Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.11.2015

23 lis 2015 16:54|Marcin Lipka

Spokojnie na rynku walutowym. Wywiad telewizji Bloomberg z Danielem Tarullo, gubernatorem Rezerwy Federalnej. PMI ze USA gorsze od oczekiwań. Jutro posiedzenie polskiego rządu między innymi o budżecie na 2016 roku.

Tarullo nico mniej gołębi

Popołudnie jest spokojne na globalnym rynku walutowym, a EUR/USD porusza się w granicach 1.0650. Wydarzeniem dnia w kwestii przyszłej polityki monetarnej Rezerwy Federalnej był natomiast wywiad telewizji Bloomberg z gubernatorem Fedu Danielem Tarullo.

To on wraz z Leal Brainard w poprzednim miesiącu wywołali nieco zamieszania w kwestii zacieśnienia polityki pieniężnej w USA. Ponieważ obecnie w FOMC jest jedynie 5 gubernatorów, którzy stanowią trzon amerykańskiego banku centralnego, pojawiły się spekulacje, że rozłam wśród kluczowych przedstawicieli mógłby doprowadzić do przesunięcia terminu podwyżki stóp procentowych.

Tym razem jednak Tarullo był nieco mniej gołębi, niż można było oczekiwać. Zwrócił on uwagę na fakt, że napływające dane z rynku pracy są lepsze niż w poprzednich miesiącach, a strach o kondycję gospodarek wschodzących jest znacznie mniejszy niż miało to miejsce na wrześniowym posiedzeniu Fedu.

Gubernator Fedu jednak chciałby poczekać na wzrost inflacji, by rozpocząć zacieśnianie monetarne. Z wywiadu jednak nie wynikało jednoznacznie, że sprzeciwiłby się grudniowej podwyżce. Można więc stwierdzić, że jego poglądy ewoluowały bliżej konsensusu FOMC.

Tarullo, podobnie jak inni przedstawiciele Komitetu zwrócił uwagę, że więcej czasu powinno się poświęcić dyskusji na temat tempa podwyżek niż pierwszej decyzji. Biorąc jednak jego poglądy, najprawdopodobniej widziałby bardzo stopniowe zacieśnianie monetarne.

Słaby PMI z USA

Mieliśmy odczyty PMI zza oceanu. Wskaźnik wyprzedzający amerykański przemysł spadł do poziomu 52.6 punktu, co jest najsłabszą publikacją od 25 miesięcy. Chris Williamson, szef ekonomistów Markit zwraca uwagę, że „popyt krajowy utrzymuje się na dobrym poziomie, ale spowolnienie w globalnej gospodarce i silny dolar negatywnie wpływają na zamówienia w firmach”.

Względnie dobrze, choć nieco poniżej oczekiwań ekonomistów, przedstawia się publikacja z amerykańskiego rynku nieruchomości. Sprzedaż domów na rynku wtórnym w październiku, w ujęciu zannualizowanym wyniosła 5.36 miliona przy oczekiwaniach na poziomie 5.4 miliona. Warto jednak zauważyć, że dane są blisko najwyższych odczytów od połowy 2007 roku i nie wskazują na większe problemy w sektorze.

Złoty stabilny przed jutrzejszym posiedzeniem rządu

Jutro, poza publikacją Ifo z Niemiec, ważne dla złotego może być posiedzenie rządu. Według agencji informacyjnych ma na nim odbyć się dyskusja na temat budżetu. Być może dowiemy się jakie są plany nowej administracji dotyczące deficytu sektora finansów publicznych na rok 2016. Gdyby utrzymał się on poniżej 3% PKB wtedy można oczekiwać niewielkiego wzmocnienia złotego. Z koli sugestie na temat przekroczenia tego poziomu mogą utrzymywać presję na krajową walutę.


23 lis 2015 16:54|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

23 lis 2015 13:19

Komentarz walutowy z 23.11.2015

20 lis 2015 16:44

Popołudniowy komentarz walutowy z 20.11.2015

20 lis 2015 13:24

Komentarz walutowy z 20.11.2015

19 lis 2015 17:29

Popołudniowy komentarz walutowy z 19.11.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut