Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 26.10.2015

26 paź 2015 17:13|Marcin Lipka

Wspólna waluta nie zdołała skorzystać z kolejnej porcji niezłych danych ze strefy euro. Dolar pozostaje silny przed posiedzeniem Rezerwy Federalnej. Ryzyko polityczne ciągle przygniata złotego.

Ostatnie dane napływające ze Stanów Zjednoczonych zwiększają prawdopodobieństwo podwyżek stóp procentowych jeszcze w tym roku. Solidna kondycja rynku pracy, poprawa raportów dotyczących przemysłu oraz ożywienie na rynku nieruchomości (pomimo dość słabego wyniku sprzedaży nowych domów) to argumenty za zacieśnieniem polityki pieniężnej. Scenariusz pierwszej od blisko dekady podwyżki kosztu kredytu wspierają również wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej.

Federalny Komitet Otwartego Rynku przedstawi decyzję w sprawie stóp procentowych w najbliższą środę. Zmiana kosztu kredytu nie jest oczekiwana. Inwestorzy czekają natomiast na wskazówki dotyczące planów FOMC na grudzień. Ostatnie posiedzenie Fedu w tym roku ma bowiem zaowocować zaostrzeniem polityki pieniężnej.

Zacieśnienie będzie bardzo trudne do strawienia dla inwestorów, zwłaszcza że oczekiwania na rynku terminowym zostały przesunięte na marzec 2016 roku. Dlatego precyzja w komunikacji ze strony FOMC jest obecnie kluczowa.

Ustabilizowanie zamieszania w Chinach oraz zapowiedź poluzowania polityki przez Europejski Bank Centralny mogą skłonić FOMC do usunięcia z komunikatu odniesienia do sytuacji globalnej. We wrześniu problemy światowej gospodarki powstrzymały Fed przed podwyżką. Ciężar może zostać przesunięty na amerykańską gospodarkę. FOMC może zaznaczyć, że tylko wyraźne osłabienie ożywienia opóźni podwyżki.

W takich okolicznościach dolar przejawia dużą ochotę do umocnienia. Amerykańska waluta w zeszłym tygodniu zanotowała pokaźne zyski w relacji do euro oraz innych pozostałych walut. Podczas poniedziałkowej sesji skala aprecjacji dolara jest stosunkowo niewielka. W pewnym stopniu para EUR/USD jest stabilizowana przez kolejne niezłe dane ze strefy euro.

Indeks Ifo obrazujący kondycję niemieckiej gospodarki zaskoczył pozytywnie. Wskaźnik zanotował wynik nieznacznie lepszy niż prognozy (więcej o tym raporcie w poprzednim komentarzy). To kolejne dane z niemieckiej gospodarki, pokazujące dość niezła kondycję przemysłu pomimo chińskiego kryzysu oraz skandalu w sektorze motoryzacyjnym. W miniony piątek również raporty z innych krajów strefy euro były stosunkowo dobre.

Obecnie szansa na większe odbicie euro jest minimalna. Niespodziewanie gołębie nastawienie EBC zaprezentowane w poprzedni czwartek oznacza utrzymanie presji spadkowej na euro w dłuższym horyzoncie.

Złoty pod ciężarem ryzyka politycznego

Wstępne wyniki wyborów dają zwycięskiemu PiS większość umożliwiającą samodzielne rządzenie. W obecnych okolicznościach takie rozstrzygnięcie powinno prowadzić do stopniowego wygaszania ryzyka politycznego. Gorszym rozwiązaniem byłaby bowiem konieczność poszukiwania partnera do koalicji, co ze swojej istoty oznacza mniej stabilny rząd.

Komentarze w zachodnich mediach są zdecydowanie nieprzychylne wobec wyniku wyborów. W dodatku agencja Standard & Poor's ostrzegła, że może obniżyć perspektywę ratingu, jeżeli nowy rząd poluźni dyscyplinę budżetową. Takie reakcję są jednak dość przesadzone. Już dzisiaj politycy ze zwycięskiego obozu zaczynają rozwadniać obietnice z kampanii wyborczej. Szansa, że nowy rząd zdecyduje się zdewastować finanse publiczne kosztem wypełnienia obietnic z kampanii wyborczej, jest raczej niewielka.

W rezultacie ryzyko polityczne ciążące ostatnio złotemu zostanie wkrótce zniwelowane. To daje polskiej walucie pewien potencjał do odbicia. Skala odreagowania będzie jednak ograniczana przez zbliżające się zacieśnienie polityki pieniężnej przez Fed.


26 paź 2015 17:13|Marcin Lipka

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

26 paź 2015 13:03

Komentarz walutowy z 26.10.2015

23 paź 2015 17:04

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.10.2015

23 paź 2015 13:49

Komentarz walutowy z 23.10.2015

22 paź 2015 17:31

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.10.2015

Atrakcyjne kursy 27 walut