Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 25.01.2017

25 sty 2017 16:42|Bartosz Grejner

Wzrost optymizmu brytyjskich przedsiębiorców oraz zapowiedź premier Theresy May o opublikowaniu planu opuszczenia Unii Europejskiej wspierają ostatnie zyski funta. Spokojne notowania złotego w drugiej części dnia.

Brytyjskie firmie optymistycznie nastawione

Zgodnie z najnowszą ankietą CBI badającą 461 brytyjskich przedsiębiorców, optymizm wśród firm wzrósł w ostatnich trzech miesiącach w najszybszym tempie od połowy 2014 r. Wzrost wolumenu zamówień krajowych odnotowało 37% firm, 21% spadek, dając bilans +16%. Oczekuje się również, że popyt będzie rósł w kolejnych trzech miesiącach nadal w szybkim tempie, napędzany przez zamówienia krajowe oraz eksportowe.

Jednakże z badania wynikają też zagrożenia, które firmy zdają się dostrzegać w kontekście Brexitu. Natomiast 24% ankietowanych przedsiębiorstw (najwięcej od 1989 r.) przyznała, że ograniczona dostępność wykwalifikowanej siły roboczej może negatywnie wpłynąć na produkcję przemysłową w kolejnych trzech miesiącach. Z kolei osłabienie funta po referendum ws. Brexitu odbija się na cenach czynników produkcji, które rosły w najszybszym tempie od pięciu lat. Z drugiej strony, słabszy funt to większa konkurencyjność firm na rynku międzynarodowym, która na rynkach poza UE rosła najszybciej w historii przeprowadzania ankiety CBI.

Rain Newton-Smith, główny ekonomista CBI w komentarzu do badania stwierdził, iż “Brytyjscy przedsiębiorcy operują obecnie na najwyższych obrotach z rosnącymi zamówieniami krajowymi i zwiększającym się optymizmem w najszybszym tempie od dwóch lat”. Ostrzega jednak, że pomimo tego, iż “słabszy funt napędza optymizm eksportowy na ten rok, to ma jednocześnie szkodliwy wpływ na koszty dla firm i ostatecznie dla konsumentów”.

Po wczorajszym wyroku brytyjskiego Sądu Najwyższego, Premier Theresa May zapowiedziała, że opublikuje plan (tzw. “white paper”) aby umożliwić przeprowadzenie odpowiedniej debaty nad jej strategią. May powiedziała dzisiaj w Izbie Gmin, że “dopilnuje aby Parlament miał okazję w pełni zbadać [strategię]”. Przychyliła się w ten sposób do żądania opublikowania tego dokumentu, którego domagała się opozycyjna Partii Pracy i co najmniej sześciu konserwatystów (według Reutersa).

Pozytywny sygnał płynący z ankiety CBI oraz zapowiedź premier May o opublikowaniu planu opuszczenia UE w tzw. “white paper” wspierały aprecjację funta. Kurs pary GBP/USD utrzymywał się nadal blisko poziomu 1,26, podobnie jak przed południem. Z kolei dolar nadal pozostawał stosunkowo słaby - choć kurs głównej pary nieco obniżył się ze szczytów dnia (1,0770), to nadal pozostawał powyżej granicy 1,07. Analogicznie jak w sesji porannej zachowywał się indeks dolara (DXY), który oscylował wokół poziomu 100 pkt.

Bez zmian na złotym w drugiej części dnia

Niewiele wydarzyło się podczas popołudniowej sesji w kontekście wartości polskiej waluty. Złoty utrzymywał wypracowane do południa zyski w relacji do euro- kurs EUR/PLN poruszał się w wąskim przedziale 4,355 - 4,365. Nieznaczne wzmocnienie dolara spowdowało oddalenie się notowań USD/PLN od nowych 2,5-miesięcznych minimów (4,049) do poziomu ok. 4,064. Złoty utrzymywał się przez większość popołudnia powyżej poziomu 71 na parze PLN/HUF.

Jutro na rynku

O 8.00 poznamy poziom wskaźnika sentymentu konsumentów GfK w styczniu. Wskaźnik ten rośnie stopniowo od połowy 2008 r., kiedy to wynosił 1,5 pkt. W maju 2015 r. jego poziom wzrósł do 10,2 pkt, co było najwyższą wartością tego indeksu od 15 lat. W sierpniu 2016 r. wynik ten został powtórzony, choć w kolejnych miesiącach sentyment konsumentów był nieco niższy. Konsensus rynkowy zakłada obecnie wzrost indeksu GfK w styczniu do 10 pkt, o 0,1 pkt więcej niż w grudniu. Interesujący wydaje się fakt, jak sentyment ten będzie kształtował się wśród konsumentów, biorąc pod uwagę, iż wśród przedsiębiorstw w styczniu on spadł (wg instytutu Ifo). Podobnie jak w przypadku danych klimatu biznesowego Ifo, reakcja euro najprawdopodobniej będzie ograniczona. Wspólna waluta cały czas pozostaje pod presją łagodnej polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego.

Biuro Statystyki Narodowej (ONS) opublikuje o 10.30 wstępne dane tempa wzrostu gospodarczego w Wielkiej Brytanii za IV kwartał. Konsensus rynkowy wskazuje, iż było ono w ostatnim kwartale 2016 r. nieco niższe niż w III kw., tj. o 0,1 pkt proc. niższe w przypadku zarówno odczytu kwartał-do-kwartału jak i rok-do-roku i ma wynieść odpowiednio 0,5% i 2,1%. Należy się więc spodziewać wzmożonego poziomu wahań brytyjskiej waluty w okolicach publikacji. W szczególności, iż obserwujemy większa zmienność na funcie w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego (odnośnie Brexitu) oraz globalnego osłabienia dolara.

O 14.30 Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) w USA przedstawi raport nt. bilansu handlowego w grudniu. W listopadzie deficyt zwiększył się o 4 mld dol. powyżej oczekiwań do 65,3 mld dol., za sprawą rosnącego importu i malejącego jednocześnie eksportu. Mediana oczekiwań wskazuje, iż w grudniu deficyt nie ulegnie znacznej poprawie - ma być jedynie o 0,8 mld dol. niższy niż miesiąc wcześniej.

O tej samej godzinie Departament Pracy w USA przedstawi liczbę złożonych wniosków dla bezrobotnych w minionym tygodniu, która zgodnie z oczekiwaniami wynieść ma 247 tys. Tydzień temu liczba ta była niższa od 20 tys. od oczekiwań i wyniosła 234 tys., zrównując się niemal z historycznymi rekordami z początku listopada (233 tys.). Dolar w ostatnich dniach jest wyraźnie osłabiony i choć scenariusz bazowy nie zakłada znacznej reakcji na rynku walutowym w okolicach publikacji, to w przypadku danych istotnie odbiegających od konsensusu mogłoby to wywołać istotne wahania biorąc pod uwagę wrażliwość notowań amerykańskiej waluty.


25 sty 2017 16:42|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

25 sty 2017 13:12

Komentarz walutowy z 25.01.2017

24 sty 2017 16:40

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.01.2017

24 sty 2017 13:20

Komentarz walutowy z 24.01.2017

23 sty 2017 16:30

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.01.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut