Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.02.2017

27 lut 2017 15:11|Bartosz Grejner

Najwyższy od sześciu lat poziom wskaźnika zaufania dla strefy euro oraz większe poparcie dla niezależnego kandydata we Francuskich wyborach prezydenckich wspierają euro. Dolar natomiast nieco osłabiany przez słabsze od oczekiwań dane o nowych zamówieniach. Stosunkowo stabilny złoty czeka również na Trumpa.

Dobry nastrój w Europie, a w USA dane poniżej oczekiwań

Komisja Europejska opbulikowała dzisiaj wartość indeksu zaufania konsumentów i przedsiębiorców za luty 2017 r. Wskaźnik ten, choć zaliczył tylko minimalny wzrost o 0,1 pkt. proc. do 108 pkt., wspiął się na najwyższy poziom od 2011 r. To wynik lepszego sentymentu w sektorach: przemysłowym, usług a także budownictwie. Wzrost optymizmu w powyższych został niemal zrównoważony przez nieco gorszy sentyment (niż przed miesiącem) wśród handlu detalicznego i konsumentów. Co ciekawe, spośród krajów strefy euro, tylko w Niemczech wskaźnik ten zmniejszył się, choć pozostawał dalej na stosunkowo wysokim poziomie.

Kolejną wiadomością, którą można było odebrać jako pozytywną dla euro było, jak podaje Bloomberg, większe poparcie dla niezależnego kandydata Emmanuela Macrona, które zbliżyło go do Marine Le Pen na 2 pkt proc. w pierwszej turze wyborów, a także, które dają zdecydowane zwycięstwo w drugiej turze (61-39). Kandydatura Le Pen (liderki Frontu Narodowego) uznawana jest przez rynek jako obarczona większa niepewnością, stąd jej relatywna strata w relacji do pozostałych kandydatów może poprawiać sentyment na rynku.

Biuro Spisu Powszechnego w USA przedstawiło dzisiaj również raport o zamówieniach na dobra trwałe w styczniu br. Choć główny wskaźnik zwiększył się o 1,8% m/m (wobec oczekiwanych 1,7%), to bardziej miarodajny wskaźnik bazowy (z wyłączeniem zamówień transportowych) uległ zmniejszeniu o 0,2% m/m, pierwszy raz od czerwca minionego roku. Istotny wzrost zanotowano wśród zamówień na dobra kapitałowe (o 4,2% m/m), choć wyłączając już zamówienia na samoloty, nastąpił spadek o 0,4% m/m.

W efekcie lepszych danych z Europy, wspólna waluta była dzisiaj względnie w lepszej kondycji. Zyskiwała w relacji do większości walut. Gorsze od oczekiwań dane odnośnie zamówień na dobra trwałe w USA sprawiały, że dolar zauważalnie tracił do euro. Kurs pary EUR/USD wzrastał dzisiaj jeszcze przed otwarciem sesji na nowojorskiej giełdzie z poziomu 1,0550 do ponad 1,06. Słabszy dolar sprawiał też, że funt szterling w stosunku do amerykańskiej waluty utrzymywał się powyżej poziomu 1,24.

Względnie spokojne notowania złotego

Początek tygodnia póki co nie przyniósł większych wahań w notowaniach złotego. Relacje polskiej waluty w stosunku do głównych walut pozostawały w stosunkowo wąskim przedziale wahań obserwowanym w ostatnich dniach. Wydarzeniem, które w najbliższych dniach może wprowadzić nieco więcej zmienności również w notowania złotego, jest zaplanowane na noc z wtorku na środę wystąpienie Prezydenta USA przed Kongresem. Choć głównie możemy się spodziewać istotnych wahań w kursie dolara do złotego (USD/PLN), pozostałe pary walutowe również mogą początkowo odczuć większe wahania kursów. Jednakże ostatecznie, prawdopodobnie będą one zachowywać się w miarę stabilnie, a efekt wystąpienia Donalda Trumpa ograniczać się do USD/PLN.

Jutro na rynku

Eurostat opublikuje o 11.00 wstępne dane o zmianie poziomu cen w strefie euro w lutym. Podczas gdy jeszcze w maju ubiegłego roku inflacja konsumencka (CPI) była na ujemnym poziomie (-0,1% r/r), to przez ostatnie pół roku ulegała ona stopniowemu zwiększaniu się. W ostatnich miesiącach tempo wzrostu inflacji przyspieszyło, ze względu na wzrost cen surowców energetycznych, w szczególności cen ropy w związku z ograniczeniem jej wydobycia przez kraje OPEC (i niektóre poza kartelem). W grudniu i styczniu indeks CPI wzrósł już o 1,1% i 1,8% r/r. Wskaźnik bazowy, bez cen energii i żywności, jest nadal na stosunkowo stabilnym poziomie od blisko trzech lat.

Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na poziom inflacji w lutym 1,9% r/r, co byłoby nieznacznym wzrostem wobec poziomu cen miesiąc wcześniej (o 0,1 pkt proc.). Konsensus jednak wskazuje, iż poziom inflacji bazowej pozostanie na niezmienionym poziomie 0,8% r/r. Publikacja zmian cen najprawdopodobniej będzie miała stosunkowo niewielki wpływ na notowania euro - Europejski Bank Centralny prowadzi cały czas łagodną politykę monetarną, która osłabia wspólną walutę, ograniczając jej potencjał aprecjacyjny.

Biuro Analiz Ekonomicznych (BEA) w USA opublikuje o 14.30 drugi już szacunek tempa wzrostu PKB w ostatnich trzech miesiącach minionego roku. Według wstępnych danych BEA wyniosło ono 1,9% r/r w IV kwartale, wobec oczekiwań rynkowych na poziomie 2,2%. W III kwartale tempo wzrostu ostateczne wyniosło 3,5% r/r, 0,9 pkt proc. ponad wstępne szacunki. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje zwiększenie się tempa wzrostu gospodarczego o 2,1% r/r. Publikacja ta może zwiększyć poziom wahań w notowaniach dolara, w szczególności gdyby odczyt okazał się lepszy od oczekiwań.

Jednakże, prawdopodobnie najistotniejszym wydarzeniem dnia będzie wystąpienie prezydenta Donalda Trumpa przed Kongresem we wtorek późnym wieczorem, tj. 21 czasu wschodniego (o 3 w nocy polskiego czasu). Od kilku tygodni Donald Trump zapowiadał reformę systemu podatkowego, stąd oczekuje się, iż prezydent odniesie się do tego w większych szczegółach podczas swojego przemówienia.

Wydaje się, iż właśnie ten aspekt wystąpienia może wywrzeć największy wpływ na notowania dolara, choć zwiększenie poziomu wydatków infrastrukturalnych oraz repatriacja zysków zagranicznych może być również wspomniana. Poruszenie tych tematów z większym poziomem ich szczegółów (niż do tej pory) mogłoby spowodować wzrost wartości dolara, gdyż wprowadzenie w/w zmian w życie ma szansę zwiększyć konsumpcję w gospodarce (stanowiącą o większości PKB) oraz wpłynąć na wzrost poziomu inwestycji.

 

27 lut 2017 15:11|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 lut 2017 12:30

Komentarz walutowy z 27.02.2017

24 lut 2017 15:19

Popołudniowy komentarz walutowy z 24.02.2017

24 lut 2017 12:20

Komentarz walutowy z 24.02.2017

23 lut 2017 15:18

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.02.2017

Atrakcyjne kursy 27 walut