Wymieniaj waluty

Wymieniaj waluty
i zdobywaj darmowe losy.

Pula nagród: 500 000 zł

Weź udział w loterii >

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.11.2017

24 lis 2017 15:44|Bartosz Grejner

Dobre dane i pozytywny sentyment przyczyniają się do wzrostu notowań EUR/USD do 1,19. Złoty wyraźnie umacnia się do franka i dolara - nowe minima na CHF/PLN i USD/PLN.

Euro wyraźnie zyskuje

Podczas dzisiejszych notowań obserwowaliśmy dalsze umocnienie się euro. Wspólnej walucie pomogły kolejne dobre dane ze strefy euro - tym razem były to rekordy wskaźnika nastroju niemiekcich przedsiębiorstw. Prawdopodobnie przyczyniły się one do poprawy sentymentu na rynku, gdyż można było zauważyć zwiększony apetyt na ryzyko - główne indeksy giełd europejskich zyskiwały blisko ok. 1% przed godziną 15.

Dobre nastroje na rynku oraz mniejsza płynność w związku z wczorajszym Świętem Dziękczynienia oraz dzisiejszą krótszą sesją w USA, przyczyniły się do wzrostu notowań głównej pary walutowej, EUR/USD, do ok. 1,19, tj. najwyższego poziomu od dwóch miesięcy. Również indeks dolara (DXY), mierzący siłę amerykańskiej waluty w relacji do 6 głównych walut, spadł poniżej 93 pkt do najniższego poziomu od połowy października.

Na dolarze ciążą ostatnie informacje z rynku USA - niższe od konsensusu oczekiwania inflacyjne konsumentów (wg badań Uniwersytetu Michigan) oraz zwiększona niepewność co do podwyżek stóp procentowych w 2018 r. po publikacji zapisu rozmów z ostatniego posiedzenia komitetu monetarnego Rezerwy Federalnej.

Kalendarz wydarzeń makroekonomicznych na najbliższe godziny jest praktycznie pusty, do tego giełda w USA jest dzisiaj zamykana kilka godzin wcześniej. IHS Markit opublikuje wstępne dane PMI za listopad sektora przemysłowego oraz usług w USA. Spodziewana jest nieznaczna poprawa obu wskaźników, odpowiednio o 0,2 pkt oraz 0,3 pkt. W przypadku gospodarki USA stosunkowo istotniejszy jednak jest odczyt ISM, stąd wpływ tych danych na dolara raczej będzie ograniczony.

Złoty nadal w dobrej kondycji

Przy nieco mniejszej płynności dzisiaj na rynku, notowania polskiej waluty były stosunkowo stabilne. W relacji do euro złoty pozostawał blisko wczorajszych poziomów - EUR/PLN oscylowało w okolicy 4,21. Do najniższego poziomu od połowy stycznia 2015 r. spadła natomiast wartość jednego franka - kurs 3,607 zł to tylko 6 gr więcej niż płaciliśmy za szwajcarską walutę przed uwolnieniem jej kursu do euro. Globalnie słabszy dziś dolar sprawił także, że notowania USD/PLN spadły w okolice 3,537.

Prawdopodobieństwo istotniejszych zmian w wycenie złotego w dalszej części dnia jest ograniczona. Natomiast w przyszłym tygodniu możemy obserwować nieco większe jego wahania. Mogą się rozstrzygnąć losy reformy podatkowej w USA, co może wzmocnić dolara i nieco osłabić waluty krajów wschodzących, w tym złotego. Ponadto w czwartek poznamy odczyty inflacji ze strefy euro oraz USA, co również może spowodować wzrost zmienności notowań polskiej waluty.

W przyszłym tygodniu na rynku

Jednym z najistotniejszych wydarzeń przyszłego tygodnia mogą być losy projektu reformy podatkowej w USA. Głosowanie nad reformą w Senacie prawdopodobnie odbędzie się już na początku tygodnia. Coraz bardziej prawdopodobne wydaje się przegłosowanie reformy, co oznaczałoby m.in. cięcia podatków dla przedsiębiorstw już w 2018 r. Mogłoby to umocnić dolara, który w ostatnich dniach poniósł znaczne straty w związku ze wzrostem niepewności co do ścieżki wzrostowej inflacji. Niższe podatki mogłyby dać dodatkowego impulsu do wzrostu inflacji, co również przyczyniłoby się do wzrostu szans na zacieśnianie monetarne w 2018 r.

Istotnym dniem dla rynku walutowego może także okazać się czwartek. Jeszcze przed południem poznamy wstępne dane inflacji konsumenckiej (CPI) w strefie euro w listopadzie. Oczekiwania rynkowe wskazują na odczyt w wysokości 1,6% w skali roku, co byłoby najwyższym poziomem od marca. Nieco wyższy odczyt od konsensusu mógłby wzmocnić euro, choć istotniejszy w kontekście potwierdzenia tendencji inflacyjnych jest odczyt bazowy (pozbawiony wpływu najbardziej zmiennych cen). Ten przed miesiącem spadł do 0,9% rok-do-roku, a mediana oczekiwań wskazuje na ponowny jej wzrost do 1% w listopadzie. Komitet monetarny Europejskiego Banku Centralnego w dalszym ciągu ocenia tendencje inflacyjne w strefie euro jako “stłumione” i wymagające kontynuowania akomodacyjnej polityki monetarnej. Inflacja bazowa przekraczająca 1% mogłaby sygerować możliwość wcześniejszego zacieśniania monetarnego i wesprzeć euro.

W dalszej części dnia poznamy także dane inflacji PCE w USA w październiku. Ten typ inflacji jest brany pod uwagę przez Rezerwę Federalną w jej projekcjach zmiany cen, stąd publikacja ta może dać wskazówek co do prawdopodobieństwa ścieżki podwyżek stóp procentowych. W poprzednich dwóch miesiącach jej wskaźnik bazowy (z wył. cen energii i żywności) wynosił 1,3% (w skali roku), co było najniższym jego poziomem od blisko dwóch lat. Konsensus rynkowy zakłada obecnie jej wzrost do 1,4% w skali roku oraz 0,2% w skali miesiąca. Wskaźnik bazowy inflacji PCE na poziomie 1,5% (lub powyżej) mógłby sugerować pozytywne trendy inflacyjne i wzmocnić osłabionego ostatnio dolara.

 

24 lis 2017 15:44|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

24 lis 2017 12:53

Komentarz walutowy z 24.11.2017

23 lis 2017 15:14

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.11.2017

23 lis 2017 12:21

Komentarz walutowy z 23.11.2017

22 lis 2017 15:49

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.11.2017

Atrakcyjne kursy 28 walut

Pobierz naszą aplikację

Monitoruj kursy walut, czytaj komentarze i korzystaj z naszych usług jeszcze szybciej, łatwiej i wygodniej. Gdziekolwiek jesteś.

Zobacz naszą aplikację