Ви отримали нашу картку від фонду?

Ви отримали
нашу картку від фонду?

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Додайте її до свого профілю, щоб стежити за отриманими коштами.

Popołudniowy komentarz walutowy z 27.12.2016

27 gru 2016 15:50|Bartosz Grejner

Wydatki konsumpcyjne japońskich gospodarstw domowych spadają dziewiąty miesiąc z rzędu. Polska waluta nieco słabsza pierwszego dnia po świętach.

Słabe dane z japońskiej gospodarki

Japońskie Biuro Statystycznego podało, iż wydatki konsumpcyjne gospodarstw domowych w listopadzie zmniejszyły się o 1,5% r/r, co stanowiło dziewiąty miesiąc spadków z rzędu (w porównaniu do października zmniejszyły się o 0,6%). Największy spadek w listopadzie zanotowano w wydatkach na edukację (-10,9%), mieszkaniowych (-7,7%), a także na obuwie i ubrania (-5,2%). Z kolei największy wzrost wydatków gospodarstw domowych w listopadzie nastąpił w wydatkach na transport i komunikację (+5,2%).

Choć w listopadzie inflacja CPI wzrosła o 0,5% w ujęciu rocznym, to w stosunku do października pozostała na niezmienionym poziomie. Dodatkowo, wyłączając ceny żywności, odczyt bazowy inflacji wyniósł -0,4% r/r, wobec oczekiwań spadku o 0,3%. To również dziewiąty miesiąc z rzędu, kiedy w gospodarce japońskiej notowany jest ujemny odczyt bazowej inflacji konsumenckiej.

Do spadku tego wskaźnika najbardziej przyczyniło się zmniejszenie ceny jaką płacono za paliwa, światło i wodę w listopadzie aż o 5,8%. Jednakże wzrost cen ropy w ostatnim miesiącu o ok. 20% może wpłynąć na wzrost ogólnego indeksu cen w grudniu.

Dzisiaj japońska waluta traciła w stosunku do większości walut. Kurs głównej pary jena, tj. USD/JPY, wzrastał do poziomu ok. 117,4. To nadal blisko najwyższego od początku lutego poziomu (118,4) - od rozstrzygnięcia wyborów prezydenckich w USA jen stracił na wartości nieco ponad 11% w stosunku do dolara.

Kolejna nieudana próba zejścia poniżej 4,40 na EUR/PLN

Polska waluta w drugiej części dnia była nadal zauważalnie słabsza podczas świątecznego handlu na rynku. Siódmy dzień z rzędu para EUR/PLN testowała granicę 4,40, lecz nie udało się na dłużej zejść poniżej tego poziomu. Po tej nieudanej próbie cena za euro wzrosła o ok. 1 gr. Wewnętrzną słabość złotego widać również po wycenie w stosunku do węgierskiego forinta, wobec którego złoty znajduje się nieco powyżej 70, blisko 3-letnich minimów. W relacji do funta, franka czy dolara, polska waluta znajdowała się w przedziałach wahań obserwowanych w czasie ostatnich dni notowań.

Jutro na rynku

Japońskie Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu opublikuje jutro tuż przed 1 w nocy dane odnośnie produkcji przemysłowej w listopadzie. Od lipca miesięczna zmiana produkcji oscyluje wokół zera: w lipcu uległa ona zmniejszeniu o 0,4%, w kolejnych dwóch miesiącach wzrosła odpowiednio o 1,3% i 0,6%, podczas gdy w październiku pozostała na niezmienionym poziomie. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost w listopadzie o 1,6%.

Razem z powyższymi danymi udostępniony zostanie raport na temat sprzedaży detalicznej również w listopadzie. Spada ona już osiem miesięcy z rzędu (w porównaniu do zeszłego roku). W październiku choć zmniejszyła się o 0,1% (okazało się powyżej oczekiwań na poziomie -1,2%), podczas gdy miesiąc wcześniej spadek wyniósł 1,9%. W listopadzie oczekuje się kontynuowania tego pozytywnego trendu i wzrostu sprzedaży detalicznej o 0,9%. W przypadku gdy odczyty potwierdzą wyższy poziom produkcji i sprzedaży detalicznej, mogłoby to wesprzeć jena, który w ostatnim okresie tracił na wartości. W relacji do dolara, wartość japońskiej waluta spadła do najniższego poziomu od lutego br.

O 16.00 Krajowe Stowarzyszenie Pośredników Nieruchomości w USA opublikuje dane o zmianie ilości podpisanych umów sprzedaży domów. Dane te charakteryzują się stosunkowo dużą zmiennością, jednakże w kontekście braku innych istotnych wydarzeń w tym dniu mogą wywołać większe wahania dolara. Po 2,5%-owym spadku w sierpniu nastąpiła poprawa w kolejnych dwóch miesiącach - we wrześniu i październiku wskaźnik tego wzrósł odpowiednio o 1,4% i 0,1%. Mediana oczekiwań rynkowych wskazuje na wzrost w listopadzie o 0,5%.

 

27 gru 2016 15:50|Bartosz Grejner

Powyższy komentarz nie jest rekomendacją w rozumieniu Rozporządzenia Ministra Finansów z 19 października 2005 roku. Został on sporządzony w celach informacyjnych i nie powinien stanowić podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych. Ani autor opracowania, ani Cinkciarz.pl Sp. z o.o. nie ponoszą odpowiedzialności za decyzje inwestycyjne podjęte na podstawie informacji zawartych w niniejszym komentarzu. Kopiowanie bądź powielanie niniejszego opracowania bez podania źródła jest zabronione.

Zobacz również:

27 gru 2016 13:14

Komentarz walutowy z 27.12.2016

23 gru 2016 16:27

Popołudniowy komentarz walutowy z 23.12.2016

23 gru 2016 13:08

Komentarz walutowy z 23.12.2016

22 gru 2016 16:18

Popołudniowy komentarz walutowy z 22.12.2016

Atrakcyjne kursy 27 walut