarz walutowy 22.09.2014

19 wrz 2014 17:26

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.09.2014

Atrakcyjne kursy 27 walut